Lietuvoje galima įsigyti daugiau nei dešimties skirtingų rūšių riešutų, tad išsirinkti gali būti sudėtinga. Riešutus ir džiovintus vaisius tiekiančios įmonės „Arimex“ marketingo vadovė Jurga Sakalauskaitė pataria, į ką atkreipti dėmesį renkantis riešutus ir ką daryti, kad šie neprarastų šviežumo, o VšĮ „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė Aldona Blyžienė atskleidžia riešutų vartojimo ypatumus.
Daugelyje šviežių riešutų rūšių yra biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip vitaminų E ir B, mineralų – geležies, kalcio, kalio, mangano. Tačiau prieš vartojant riešutus svarbu atkreipti dėmesį į jų spalvą, nes jie gali lengviausiai nusakyti jų būklę, bei į kitus faktorius, tokius, kaip dydį, sutrupėjimą ar sudžiūvimą, teigė J. Sakalauskaitė.
„Riešutai yra natūralus produktas, tad, jeigu riešutai patamsėję, suskilę, sudžiūvę, reiškia, jog jie yra pasenę ir nebetinkami vartoti“, – sakė marketingo vadovė.
Pasak specialistės, taip pat derėtų nepamiršti, jog riešutai gali sugesti ir netinkamai juos laikant namuose. Riešutai – jautrus produktas, todėl juos reikia laikyti ne aukštesnėje nei 20°C temperatūroje. Norint gerąsias riešutų savybes išsaugoti kuo ilgiau, patartina juos laikyti šaldytuve.
Riešutų luobelės – palikti ar nuimti?
Vienas iš dažnų klausimų, perkant riešutus, susijęs su luobelėmis. Žmonės baiminasi, jog jas nuo riešutų reikėtų nuimti, tačiau, anot mitybos specialistės, luobelė tikrai nėra kenksminga.
„Ar riešuto luobelę reikėtų nuimti, ar palikti, spręsti reikėtų pagal asmeninės virškinimo sistemos veiklą. Kadangi riešuto luobelės yra sunkiau virškinamos, žmonėms, turintiems virškinimo sutrikimų, luobeles patarčiau nuimti. Tai padaryti galima labai įvairiai, pavyzdžiui, lazdyno riešutus reikia pakepinti – tuomet luobelė lengvai nusiima. O norint ją nuimti nuo migdolų riešutų, juos reikėtų užpilti karštu vandeniu. Tačiau, jeigu virškinimo problemų neturite, riešutus drąsiai galite valgyti ir su luobele“, – patarė A. Blyžienė.
Skrudinti riešutai – tokie pat vertingi
Anot ekspertės, vyrauja įsitikinimas, jog paskrudinti riešutai nėra vertingi. Visgi, riešutai vienodai naudingi tiek natūralūs, tiek ir apdoroti.
„Švelniai, ne aukštesnėje nei 75°C temperatūroje, paskrudinti riešutai tikrai nepraranda maistinės vertės, – sakė „Kretingos maisto“ atstovė. – Juose yra 25 proc. daugiau antioksidantų, be to, pakepinti jie kvapnesni ir skanesni. Sausai skrudinti riešutai gali padėti siekiant sumažinti svorį. Mano patarimas: rinktis tai, kas žmogui yra skaniausia bei retkarčiais paįvairinti racioną ne tik skirtingomis riešutų rūšimis, bet ir skirtingai juos apdorojant.“
Po saujelę riešutų kiekvieną dieną
Mitybos specialistė pažymėjo, kad nors riešutai yra naudingi mūsų organizmui, derėtų nepamiršti, kad jie – gana kaloringi. Todėl kasdien reikėtų suvartoti ne daugiau kaip 30 gramų riešutų.
„Riešutai yra ne tik naudingi, bet ir skanūs, todėl esame pratę jų suvartoti gerokai daugiau nei reikia. Norint gauti pakankamą kiekį vertingų medžiagų, užtenka kasdien suvalgyti po saujelę skirtingos rūšies riešutų, o tokių kaloringų riešutų, kaip bertoletijų, kuriose gausų seleno – rekomenduojama suvalgyti tik po kelis riešutus per dieną. Kadangi riešutai yra kaloringi, didelis jų kiekis gali apsunkinti virškinimą. Mėgstantiems užkandžiauti daugiau, derėtų rinktis riešutų ir džiovintų vaisių mišinį“, – rekomendavo A. Blyžienė.
Riešutai – ir maistas, ir vaistas
Riešutai yra itin naudingas produktas mūsų organizmui. Pavyzdžiui, graikiniuose riešutuose gausu mums taip reikalingo magnio, kalio, omega-3 nesočiųjų riebalų rūgščių. Visų taip mėgstami pistacijų riešutai yra vitamino A šaltinis, o dažniausiai vartojamuose žemės riešutuose gausu vitaminų B ir E, fosforo, magnio, kalio, kalcio bei natrio. Riešutai turėtų būti kasdienio raciono dalimi, nes puikiai tinka ne tik paskaninti maistą, bet ir suteikti organizmui vitaminų, mineralų ir energijos.