• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui pirmadienį nepavyko pradėti nagrinėti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramos pasisavinimo bylos.

REKLAMA
REKLAMA

Penkiems kaltinamiesiems atvykus į posėdį, paaiškėjo, kad vienas jų Mantas Dyburis neturi gynėjo. Jo advokatė pranešė negalėsianti dalyvauti posėdyje pirmadienį. Siekiant nepažeisti kaltinamojo teisių, posėdis buvo atidėtas. Bylą ketinama pradėti nagrinėti kovo 22 dieną.

REKLAMA

Bylos duomenimis, siekdami įgyti didelės vertės piniginių lėšų, kurios išmokamos kaip ES SAPARD programos parama, penki bendrininkai 2002-siais įsteigė bendrovę "Šilų paukštynas", parengė fiktyvų verslo planą ES paramai gauti, įsigijo apleistas veršides Jonavos rajone.

Generalinės prokuratūros duomenimis, vėliau teikdami suklastotus banko dokumentus Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos, kad bendrovė savo sąskaitoje turi 1 milijoną lėšų, padedant šios agentūros SAPARD departamento Projektų vertinimo skyriaus vyriausiajam specialistui, apgaulės būdu su agentūros darbuotojais sudarė sutartį dėl maždaug 1 milijono litų dydžio paramos suteikimo.

REKLAMA
REKLAMA

2002-ųjų gruodžio 19 dieną Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo pasirašyta sutartis dėl tokio dydžio paramos suteikimo "Šilų paukštynui".

Tokiems nusikalstamiems kėslams sutrukdė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Planas, kaip pasisavinti lėšas, buvo sugalvotas 2001-2002 metais, o įgyvendintas 2002 kovo - 2003 birželio mėnesiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į bendrovės "Šilų paukštynas" sąskaitą buvo pervesta beveik 200 tūkstančių litų, iš kurių bendrininkai spėjo pasinaudoti 155 tūkstančiais litų.

Penkių kaltinamųjų nusikalstamos veikos kvalifikuojamos kaip kreditinis sukčiavimas, dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas, apgaulingas apskaitos tvarkymas, neteisėta juridinio asmens veikla ir piktnaudžiavimas. Už šių nusikaltimų padarymą numatyta griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 6 metų.

REKLAMA

Vienas kaltinamųjų, kaip manoma, šio nusikaltimo pagrindinis organizatorius Tomas Ulinauskas 2002-ųjų gegužės 6 dieną įsidarbino Nacionalinėje mokėjimo agentūroje SAPARD departamento projektų vertinimo skyriaus vyriausiuoju specialistu. Manoma, kad jis darė poveikį kitiems agentūros darbuotojams, kurie vertino "Šilų paukštyno" paraišką paramai gauti.

REKLAMA

Vėliau T.Ulinauskas perėjo dirbti į Lietuvos verslo paramos agentūros Kontrolės departamento priežiūros skyriaus vadovo pareigas.

Įtariama, kad jis dar nedirbdamas šiose agentūrose organizavo būdą, kaip neteisėtai gauti paramą.

Byloje įtarimai taip pat pareikšti Andriui Pakštaičiui, Žilvinui Burinskui, Artūrui Paliokui, ir M.Dyburiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Fondų lėšomis finansuojami projektai, kurie ekonomiškai yra naudingi šaliai ar mažesniam regionui, tačiau finansiškai greitai neatsiperka. Tikiuosi, kad teismui perduota byla nuslopins norą piktnaudžiauti šiais pinigais", - yra sakęs Generalinės prokuratūros prokuroras Linas Belevičius.

REKLAMA

Ikiteisminį tyrimą byloje atliko Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai kartu su Lietuvos Kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos 2-os valdybos pareigūnais.

REKLAMA

Tyrimą 2003-siais pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. 2004 metais balandžio 26 dieną ši byla buvo perduota nagrinėti Kauno apygardos teismui.

Po metų Generalinė prokuratūra ir Kriminalinės policijos biuras gavo papildomų duomenų, leidžiančių iš esmės papildyti ikiteisminį tyrimą ir nustatyti nusikaltimo organizatorius - Nacionalinės mokėjimo agentūros pareigūnus. Todėl prokuroro prašymu, 2005-ųjų gruodį teismas bylą grąžino tyrimui papildyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą išaiškėjo kitų nusikalstamų veikų požymiai ir dėl jų taip pat buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Iš nurodytos baudžiamosios bylos atskirta ir teismui pernai spalį perduota byla dėl viešosios įstaigos "Lietuvos verslo paramos agentūra" 4 tarnautojai kaltinami piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo. Vienas jų - finansų ministro Zigmanto Balčyčio sūnus Donatas Balčytis bei T.Ulinauskas.

REKLAMA

Bylos duomenimis, buvo suklastoti vienos įmonės paraiškos ES struktūrinių fondų paramai gauti vertinimo Lietuvos verslo paramos agentūroje dokumentai - buvo pakeisti vertinimo balai. Iš pradžių paraiška buvo įvertinta žemesniais balais, o po to buvo pakeisti, suklastoti dokumentai ir padidinti vertinimo balai.

Taip pat tiriama dar viena byla dėl buvusių Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Lietuvos verslo paramos agentūros darbuotojų piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšininkavimo.

Kaip yra teigusi Generalinė prokuratūra, tiriant šias bylas buvo gauta duomenų dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo Darbo partijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų