Visagine spaudos konferencijos metu I. Šimonytės buvo paprašyta, ar galėtų į vietinius gyventojus kreiptis rusų kalba ir paskatinti vakcinuotis, nes čionykščiai ne visi gali suprasti lietuvių kalbą.
Premjerė teigė, kad žinoma, jog ji galėtų ir į vietinius kreipėsi rusų kalba.
„Brangūs visaginiečiai, manau, kad jau visiems atsibodo gyventi tokiomis aplinkybėmis, kurios labai apriboja mūsų įvairius kasdienius reikalus – susitikimus ir darbus“, – rusiškai kalbėjo I. Šimonytė.
„Todėl aš kreipiuosi į jus, jei turite galimybę, skiepykitės ir naudokitės ta galimybe, kurią mums suteikia mokslas.
Apsaugokite, pirmiausia, save. Antra, savo artimuosius, aplinkinius, kad galėtume išvengti ligų ir komplikacijų, o visą visuomenę nuo tų ribojimų, kurie deja kol kas tebetaikomi“, – rusiškai sakė ministrė pirmininkė.
Visas premjerės komentaras:
Šimonytė: asmenys su galimybių pasu galėtų tikėtis dar daugiau atlaisvinimų, bet tai priklauso nuo testavimo
Premjerė I. Šimonytė Visagine kalbėjo, jei savivaldybės gebės išplėsti testavimo pajėgumus, tuomet asmenys, kurie turės galimybių pasą, galės sulaukti daugiau atlaisvinimų.
„Galimybių pasas, kurį pristatė Ekonomikos ir inovacijų ministerija, galėtų būti siejamas su tolimesniais palaisvinimais ir tų palaisvinimų sąsaja su šiuo pasu ar kaip jį bepavadintum. Tai, be abejo, galėtų atsirasti po gegužės 3 dienos“, – kalbėjo premjerė.
Pasak premjerės, per ateinančias dvi savaites turi atsirasti logistiniai sprendimai, kaip testavimo pajėgumus išplesti.
„Dabar dviem savaitėms Vyriausybė sprendimus priėmė. Per šitas dvi savaites Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kelios kitos ministerijos ir savivaldybės turi apsitarti ir susitarti dėl logistinių sprendimų.
Mes galime pasakyti taip, reikia turėti neigiamą testą, bet klausimas, ar mes turėsime testavimo pajėgumų jų neplėsdami tam, kad žmonės, norintys nueiti kažkur, kur dabar negali nueiti, galėtų tą testą greitai pasidaryti ir atsakymas būtų per pakankamai trumpą laiką, kad rizika būtų minimali. Tai kol kas aš tokių galimybių nematau“, – sakė I.Šimonytė.
„Jei savivaldybės pasistengs tuos pajėgumus plėsti, ypatingai didžiųjų miestų, daugiausiai kalbama apie didžiuosius miestus, tada, manau, tokia schema galėtų realistiškai veikti jau gegužės pradžioje. Kokioms veikloms, Vyriausybė dar turi susitarti. Tas pavyzdys dėl restorano – tai buvo pavyzdys kaip yra kitose šalyse“, – teigė I.Šimonytė.
Ministrų kabinetas ketvirtadienį pratęsė karantino režimą iki gegužės 31 dienos 24 val.
Karantiną pratęsti siūloma atsižvelgiant į pastaruoju metu pablogėjusią epidemiologinę situaciją šalyje.
„Sutarėme, kad siūloma pratęsti karantino režimo trukmę visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje dar vienam mėnesiui“, – posėdyje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Švelnėjimas turintiems imunitetą
Nuo balandžio 22 dienos asmenys, turintys imunitetą nuo COVID-19, galės susitikti grupėse iki 10 asmenų.
Imunitetą turinčiais asmenimis laikomi tie, kurie persirgo COVID-19 ir nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų, bei asmenys, paskiepyti nuo COVID-19.
Jiems bus leista lankyti gyventojus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Bus leidžiamos ekskursijos atvirose erdvėse, ribojant asmenų skaičių.
Taip pat jie galės dalyvauti ekskursijose, būti transporte ir viešose vietose, palaikyti artimus kontaktus ir rengti asmenines šventes.
Taip pat asmenines šventes bus leidžiama rengti viešose ir privačiose uždarose erdvėse, tačiau jose galės dalyvauti tik viena šeima ar vienas namų ūkis, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų. Atvirose erdvėse galės dalyvauti ne daugiau nei dvi šeimos ar du namų ūkiai, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.
Prekyba – išskyrus savaitgaliais
Nuo balandžio 19 dienos leidžiama veikti parduotuvėms ir prekybos vietoms, veikiančioms oro ir jūrų uostų keleivių išvykimo terminaluose bei visoms kitoms parduotuvėms, įskaitant parduotuves prekybos ir pramogų centruose, išskyrus esančias turgavietėse.
Tiesa, parduotuvės prekybos centruose galės veikti tik darbo dienomis. Savaitgaliais veiks tik maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, optikos, gėlių, laidojimo reikmenų ir vaistų prekių parduotuvės.
Prekybos vietose turės būti užtikrinamas 20 kvadratinių metrų prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Prekybos centruose vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius turės būti apskaičiuojamas pagal bendrą plotą, kurio vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kvadratinių metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Nuo gegužės 3 dienos galės veikti visos parduotuvėms, įskaitant ir esančios prekybos centruose, išskyrus tas, kurios įsikūrusios turgavietėse.
Kavinės ir barai – tik lauke
Nuo balandžio 22 dienos leidžiama veikti viešojo maitinimo įstaigoms – restoranams, kavinėms, barams, tačiau tik nuo 7 iki 21 val.
Užsisakytas maistas ir gėrimai galės būti vartojami tik prie atvirose erdvėse esančių staliukų ir tik po ne daugiau nei du asmenis, išskyrus vienos šeimos ar vieno namų ūkio narius.
Atlaisvinimai kultūrai
Ribojant žiūrovų skaičių, nuo balandžio 19 dienos leidžiama dirbti kino teatrams, scenos meno įstaigoms. Taip pat leidžiama rengti renginius atvirose ir uždarose erdvėse, kai ribojamas dalyvių skaičius.
Kino teatrai, kino klubai, teatrai gali veikti tik žiūrovams užimant sėdimąsias vietas ir užpildant ne daugiau nei 30 proc. visų sėdimųjų vietų, o bendras žiūrovų skaičius neviršija 150. Taip pat vyresni nei 6 metų amžiaus žmonės privalės dėvėti apsaugines kaukes.
Renginiai atvirose ir uždarose erdvėse galės vykti juose dalyvaujant ne daugiau nei 150 asmenų. Vyresni nei 6 metų asmenys privalės dėvėti apsaugines veido kaukes. Be to, renginius uždarose erdvėse leidžiama organizuoti tik, kai užpildoma ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų.
Ir kino teatruose, ir renginiuose prekiauti maistu ir gėrimais draudžiama.
Siekiant fizinio aktyvumo, nuo balandžio 26 dienos leidžiama rengti sporto renginius, veikti sporto klubams, užtikrinant papildomas saugumo priemones.
Sporto klubai privalės užtikrinti bent po 20 kv. m asmeniui bei kitas privalomas saugumo ir higienos priemones.
Grupinės treniruotės galės vykti ne daugiau nei 5 asmenų grupėms.
Abiturientai grįš į klases
Nuo gegužės 3 dienos abiturientai grįš į klases mokytis kontaktiniu būdu. Taip pat nuo balandžio 19 dienos ir gegužės 3 dienos gyvose konsultacijose galės dalyvauti nebe 5, o 10 abiturientų.
„Turėjome daug diskusijų tiek su gimnazijų asociacijos nariais, tiek su profsąjungomis, tiek su moksleivių sąjunga, nusprendėme siūlyti grąžinti abiturientus nuo gegužės 3-iosios į kontaktinį ugdymą, derinant kasdienį ugdymą su nuotoliniu ugdymu“, – posėdyje kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Klasėse bus organizuojama ne mažiau nei 50 proc. ugdymo proceso.
Brandos egzaminai bus vykdomi patalpose, kur bus ne daugiau nei 10 abiturientų, išlaikant tarp jų ne mažesnį nei 2 metrų atstumą, arba 11–50 abiturientų, išlaikant tarp jų bent 2 metrų atstumą ir užtikrinant bent po 10 kv. m. asmeniui.
Ministerijos žiniomis, šiuo metu apie 45 proc. abiturientų yra pasiskiepiję nuo COVID-19, paskiepyta apie 60 proc. jų mokytojų.