• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apendicitas – tai aklosios žarnos ataugos uždegimas, kurį diagnozavus laiku galima išvengti rimtų komplikacijų. Tačiau kaip atskirti apendicitą nuo kitų sveikatos problemų ir kada reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus?

Apendicitas – tai aklosios žarnos ataugos uždegimas, kurį diagnozavus laiku galima išvengti rimtų komplikacijų. Tačiau kaip atskirti apendicitą nuo kitų sveikatos problemų ir kada reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus?

REKLAMA

Nors apendicitas – viena iš dažniausiai pasitaikančių neatidėliotinų chirurginių būklių, jo simptomai ne visuomet yra aiškiai atpažįstami.

Apendicitui progresuojant, jis gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl gydytojai akcentuoja, jog laiku suteikta medicininė pagalba gali būti gyvybiškai svarbi.

Kas yra apendicitas ir kada jį įtarti? 

„Apendicitas yra aklosios žarnos ataugos uždegimas. Jį reikėtų įtarti tuo atveju, kai atsiranda pilvo skausmas, dažniausiai pilvo apatiniame dešiniajame kvadrate, ir jis nepraeina nuo paprastų analgetikų“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“ skubiosios medicinos pagalbos gydytoja Samanta Plikaitytė.

Ji taip pat priduria, kad apendicitas gali pasireikšti ir pilvo skausmu kartu su karščiavimu. Tačiau svarbu žinoti, jog apendicitu gali sirgti tik tie žmonės, kuriems ši kirmėlinė atauga dar nebuvo pašalinta chirurginiu būdu.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai apendicitas siejamas tik su pilvo skausmu, tačiau, kaip akcentuoja gydytoja, yra ir kitų simptomų:

„Karščiavimas, pykinimas, vėmimas, apetito stoka, pilvo pūtimas – tai taip pat gali būti apendicito ženklai.“

REKLAMA

Kalbėdama apie skausmo vietą, gydytoja aiškina, kad paprastai skausmas yra pilvo apatiniame dešiniajame kvadrate, tačiau neretai ligos pradžioje skausmas atsiranda epigastriume – skrandžio srityje ar aplink bambą ir ligai progresuojant leidžiasi žemyn ir į šoną link dešiniojo apatinio kvadrato.

Tačiau ligos pradžioje apendicitą iš tiesų galima sumaišyti su kitomis būklėmis: „Neretai apendicitas diagnozuojamas jau kiek per vėlai, nes pradžioje gali atrodyti, kad tai skrandžio uždegimas, apsinuodijimas maistu ar tiesiog praeinantis, spazminis pilvo skausmas“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja pabrėžia, kad svarbu laiku kreiptis į gydytojus: „Kreiptis reikėtų tuomet, kai atsiradęs pilvo skausmas nepraeina išgėrus vaistų nuo skausmo arba praėjus vaistų veikimui iškart atsinaujina ir tampa stipresnis.“

Be to, ypatingai svarbu atkreipti dėmesį, jei skausmas kartu pasireiškia su karščiavimu. Diagnozuoti apendicitą gali padėti tiek klinikiniai simptomai, tiek specialūs tyrimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visada yra atliekami kraujo tyrimai, tikimasi padidėjusių uždegimų rodiklių – leukocitozės bendrame kraujo tyrime ir padidėjusio C-reaktyviojo baltymo kiekio biocheminiame kraujo tyrime – taip pat atliekama echoskopija, o jeigu kyla neaiškumų, galima atlikti ir kompiuterinę tomografiją“, – sako S. Plikaitytė.

Gydymo būdai

Echoskopija, pasak gydytojos, yra pasaulyje pripažinta „auksiniu standartu“ diagnozuojant apendicitą: „Tai apšvitos neturintis, neinvazyvus tyrimas.“

REKLAMA

Vis dėlto gydytoja atkreipė dėmesį, jog kartais apendicitą echoskopiškai nustatyti sunku: „Deja, ši ataugėlė kartais būna pasislėpusi, užsisukusi ar dengiama žarnyno dujų, todėl sunkiai vizualizuojama.“

Apendicitas dažniausiai gydomas chirurginiu būdu. „Galima bandyti gydyti skiriant antibiotikus ir stebint situaciją, tačiau toks būdas pasirenkamas retai“, – teigia gydytoja.

Ji priduria, kad chirurginis gydymas dažniausiai atliekamas laparoskopijos metodu:

„Atliekami 2–3 maži pjūveliai, apendicitas apžiūrimas su kamera ir tos pačios procedūros metu – pašalinamas. Taip siekiama sumažinti pooperacinio gyjimo laiką ir pagreitinti paciento grįžimą į įprastą gyvenimo ritmą.“

REKLAMA

Pasak S. Plikaitytės, standartinėje situacijoje, kai apendicitas pašalinamas laparoskopiškai, atsigavimas vyksta gana greitai:

Jau kitą dieną po operacijos pacientas būna pilnai mobilus, gali vaikščioti, lengvai ką nors suvalgyti, o po 1–2 parų išleidžiamas į namus.“

Po operacijos patariama laikytis gydytojo rekomendacijų. „Apie savaitę laiko vartoti vaistus nuo skausmo, valgyti lengvesnį maistą, vengti produktų, skatinančių dujų kaupimąsi žarnyne, tokių kaip švieži vaisiai ar daržovės, nepersivalgyti“, – nurodo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat primena, kad aktyvų sportą ir svorių kilnojimą reikėtų atidėti mažiausiai vienam mėnesiui.

Apendicitas – tai rimta ir neatidėliotina sveikatos būklė, kurios ankstyva diagnozė ir gydymas gali išgelbėti nuo gyvybei pavojingų komplikacijų.

Atsiradus pilvo skausmui ar kitiems įtartinams simptomams, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytojus ir pasitikėti jų sprendimais dėl tinkamiausio gydymo būdo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų