Vieno vitamino trūkumo problemą taip pat gali reikėti koreguoti, kad sumažintumėte riziką. Vitaminas D yra būtinas daugeliui pagrindinių organizmo funkcijų, tokių kaip imuninė sistema ir kaulų metabolizmas.
Jis pirmiausia yra atsakingas už kalcio ir fosforo kiekio reguliavimą. Tačiau vis daugėja šaltinių, pabrėžiančių vitamino D sąsajas su širdies ir kraujagyslių sveikata, rašo express.co.uk.
Mažas vitamino D kiekis gali padvigubinti insulto riziką
Johns Hopkins universiteto Merilende mokslininkai teigia, kad mažas vitamino D kiekis gali padvigubinti insulto riziką baltaodžiams žmonėms, bet ne juodaodžiams. Mokslininkų komanda negalėjo suprasti šio skirtumo priežasties, tačiau spėliojo, kad taip gali būti dėl to, kad juodaodžiai yra labiau linkę į vitamino D trūkumą dėl jų odos pigmentacijos gebėjimo blokuoti saulės spindulius.
Erin Michos, Johns Hopkins universiteto medicinos mokyklos širdies ir kraujagyslių instituto docentas, iškėlė teoriją, kad per kelias kartas juodaodžiai žmonės galėjo prisitaikyti prie šio vitamino D trūkumo.
„Gali būti, kad juodaodžiai per kelias kartas prisitaikė prie vitamino D trūkumo, todėl nematome jokių su insultu susijusių padarinių“, – pažymėjo jis.
„Didesnis hipertenzijos ir diabeto atvejų skaičius neabejotinai paaiškina tam tikrą per didelę insulto riziką juodaodžiams, lyginant su baltaodžiais, bet rizika iš tiesų nėra tokia didelė. Neabejotinai, už šios problemos slypi kažkas kitas. Tačiau nekaltinkite vitamino D trūkumo dėl didesnės juodaodžių insulto rizikos“, ‒ aiškino jis.
Atskiruose tyrimuose taip pat buvo pastebėta, kad stiprus ryšys tarp vitamino D kiekio ir baltaodžių žmonių patiriamo insulto yra susijęs tik su asmenimis, kuriems jo labai stipriai trūksta. Kituose tyrimuose teigiama, jog nuomonė, kad vitamino D trūkumas yra insulto rizikos veiksnys, yra klaidinga ir kad mažas vitamino D kiekis yra tik insulto pasekmė.
Yra ir kitų įrodymų, kad vartojant vitamino D papildus, galima sumažinti insulto riziką ir pagerinti atsigavimą po insulto. „Mūsų išvados ne tik parodė tiesioginį vitamino D poveikį uždegimo laipsniui ir antriniam smegenų sužalojimui, kuris išsivysto po insulto, bet ir parodė, kad papildai gali apriboti žalos dydį“, – rašė vieno tyrimo autoriai.
Iš kur galima gauti vitamino D?
„Vitamino D trūkumas yra labai dažnas reiškinys. Apskaičiuota, kad maždaug vienas milijardas žmonių visame pasaulyje turi mažą vitamino kiekį kraujyje“, – rašo „Healthline“.
Tačiau JK ir kitose šalyse, kai saulės šviesos yra mažai, vitamino D lygis yra ypač žemas. Taip yra todėl, kad šis vitaminas gaminasi odoje veikiant saulės spinduliams. Taigi žiemos mėnesiais vitaminas D turi būti gaunamos iš maisto.
Kiaušiniai, riebi žuvis, vištienos ir jautienos kepenys yra puikūs vitamino D šaltiniai, kaip ir praturtintas priedais pienas, jogurtas ir kai kurie pusryčių dribsniai. Visiems JK gyventojams žiemos mėnesiais rekomenduojama kasdien vartoti vitamino D papildus.