Buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius jau suimtas ir perduotas Hagos tribunolui, kur bus teisiamas dėl karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmogiškumui. Kol laukiama R. Karadžičiaus teismo, žurnalas „Foreign Policy“ nusprendė apžvelgti, kuriems karo nusikaltėliams vis dar pavyksta išvengti teisingumo gniaužtų.
Omaras Hassanas al-Bashiras
Sudano prezidentas
Nusikaltimai: Tarptautinis baudžiamasis teismas pateikė Sudano prezidentui 3 kaltinimus genocido vykdymu, 5 kaltinimus nusikaltimais žmogiškumui bei dar porą kaltinimų dėl žmogžudysčių. Dėl kaltinimų Sudano prezidentui dabar turi apsispręsti Jungtinių Tautų Saugumo Taryba.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: jokios.
Kodėl jis persekiojamas? Tarptautiniam baudžiamajam teismui pateikus kaltinimus, O. al-Bashiras tapo pirmuoju vis dar veikiančiu prezidentu, kuriam pateikti kaltinimai dėl genocido vykdymo. O. al-Bashiras valdžią Sudane užgrobė per 1989 metais vykusį perversmą. Jis kaltinamas dėl daugiau nei 35 tūkst. jau patvirtintų mirčių (manoma, kad iš viso nužudyta per 300 tūkst. žmonių), kurias lėmė Sudano kariuomenės bei liūdnai pagarsėjusios grupuotės „Arab Janjaweed“ etninio valymo kampanija Darfūre. O. al-Bashiras taip pat kaltinamas ir dėl to, kad maždaug 2,5 mln. pastogės netekusių Sudano gyventojų pabėgėlių stovyklose nuolat kenčia kovotojų bei vyriausybinių pajėgų kankinimus bei prievartavimus. Sudano prezidentas kaltas nesijaučia ir teigia, kad kaltinimai jam tėra dalis istorinio sąmokslo, kuriuo siekiama suskaldyti Sudaną į mažesnes valstybes.
Josephas Kony
Ugandos Viešpaties pasipriešinimo armijos lyderis
Nusikaltimai: 2005 metų gegužį Tarptautinis baudžiamasis teismas pateikė jam kaltinimus vykdžius karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmogiškumui. Skelbiama, kad paskutiniuosius keletą metų J. Kony slapstosi netoli pietinės Sudano bei Kongo sienos.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: 1,7 mln. dolerių (premiją skyrė Tarptautinis baudžiamasis teismas).
Kodėl jis persekiojamas? Pastaruosius 20 metų J. Kony vadovavo Viešpaties pasipriešinimo armijai, kuri kovėsi su Ugandos vyriausybės pajėgomis. Jo armijoje, kuri esą pakilo į dvasiškai įkvėptą kovą, tarnavo ir vaikai. Smurtaujantys J. Kony kovotojai išgarsėjo savo žiaurumu, kai aukoms dažnai būdavo nukertamos galūnės bei lūpos. Dauguma nusikaltimų buvo įvykdyti J. Kony gimtojoje šiaurės Ugandoje. J. Kony laikomas atsakingu už dešimčių tūkstančių žmonių žūtį. Dar pora milijonų žmonių neteko savo pastogės. Siekdamas nutraukti Viešpaties pasipriešinimo armijos smurto kampaniją, Ugandos prezidentas Yoweri Museveni 2006 metais visiems kovotojams paskelbė visuotinę amnestiją. Tais pačiais metais kovojančios pusės pasiekė susitarimą dėl paliaubų. Tačiau Tarptautinis baudžiamasis teismas savo kaltinimų neatšaukia, ir dėl to J. Kony atsisako nuginkluoti savo kovotojus. Šių metų balandį J. Kony pareiškė, kad jam dar reikia daugiau laiko, kad pasikonsultuotų su vyresniaisiais bei apmąstytų jam pateiktus kaltinimus. Kadangi nusikaltimų šis žmogus yra padaręs itin daug, tai jų apmąstymas gali užtrukti itin ilgai. Tad galutinė taika dar atrodo gana tolima.
Ratko Mladičius
Bosnijos serbų ginkluotųjų pajėgų vadas Bosnijos karo metu
Nusikaltimai: Tarptautinis baudžiamasis tribunolas buvusiai Jugoslavijai ieško R. Mladičiaus dėl 15 jam inkriminuojamų kaltinimų, tarp kurių yra ir genocidas, ir nusikaltimai žmogiškumui, ir karo papročių pažeidimai.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: 6 mln. eurų (5 mln. skyrė JAV, o dar 1 mln. – Serbija)
Kodėl jis persekiojamas? R. Mladičiaus pavardė laikraščių antraštėse vėl ėmė figūruoti po to, kai buvo suimtas R. Karadžičius. Buvęs Bosnijos serbų armijos vadas yra ieškomas dėl nusikaltimų, kuriuos jis vykdė Balkanų karų metu. Jam inkriminuojamas ir 1995 metais Srebrenicoje įvykdytas genocidas, per kurį, vykdydama etninio valymo kampaniją, Bosnijos serbų armija nužudė 8 tūkst. musulmonų vyrų bei vaikų. Jis taip pat kaltinamas ir dėl tais pačiais metais vykdytos Sarajevo apgulties bei dėl jo vadovaujamų karių vykdytų prievartavimų, kankinimų, namų, verslų bei religinių vietų griovimų. Tiesa, labiausiai ieškomo karo nusikaltėlio statusas R. Mladičiaus nė kiek negąsdina. Jis, kaip manoma, slepiasi Serbijoje ir 2001 metais buvo pastebėtas Belgrado centre.
Nacių daktaras Mauthauseno koncentracijos stovykloje
Kaltinimai: Vokietijos teismas jam yra pateikęs kaltinimus dėl žmogžudysčių.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: 495 tūkst. dolerių (premiją siūlo Simono Wiesenthalio centras bei Vokietijos ir Austrijos vyriausybės).
Kodėl jis persekiojamas? A. Heimas yra žinomas ir kaip „daktaras Mirtis“ bei „Mauthauseno skerdikas“. Jis ieškomas dėl to, kad su koncentracijos stovyklos kaliniais vykdė žiaurius eksperimentus. Teigiama, kad A. Heimas be nuskausminamųjų šalindavęs organus, o į aukų širdis dažnai sušvirkšdavęs nuodų arba benzino. 1946 metais A. Heimą buvo sulaikę JAV kariai, tačiau po poros metų jis buvo paleistas be jokio teismo. Nuo to laiko jis Vokietijoje dirbo ginekologu ir tik 1962 metais, kai jam grėsė kaltinimai, A. Heimas pabėgo į Pietų Ameriką. Jei „daktaras Mirtis“ vis dar yra gyvas, tai jis yra vienas seniausių vis dar gyvų karo nusikaltėlių. Jam dabar yra 94 metai. Nacį persekiojantys sekliai mano aptikę A. Heimo pėdsakus netoli Čilės, kur gyvena ir jo dukra. Padedant Argentinos vyriausybei, tikimasi, kad A. Heimas gali būti sugautas ir nuteistas.
Multimilijonierius Ruandos verslininkas
Kaltinimai: Tarptautinis baudžiamasis tribunolas Ruandai 1998 metais apkaltino jį genocido vykdymu, nusikaltimais žmogiškumui bei Ženevos konvencijos pažeidimais.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: 5 mln. dolerių (premiją skiria JAV vyriausybė)
Kodėl jis persekiojamas? F. Kabuga kaltinamas dėl dalyvavimo 1994 metais vykdytame genocide, per kurį vyriausybinės pajėgos bei hutų kovotojai nužudė apie pusę milijono žmonių. Jis kartu su bendražygiais įkūrė ir vėliau vadovavo Nacionalinės gynybos fondui. Šis fondas aprūpindavo vyriausybines pajėgas mačetėmis bei kitais ginklais, kuriais buvo vykdoma teroro kampanija. F. Kabuga taip pat finansavo radijo stotį, kuri savo laidose kurstė neapykantą tutsių etninei mažumai. Kai prasidėjo genocidas, F. Kabuga ir toliau rėmė hutų kovotojus. Į šeštą dešimtį įžengęs vyras dabar slapstosi nuo teisingumo, tačiau niekas nežino jo buvimo vietos. JT Tribunolas teigė, kad F. Kabuga veikiausiai slapstosi Kenijoje, kurios vyriausybė suteikė jam apsaugą. Tačiau gegužę paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad F. Kabuga gali slapstytis ir Norvegijoje.
Bosco Ntaganda
Nacionalinio kongreso liaudies gynybai karinis vadas. Ši grupuotė veikė Demokratinėje Kongo Respublikoje.
Kaltinimai: Tarptautinis baudžiamasis teismas 2006 metais pateikė jam kaltinimus dėl karo nusikaltimų bei vaikų, jaunesnių nei 15 metų, įtraukimo į karo veiksmus.
Premija už informaciją, padėsiančią jį sulaikyti: jokios (kol kas).
Kodėl jis persekiojamas? „Terminatoriumi“ pramintas B. Ntaganda nuo 1999 metų buvo Kongą siaubusio konflikto centre, Jis kovėsi Ruandos remiamoje sukilėlių grupuotėje kare, į kurį buvo įsitraukusios net 8 Afrikos valstybės. 2002 bei 2003 metais, būdamas Kongo patriotų sąjungos karinių operacijų vadu, jis į karo veiksmus įtraukdavo ir vaikus. Tačiau tai nebuvo vieninteliai „Terminatoriaus“ nusikaltimai. 2006 metais jis tapo Nacionalinio kongreso liaudies gynybai kariniu vadu. Ši grupuotė yra kaltinama terorizavusi Kongo rytuose gyvenusius žmones. Praėjusį sausį pasiekus susitarimą tarp kelių Konge kovojusių grupuočių, atsinaujino ir raginimai išduoti B. Ntagandą, tačiau kol kas Nacionalinio kongreso liaudies gynybai vadai atsisako tai padaryti. Jie teigia, kad, užuot persekioję B. Ntagandą, jie turi teisti „didesnes žuvis“.
("News Bridgepix" nuotraukos)