Ar žinojote, kad suskubę prisiskinti gluosnio„kačiukų“, galėsite mėgautis kvapnia ir skania arbata? Juk dabar – pats blindžių žydėjimas.
Blindžių žiedai labai medingi, todėl jie – pirmoji pavasario puota iš avilio išskridusioms bitėms. Tačiau jie naudingi ir žmogui: blindės „kačiukų“ arbata gali pagelbėti peršalus, karščiuojant arba kosint.
Sakoma, kad blindė yra natūralus gamtos aspirinas ir puiki profilaktinė priemonė nuo infarkto ar insulto, nes skystina kraują. Puodeliui verdančio vandens pakanka penkių geltonai žydinčių „kačiukų“, kuriuos taip pat galima džiovinti.
Įprastai blindė yra aukštas (9–12 m), krūmas, palankiomis sąlygomis galintis užaugti net iki 22 m. Seniausios 60-metės blindės kamieno skersmuo gali siekti 75 cm.Blindė (Salixcaprea) išvertus iš lotynų kalbos, kaip ir rusų, reiškia ožkų gluosnį. Šio krūmo šakos – labai vertingas pašaras ožkoms. Jaunuose ūgliuose vitamino C keturis kartus daugiau nei citrinose. Lenkų ir ukrainiečių kalba blindė – verba, nes blindžių šakelės nuo seno buvo skinamos Verbų sekmadienį.
Vertingiausia yra blindės žievė. Vaistinei žaliavai ruošti tinka ir tos pačios gluosninių šeimos krūmai bei medžiai: baltasis ir trapusis gluosniai, žilvitis, pajūrio gluosnis. Žievę reikia lupti nuo 3–4 metų krūmų šakų pavasarį, kai ji lengvai atsiskiria nuo medienos, susmulkinti 2–3 cm gabaliukais ir džiovinti pavėsyje. Tinkamai išdžiovinta blindės žievė tinka vartoti net 4 metus.
Medicinoje blindės žievė vartojama kaip vaistas nuo reumato, karščiavimo ir uždegimo. Gluosnių žievė įeina į tulžies ir šlapimo išsiskyrimą bei prakaitavimą skatinančių vaistažolių mišinių sudėtį.
Jau ne vieną šimtmetį žmonės nuo galvos skausmo gelbėjosi gerdami blindžių ir kitų gluosnių žievės užpilus. Kol nebuvo išrastas aspirinas (acetilsalicilo rūgštis), gydytojai galvos, nugaros, sąnarių skausmui malšinti, tynimams ir kūno temperatūrai mažinti skirdavo gluosnio žievėje esantį saliciną. Jis panašus į aspiriną, bet pasižymi ilgesniu poveikiu.
Blindės žievėje taip pat yra rauginių medžiagų, stiprinančių dantenas ir stabdančių jų kraujavimą. Blindės žievės nuoviru skalaujama burna, jis tinka plaukams perskalauti. Prieš atrandant chininą, blindės žieve buvo gydoma maliarija. Tiesa, blindės preparatų negalima vartoti nėščiosioms.
Iš blindės žievės ruošiamas ne tik nuoviras, bet ir šaltas užpilas: vienas arbatinis šaukštelis susmulkintos žievės užpilamas puse litro kambario temperatūros vandens, 8 val.palaikomas, nukošiamas ir išgeriamas per dieną – tai dienos norma.
Blindžių kačiukų arbatą reikia užplikyti verdančiu vandeniu ir palaikyti keletą minučių, kol pritrauks. Pasimėgaukite šia puikia arbata, o jūsų namai pakvips pavasariu!
Parengė Valda Dagilė