Pasak I. Šimonytės, Vyriausybė yra parengusi įstatymų projektus, kurie Seimui svarstyti bus teikiami dar antradienį turinčioje vykti neeilinėje Seimo sesijoje.
„Tie pakeitimai yra krašto apsaugos sistemą reguliuojančių aktų, kurie susiję su kariuomenės pasitelkimu saugant sieną“, – aiškina I. Šimonytė.
Pasak premjerės, dar prieš savaitę vykusiame parlamentinių partijų susitikime su prezidentu buvo aptartas nepaprastosios padėties reikalingumas. Buvo sutarta, kad Vyriausybė pirmiausia pasiūlys įstatymų pakeitimus, kurie išplėstų kariuomenės, dalyvaujančios saugant valstybės sieną, kompetenciją.
Vyriausybė Seimui taip pat planuoja teikti projektą dėl fizinio užtvaro statymu Europos Sąjungos (ES) ir Baltarusijos pasienyje.
„Bus reikalingos tam tikros išlygos šiam projektui ir projekto svarbos pripažinimas Seime, kad procesas judėtų sparčiau. Ketiname pasitelkti valstybės kontroliuojamas įmones, kurios galėtų užtikrinti sklandų ir skaidrų projekto įgyvendinimą. Tokios vertės projektas negali nekelti diskusijų, norėtume, kad jų būtų kuo mažiau ir kad galėtume kuo sklandžiau projektą įgyvendinti. Šie projektai Vyriausybės turėtų būti apsvarstyti penktadienio rytą“, – sako I. Šimonytė.
Šis projektas Seimui turėtų būti pateiktas antradienį.
Pasak premjerės, projektui įgyvendinti gali būti taikomos tam tikros išlygos, pavyzdžiui, išmiškinimo klausimams spręsti. Viešųjų pirkimų procedūroms išlygų nereikėtų, mat šalyje galioja ekstremalioji situacija. Ar reikės kokių nors papildomų išlygų, kol kas neaišku.
Kadangi projektas yra didelės svarbos, I. Šimonytės nuomone, svarbu, kad abejonių dėl jo niekam nekiltų. Tačiau tuo pačiu metu, pasak premjerės nesinori, kad projektas įstrigtų.
„Kalbant apie lėšas – tai bus lėšos, skiriamos iš valstybės biudžeto lėšų. Turint minty, kad valstybės biudžeto balansas yra neigiamas, biudžetas yra deficitinis, tai reikš skolintas lėšas. Tačiau ar galėsime tikėtis ES paramos, kol kas klausimas išlieka atviras. Manau, kad jį kelsime ne tik mes, bet ir kitos išorės sieną saugančios ES valstybės. Rizika, su kuria susiduriame, nėra kažkaip specifiškai lietuviška – ji gali susiklostyti kituose pasieniuose“, – sako I. Šimonytė.
Pasak premjerės, projektą įgyvendinti galėtų padėti energetikos įmonės, mat jos turi patirties įgyvendinti tokio dydžio projektus.
Kaltinimus dėl irakiečio vadina melu
Baltarusija trečiadienį paskelbė žinią apie neva Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje mirusį irakietį. Premjerė I. Šimonytė sako neturinti informacijos apie panašius įvykius ir vadina tai melu.
„Man nėra žinoma informacija apie (įvykius – aut. past.), kurie būtų įvykę Lietuvos Respublikoje ar ant sienos, o už tai, kas vyksta Baltarusijoje, yra atsakinga Baltarusijos valdžia. Žinome istoriją apie nukryžiuotą berniuką Ukrainoje ir panašius melus, kurie tokioje situacijoje yra naudojami.
To galima tikėtis, melo girdėjome anksčiau, nėščias moteris, kurias kažkas mušė ir panašius kaltinimus mūsų pareigūnams. Mūsų pareigūnai laikosi savo ir mūsų, kaip tarptrautinės valstybės įsipareigojimų“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak premjerės, Vyriausybė šiuo metu sprendžia ir klausimą, ką reikėtų daryti su Lietuvoje prieglobstį gausiančiais migratais.
„Norėtumėm, kad tos migrantų šeimos, kurios turi nepilnamečių vaikų, kuriems aktualus ugdymas, būtų kuo įmanoma labiau koncentruotos tose savivaldybėse, kur yra ir patirtis teikti tokią pagalbą – ar tai būtų Pabradė, ar Rukla, kur pažeidžiami žmonės yra apgyvendinami. Ten yra tam tikra praktika ir patirtis, kaip organizuoti ugdymą arba įtraukiant į bendro ugdymo mokyklas, bet taip pat ir vietoje, kur yra geresnės patalpos ir galima įrengti klases“, – sako I. Šimonytė.
Pasak premjerės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) jau yra įvertinusi galimybes, kokio mokymo krūvio reikėtų. Nuo spalio turėtų būti pasirengta šias paslaugas teikti.
Per parą sulaikyti 35 neteisėti migrantai, didžioji dalis bandžiusių kirsti sieną apgręžti
Praėjusią parą Lietuvoje sulaikyti 35 neteisėti migrantai – kur kas mažiau nei pastarosiomis dienomis, rodo trečiadienį paskelbta statistika.
Didžioji dalis bandžiusių kirsti Lietuvos-Baltarusijos sieną migrantų buvo apgręžti pasienio pareigūnų.
Atgrasymo priemones bandantiems neteisėtai kirsti Lietuvos sieną migrantams šią savaitę leido taikyti vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai Rokas Pukinskas BNS atsisakė įvardyti tikslius skaičius, kiek migrantų buvo apgręžta pastarąją parą.
Jis tik patvirtino, kad buvo apgręžta daugiau migrantų, nei per pirmąjį antradienio pusdienį. Tuo metu sienos kirsti neleista 180 migrantų.
Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko 4090 migrantų, daugelis jų yra iš Irako.
Lietuvos pareigūnai išaugusius migracijos srautus vadina Baltarusijos režimo hibridine agresija.