Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per pirmus devynis šių metų mėnesius dėl kapavietėms, paminklams, tvorelėms, apdailos elementams padarytos žalos kreipinių skaičius išaugo 50 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Kapines niokoja vagys
Kaip pastebi „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis, per metus atlygintų kapaviečių žalų suma išaugo daugiau nei 2 kartus, o vidutinė žala siekė apie 530 eurus, rašoma pranešime spaudai.
„Viena pagrindinių kapinėms padaromų žalų priežasčių – audros, kai nuo stipraus vėjo lūžtantys medžiai ir jų šakos apgadina arba net suniokoja paminklus ar paminklines plokštes. Mūsų bendrovės duomenimis, yra pasitaikę atvejų, kai audros sukeltų nuostolių žala siekė 1,5 tūkst. eurų“, – sako A. Juodeikis.
Eksperto teigimu, kapavietes niokoja ne tik audros ar krentantys medžiai, bet ir piktavaliai asmenys: kapinėse pasitaiko vagysčių, vandalizmo atvejų bei kitų nemalonių incidentų.
„Deja, nuostolių sukelia ne tik gamtos stichijos. Pastaruoju metu kapavietės įrengiamos taip, kad jų priežiūra būtų minimali. Tačiau tai palengvina darbą ilgapirščiams – jie gali be didelių sunkumų pasisavinti vertingas skulptūras, vazas ar prabangių paminklų ir tvorelių dalis“, – teigia žalų departamento direktorius.
Pasak A. Juodeikio, populiarėjanti tendencija dengti kapavietes granito plokštėmis, nors ir užtikrina lengvesnę priežiūrą bei estetinį vaizdą, turi ir trūkumų. Įskilus plokštėms dėl nukritusio medžio ar vandalizmo, jų taisymas gali kainuoti brangiai, o dažnu atveju restauracija net nėra įmanoma, todėl tokiu atveju patirti nuostoliai smarkiai išauga.
„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad daugiausiai kapaviečių žalų fiksuojama didžiuosiuose šalies miestuose bei jų rajonuose: Kaune, Panevėžyje, Vilniuje.
Iš kapinių vagia viską, ką paneša
Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė, kad nors subtiliai įrengtos kapavietės reikalauja mažiau priežiūros, jos vilioja kapinių vagis. Apie iš kapinių dingusius daiktus tautiečiai pasiskundžia ne tik šeimos nariams, kaimynams ar kitiems kapinių lankytojams – socialiniuose tinkluose vis dažniau pasirodo informacija apie nuo kapo pavogtas gėles, vazas ar net šalia kapaviečių pastatytus suoliukus.
„Kapinėse pasitaiko vagysčių, vandalizmo atvejų ir kitų nemalonių incidentų, kai piktavaliai nusiaubia kapavietes.
Prieš kelerius metus esame susidūrę su situacija, kai buvo pavogta didelė angelo skulptūra, todėl išmokėjome 1,5 tūkst. eurų nuostoliui padengti“, – pasakojo draudimo įmonės žalų departamento direktorius.
Dažniausiai ilgapirščiai iš kapinių neša tai, ką gali lengvai išnešti – juos vilioja įvairios skulptūros, vazos, paminklai, kryžiai, todėl nenuostabu, kad populiarėja kapavietės draudimo paslauga.
Artėjant Vėlinėms, tokio draudimo paklausa išauga, tačiau lieka aktuali ir praėjus dienoms, kai masiškai suplūstama į kapines.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!