Ar šiandien valėte savo virtuvę? Ar nušluostėte paviršius, išplovėte kriauklę? Galbūt manote, kad jūsų virtuvė spindi, bet, nepaisant visų jūsų pastangų, mikrobai vis tiek gali plisti.
Nacionalinio sanitarijos fondo atliktas tyrimas parodė, kad 32 proc. virtuvės stalviršių buvo užteršti koliforminėmis bakterijomis, randamomis žmonių ir gyvūnų išmatose.
Tai gali sukelti ligas ir infekcijas, įskaitant apsinuodijimą maistu, o tai – ne vienintelės bakterijos, slypinčios maisto gaminimo vietoje, rašoma express.co.uk.
Ekspertai sako, kad yra septynios nešvariausios virtuvės dalys ir atskleidžia, kaip išvalyti kiekvieną iš jų tam, kad sumažėtų bakterijų kiekis ir susirgimų tikimybė.
Indai
Plaktuvai, skardos, atidarytuvai ir sūrio tarka yra tik dalis įrankių, turinčių kampelius ir įdubimus, kuriuose gali kauptis mikrobai. Dr. Chunas Tangas, bendrosios praktikos gydytojas ir Pall Mall Medical medicinos direktorius, sako:
„Virtuviniai indai, kurie yra grublėti, turi kampų ir įdubimų, pavyzdžiui, kiaušinių plaktuvas, gali tapti bakterijų, kurios gali sukelti virškinimo trakto problemų, pvz., užkrėsti E. coli, salmonelėmis ir kitomis bakterijomis, veisykla.“
Yra tam tikri indai, kuriuos, kai tik įmanoma, turėtumėte išplauti iškart po naudojimo. „Mažyčiuose kampeliuose ir plyšiuose gali būti mikroskopinių nešvarumų, kurių plika akimi nepamatysi, bet mes galime netyčia juos įmaišyti į savo kasdienius valgius ir gėrimus“, – priduria dr. Tangas.
„Gerai iššveiskite sūrio tarkas šepetėliu, tada nuplaukite ir palikite išdžiūti, o ne valykite jas rankšluosčiu.“
Visgi, turbūt daugelis nežino, kad skardinių atidarytuvus reikia išvalyti, o ne tiesiog mesti jį atgal į indų stalčių, nes ant jo nesimato maisto likučių.
Dr. C. Tangas sako, kad geriausia nuvalyti juos popieriniu rankšluosčiu, kad pašalintumėte visus nešvarumus.
„Tada pamirkykite karštame vandenyje su skystu muilu 30 minučių. Nušveiskite kempine, nuplaukite ir vėl popieriniu rankšluosčiu nusausinkite atidarytuvus.“
Stalo įrankiai
Tam tikri sidabro dirbiniai gali sukaupti daugiau mikrobų nei kiti: „Pavyzdžiui, jei naudojate stalo įrankius su įmantriomis dizaino detalėmis, įrėžimuose gali likti mažyčių pūvančio maisto dalelių. Taip gali atsirasti kenksmingų bakterijų, tokių kaip salmonelės ir E. coli.
Kai kurios E. coli bakterijos atmainos gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimą ir inkstų nepakankamumą.“
Kai kitą kartą pirksite naujus peilius ir šakutes, rinkitės paprastesnius stalo įrankių dizainus. Jie yra saugesni nei įmantrūs dizainai su įvairiais įrėžimais.
Ir jei manėte, kad stalo įrankių plovimas indaplovėje yra patikimas būdas užtikrinti įrankių švarą, pagalvokite dar kartą.
Nors indaplovė dažniausiai naudoja karštesnį vandenį, nei mes naudojame plaudami indus, 2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad 100 proc. išbandytų indaplovių buvo „kolonizuotos įvairių bakterijų“, kurios gali būti „galimi žmonių infekcijų šaltiniai“. Dėl to reguliariai išvalykite indaplovę.
Trintuvai ir karšto oro gruzdintuvės
Kitą kartą, kai ruošite padažą ar kokteilį, gerai išplaukite trintuvą. Nacionalinio sanitarijos fondo atliktas tyrimas parodė, kad trintuvai yra „trečias pagal dažnumą daiktas“ tarp įvairių virtuvės reikmenų, kuriuose yra įvairių rūšių bakterijų, įskaitant salmoneles, E. coli, pelėsį.
Kad tinkamai išvalytumėte trintuv, šeimos medicinos specialistė ir sveikatingumo centro „HealthZen“ savininkė gydytoja Emilia Pasiah sako:
„Iš karto po naudojimo įmerkite maišytuvą iki pusės šiltame vandenyje ir įlašinkite lašelį indų ploviklio. Tada visiškai išardykite maišytuvą ir kiekvieną dalį atskirai nuplaukite rankomis karštame, muiluotame vandenyje.
Minkštu šepetėliu arba dantų šepetėliu nuvalykite vietas aplink ašmenis ir visas kitas sunkiai pasiekiamas vietas. Tada nuplaukite kiekvieną dalį po karštu vandeniu, kad pašalintumėte muilą, ir leiskite visoms dalims išdžiūti.“
Kalbant apie jūsų karšto oro gruzdintuvę, gydytoja E. Pasiah sako, kad mikrobai klesti gruzdintuvės inde.
„Aliejaus likučiai gali apdegti ir sukelti nemalonų kvapą ir net lengvus apsinuodijimo maistu simptomus, tokius kaip skrandžio spazmai ir pykinimas.
Išvalykite karšto oro gruzdintuvę po kiekvieno naudojimo, kai tik ji atvės. Pamerkite karšto oro gruzdintuvės indą ir padėklą karštame muiluotame vandenyje ir minkštu šepetėliu arba kempinėle nušveiskite prilipusį maistą.
Norėdami išvalyti gruzdintuvės vidų, nuvalykite jį drėgna šluoste ir nedideliu kiekiu muilo. Acto tirpalas (viena dalis acto, trys dalys vandens) gali padėti paprasčiau atsikratyti riebalų“, – sako gydytojas Pasiah.
Druskos ir pipirų malūnėliai
Tik pagalvokite, kiek žmonių renkasi druskos ir pipirų malūnėlius... „Tai tikriausiai yra vienas iš labiausiai mikrobų užkrėstų daiktų jūsų virtuvėje“, – sako dr. E. Pasiah.
„Bakterijos, tokios kaip Staphylococcus aureus, ir virusai, atsirandantys dirbant su žalia mėsa arba esant šalia sergančio žmogaus, gali lengvai persinešti ant malūnėlių“, – priduria E. Pasiah.
Stenkitės reguliariai valyti druskos ir pipirų malūnėlius antibakterinėmis servetėlėmis ir sutelkite dėmesį į tas vietas, su kuriomis yra daugiausia kontakto naudojant šiuos daiktus.
Puodeliai
Manote, kad užtenka greito išskalavimo, kad išplautumėte arbatos puodelį? Pagalvokite dar kartą.
„Tikroji problema slypi bioplėvelėje – iš esmės bakterijų sluoksnyje, kuris gali išsivystyti puodelių viduje, ypač jei jose buvo skysčių, tokių kaip kava ar pienas“, – sako E. Pasiah.
Mikrobai, tokie kaip Staphylococcus aureus ir E. coli, gali išgyventi ant paviršių kelias dienas, todėl naudokite karštą vandenį, muilą ir švarią kempinę ar šepetį, kad tinkamai juos nuplautumėte ir leiskite jiems išdžiūti, kad išvengtumėte mikrobų dauginimosi.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!