Paprastai Lietuvoje pavasaris ateina iš vakarų ir pietvakarių į šiaurės rytus, o jo trukmė vidutiniškai svyruoja nuo 2,5 mėnesio rytiniuose rajonuose iki 3 mėnesių pajūryje.
Remiantis hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, meteorologinis pavasaris į Lietuvą kartais gali ateiti ir gruodžio ar sausio mėnesį.
Tokių atvejų yra buvę 2008 bei 2015 m, kai atskirų Lietuvos regionų gyventojai žiemos taip ir nesulaukė. Tuomet ruduo palengva perėjo į pavasarį, o dienos, kai oro temperatūra buvo neigiama, teigiamų oro temperatūros fone buvo praktiškai nejuntamos. Dažniausiai toks ankstyvas pavasaris stebimas vakarų – pietvakarių Lietuvoje. Vėliausiai pavasario atėjimas stebėtas balandžio 11 dieną (2013 metai) ir balandžio 9 dieną (1963 metai) šiaurės rytų Lietuvoje.
Klimatologinis pavasaris prasideda kovą
Pavasaris Lietuvoje prasideda tuomet, kai bendra paros temperatūra tampa teigiama ir neigiamos jau nesulaukiame.
„Klimatologiškai nulio riba skiria klimatologinę žiemą, nuo klimatologinio pavasario. Vadinasi žiema yra tas laikotarpis, kai vidutinė paros temperatūra yra neigiama“, – kalbėjo klimatologas Donatas Valiukas.
Lietuvoje šis pokytis dažniausiai įvyksta kovo mėnesį.
„Pagal daugiametes normas ta riba tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, pajūryje pasikeičia pirmą kovo dešimtadienį, o didžiojoje Lietuvos dalyje jau kovo antrą dešimtadienį“, – pridūrė klimatologas.
Vasaris – vasaros sezono pradžia
Yra įvairių versijų, kodėl antrasis metų mėnuo yra vadinamas vasariu. Viena jų yra siejama su senovėje vykusiais gyvenimo sričių dalinimais. Pavyzdžiui: pasaulio šalių archajiškiausi pavadinimai yra rytai bei vakarai, šiaurė ir pietūs – tik tarpinė kryptis, o iš tikrųjų, pasaulis dalinamas į dvi dalis. Laikas irgi į dvi dalis – žiemą ir vasarą.
„Šiuo metu prasideda laikotarpis, pusmetis, kai jau saulė eina aukštyn ir nori nenori, nors atrodo ir šalta, bet dangus žydras, sniegas spindi, saulutė pražimba žymiai dažniau ir visiškai nepalyginsi su lapkričiu arba gruodžiu, kai yra niūru bei tamsu.
Dabar saulė kopia aukštyn – prasidėjo vasara. O kai dienos trumpėjo žiema buvo. Bet iš tikrųjų, jei mes padalintume du sezonus, tai nuo dabar prasideda antras pusmetis, kai saulė kils aukštyn, juda vis toliau į šiaurę, teka vis toliau. Iki tos galutinio vasaros metų laiko dar toli, bet reiškiniai visi į ją vedą", – kalbėjo etnologas Jonas Vaiškūnas.