Apie pusė milijono gyventojų turės mokėti brangiau ir už elektrą – valstybinis reguliuotojas nusprendė branginti visuomeninę „Igničio“ elektrą.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Marijampoliečiai artėjančią žiemą pasitinka niūriomis nuotaikomis. Atvėsus orams, namus reikia šildyti vis daugiau, o centrinio šildymo kainos toliau stiebiasi aukštyn. Žmonės prisipažįsta jau dabar atsidedantys pinigų, kad artėjančiais šalčiausiais mėnesiais, gruodį ir sausį, nepritrūktų sąskaitoms apmokėti:
„Didėja kainos neišpasakytai, brangu.“
„Turėtų kuras, maistas nebrangti, kad būtų stabilumas. Kas neturi verslo, labai sunku išsilaikyti.“
„Mėgstu kebabą valgyti, bet nusiperku tik į mėnesį kartą.“
„Nežinau kaip bus, bet gero tikrai nebus.“
Šiluma brangsta ir Vilniuje
Centrinio šildymo kaina visoje Lietuvoje didėja 7 proc. ir gruodį sieks pusdevinto cento.
„Kuro įsigijimo kainos gali turėti įtakos, jei auga. Matome ir gamtinių dujų augimą šiokį tokį“, – sako energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Atšalus orams ir išaugus kuro paklausai, šiluma brangsta ir Vilniuje.
„Vienas veiksnių yra paklausa. Tai kiekvieno sezono tendencija iki sausio mėnesio, kada didžiausia paklausa, vėsiausi orai, ir kaina didėja. Paskui stabilizuojasi ir palaipsniui mažėja“, – aiškina „Vilniaus šilumos tinklų“ atstovė Rūta Jasiulionienė.
Nuo sausio brangs ir elektra, ir dujos. Brangstant elektrai biržoje, Valstybinis reguliuotojas kelia ir visuomeninės elektros kainą, kurią turės mokėti beveik pusė milijono vartotojų, vis dar nepasirinkusių nepriklausomų tiekėjų. Elektros kilovatvalandė jiems kainuos 20,5 ct, tai yra beveik centu brangiau nei šiuo metu.
„Esminė kainos augimo priežastis – pačios energijos didesnė įsigijimo kaina „Ignitis“. Įtaka sąskaitai, kurie sunaudoja 70 kWh per mėnesį – iki pusės euro sąskaitos padidėjimas“, – teigia Renatas Pocius.
Dujos brangs penktadaliu
Pasak Pociaus, elektra brangtų ir dar labiau, tačiau galutinę kilovatvalandės kainą maždaug puse cento mažina tebemokama ESO kompensacija už buvusias 160 mln. eurų vartotojų permokas.
„Esame sudarę grafiką per 2,5 metų. Šį pusmetį 19 mln. eurų, tai sudaro apie 0,4 ct be PVM“, – kalba energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas.
Nuo sausio gyventojams brangs ir dujos. Mažiausiai sunaudojantiems abonentinis mokestis bus beveik dvigubai didesnis. Tačiau kubinio metro kaina bus 6 centais mažesnė.
Na, o dujas naudojantiems šildymui, abonentinis mokestis nesikeis, tačiau pačios dujos brangs beveik penktadaliu, mat prasidėjus šildymo sezonui auga ir jų paklausa.
„Padidėjo gamtinių dujų kaina biržoje. Buitiniuose tarifuose įskaičiavome 35 eur./MWh, o prognozuojame, kad dujų kaina bus 43 eurai“, – praneša R. Pocius.
Jei dujos po Naujųjų metų Europos biržoje prabrangtų ar atpigtų daugiau kaip 20 proc., Renatas Pocius žada dujų kainas perskaičiuoti nuo balandžio ir Lietuvos gyventojams.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.