„Kyla natūraliai klausimų kartais, ar ruošiamės kompensuoti kam nors pelną ir padėti užsidirbti, tai akivaizdu, kad ne, ir didžiuma tiekėjų, kurie praėjusį pusmetį siūlė vartotojams užfiksuoti kainas gana mažai palankiomis sąlygomis, nes tada taip atrodė rinkos prognozė, dabar atitinkamai siūlo sutartis pasikeisti ir tas aiškus deklaravimas, kad nėra įmanoma iš biudžeto uždirbti viršpelnių, skatins tą procesą spartesnį“, – posėdyje sakė premjerė.
„Iš esmės nekeičiant pačių sąlygų įtvirtiname principą, kad kompensacija yra mokama įsigijimo kainoms, kurios šiuo metu yra kiek kitokios nei tada, kai buvo planuojamas biudžetas (2023 metų valstybės biudžetas – BNS)“, – pridūrė I. Šimonytė.
Energetikos ministerijos siūlymu elektros tiekėjams iš valstybės biudžeto bus dengiamos tik jų per mėnesį patirtos elektros įsigijimo sąnaudos, nepriklausomai nuo sutartyse su buitiniais vartotojais užfiksuotos kainos.
Pasak viceministrės Ingos Žilienės, valstybės kompensacijos tiekėjams negalės būti didesnės nei faktinės elektros įsigijimo sąnaudos. Vartotojams kompensacijų dydis, anot jos, nesikeis.
Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį teigė, jog Vyriausybei pakeitus nutarimą nepriklausomi tiekėjai kas mėnesį turės skelbti jų įsigyjamos elektros kainą, nuo kurios prašys valstybės kompensuoti: „Tai ne tik kad nėra piktnaudžiavimo galimybės, bet dar ir turėsime skaidrumą“.
Nepriklausomos elektros tiekėjos „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna BNS anksčiau sakė, kad naujasis algoritmas apribos kai kurių tiekėjų konkurencinį pranašumą.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys sausio pabaigoje teigė, jog rinkoje mažėjant elektros kainoms ir visiems tiekėjams sausį sumažinus kainas, institucijos turėtų ištirti, ar visada pagrįstai mokamos valstybės kompensacijos, kurias tiesiogiai gauna tiekėjai.
Pasak jo, tiekėjų gyventojams siūlomos fiksuotos elektros kainos nepriklauso nuo tuo metu esančių kainų biržoje, nes elektrą jie perka pagal išankstinius ilgalaikius sandorius.
Pirmąjį šių metų pusmetį už elektrą gyventojams valstybė padengia iki 28,5 cento už kWh, o riba, žemiau kurios nekompensuojama, siekia 28 centus.
Šių metų biudžete subsidijoms už dujas ir elektrą skirta 812 mln. eurų, nors finansų ministrė ne kartą sakė, kad tiek lėšų neprireiks.
Finansų ministerija BNS nurodė, kad dar anksti kalbėti, kiek kompensacijų šiemet iš valstybės biudžeto reikės elektros vartotojams, tačiau pabrėžė, kad rinkos kainos šiuo metu jau nereikalauja kompensacijų.
Matomai šiai partijai yra ką slėpti, ir galimai B. veikė su partiečių palaikymu ir apsauga.