Didžiųjų ES šalių ekonominiai rodikliai pradeda rodyti teigiamų poslinkių. Ar krizės supurtytos Europos finansų sektorius jau pradėjo atsigauti klausėme EP Ekonomikos ir pinigų komiteto pirmininkės Sharon Bowles.
Ar finansų krizė jau baigėsi?
Esu optimistė, todėl manau, kad blogiausia jau praeityje, tačiau tebėra nerimą keliančių dalykų. Mąstome, kaip tinkamai subalansuoti mūsų rengiamą reglamentą. Jis neturi perlenkti lazdos ir pats nesukelti sukrėtimo, reikalaudamas per daug ir per greitų pokyčių.
Daug diskutuota apie tai, kaip padidinti bankų kapitalą, įgyvendinti „Solvency II“ priemones ir kaip naujosios taisyklės keis kapitalui keliamus reikalavimus.
Ar finansų rinką galima palikti savireguliacijai?
Būtinas savireguliacijos, t.y. savidisciplinos, ir oficialaus reguliavimo mišinys. Pažvelgę į krizės priežastis – dauguma jų kilo JAV – turime nustatyti taisykles ten, kur matome riziką.
Apgaudinėtume save manydami, kad reguliavimas pašalins riziką. Anksčiau ar vėliau kils dar viena krizė. Mes paprasčiausiai tikimės, jog turėdami reguliavimo taisykles, išvydę besiartinančią krizę turėsime būtinus įrankius, leisiančius ją sustabdyti pirminiame etape.
Ar ES tinkamai reagavo į krizę ir pasimokė iš savo klaidų?
Iš esmės reaguota tinkamai. Kai kurie žmonės reikalavo daugiau priemonių ir aktyvesnio bendradarbiavimo, tačiau šie dalykai niekur nėra įtvirtinti. Ekonomikoje svarbu dirbti kartu, derinti veiksmus.
Centriniai bankai tinkamai derino savo veiksmus. Europos centrinis bankas suvaidino teigiamą vaidmenį anksti įsisąmoninęs, jog laukia labai rimta krizė.
Turi pripažinti, kad šiandieninės pamokos niekuo nesiskiria nuo ankstesnių. Privalome sugriežtinti finansų sektoriaus veiklos taisykles.