Šaltasis karas
„Srijoje susidarė pato situacija: ar Rusija nestumia Artimuosius Rytus į Šaltojo karo pobūdžio konflikta?“ – klausiama „The Christian Science Monitor“. Rusija nusprendė nedalyvauti vadinamųjų „Sirijos draugų“ konferencijoje, kurią Tunise organizuoja Arabų Lyga. Toks sprendimas stiprina tarptautinės bendruomenės skilimą, kilusį dėl Sirijos, ir didina karo Artimuosiuose Rytuose tikimybę. Panašūs konfliktai buvo būdingi Šaltojo karo laikotarpiui. Tokiai nuomonei pritaria ir Jamesas Phillipsas iš Vašingtono „Heritage Foundation“. Jis prognozuoja, kad arabų šalys, kaip ir kelios Europos valstybės, ras budą apginkluoti Sirijos opoziciją.
Sirijos sukilėliai (nuotr. SCANPIX)
Iranas griežtins poziciją
Savo ruožtu Iranas, matydamas, kaip tvirtai Rusija palaiko Basharą Assadą, griežtins savo poziciją branduolinės programos klausimu, galvodamas, kad ir šiuo atveju Rusija turėtų pagelbėti atremti Vakarų spaudimą. Tai neabejotinai padidins Irano ir Izraelio karo tikimybę. Tiesa, Iranas tuo pat metu prakalbo apie galimą derybų su Vakarų šalimis atnaujinimą. Tačiau ir šiose derybose Iranas galės remtis Rusija, netgi jei tai kels regioninio konflikto grėsmę. Nepamirškime, kad smūgis Irano branduoliniams objektams į neregėtas aukštumas iškeltų naftos kainas. Na o Rusijai tai yra naudinga: nafta – kertinė Rusijos eksporto dalis.
Iranas taip pat smerkia Vakarų kišimąsi į situaciją Sirijoje: „Tai, kas vyksta Sirijoje, geriausiu būdu tarnauja Izraelio interesams.
Irano prezidentas (nuotr. Elta)
JAV pagelbės?
„The Financial Times“ praneša, kad JAV gali padėti Sirijos sukilėliams. Apie tai prakalbo prezidento Baracko Obamos administracija. Oficiali Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland teigė, kad šiuo metu JAV nemato reikalo labiau militarizuoti Siriją, tačiau jei nepavyks su dabartiniu spaudimu iš valdžios pašalinti B. Assadą, teks galvoti apie papildomas priemones.
Vašingtone vis aktyviau diskutuojama apie galimą įsikišimą į situaciją Sirijoje. Keletas svarbių senatorių ragina tiesiogiai padėti sukilėliams.