Privatiems vežėjams smogė krizė. Nebėra pinigų net bilietams spausdinti. Vežėjai kaltina tik nesąžiningus vairuotojus bei nepilietiškus keleivius, tačiau kiek milijonų dėl to praranda valstybė - niekas nė neįsivaizduoja.
Pinigai - į kišenę
Mažėjantys keleivių srautai, milžiniški mokesčiai - tuo skundžiasi daugelis keleivių vežimu užsiimančių privačių įmonių Lietuvoje. Tačiau kažkodėl didmiesčių valdžios nemato to, ką pastebi kasdien važinėjantys keleiviai: kasdien tūkstančiai litų vagiami tiek iš valstybės, tiek iš pačių įmonių.
Vilnietis Tadas, dažnai keliaujantis mikroautobusu į Santariškes, stebisi, jog vairuotojai, gavę pinigus už keliones, pastaruoju metu įsigudrino visiškai nebedalyti bilietėlių.
“Pirmadienį apie 13 val. nuo stoties vykau 5-uoju mikroautobusu. Vairuotojas “pamiršo” duoti bilietėlį. Neabejoju, kad ne man vienam. Nežinau tik, ar tai vairuotojai daro susitarę su vadovybe, ar pinigus kraunasi tik sau į kišenę. Bet kasdien taip nusukama bent keli tūkstančiai litų mokesčių”, - pažymėjo jis.
Keleivių vežimu užsiimančios UAB “Transrevis” direktorius Vladas Dapkus nepamiršo pasiskųsti tik mažėjančiomis pajamomis bei visiškai pasenusiu transportu.
Kiek dingsta - nežino
“Išgyventi kol kas bandome. Bet tik išgyventi. Anksčiau atnaujindavome automobilių parką kas trejus metus. Paskutinįkart tą darėme 2005-aisiais. Dabar to negalime leisti. Tad krizę, be abejo, jaučiame. Pratęstos ir lizingo sutartys”, - sunkmečiu skundėsi V.Dapkus.
Jis paguodė, jog vežėjai kol kas negalvoja didinti bilietų kainų. Tačiau išgirdęs, kad vairuotojai žeriasi “juodus pinigus”, tvirtino, kad su tuo kovoti neįmanoma.
“Labai neigiamai žiūrime į tokias tendencijas. Nes imami mūsų pinigai. O mums juk reikia ir degalus pirkti, ir automobilius remontuoti, jiems patiems mokėti atlyginimus. Mes patys kontroliuojame, tikriname. Bet nuo to apsisaugoti turbūt neįmanoma”, - sakė V.Dapkus.
Kiek pinigų dėl to praranda vežėjai, pati valstybė, direktorius sakė nė neįsivaizduojantis. Tačiau tai, kad jie vagiami su vadovų leidimu, jis griežtai neigė.
“Tokios apskaitos nevedame, nes tai nėra įmanoma. Bet, be abejo, ir mes pajamų negauname, ir valstybė mokesčių nesurenka. Mes labiausiai suinteresuoti jas gauti. O tai yra gryna vagystė. Ir savivaldybė kontroliuoja beveik kasdien. Visais įmanomais atvejais bandome įtikinti žmones, kad reikalautų bilietų. O vairuotojai yra įspėti, kad bus atleisti už tokius dalykus. Jei yra skundas ir jis pasitvirtina, mes paprasčiausiai padėkojame žmonėms už darbą ir atsisveikiname”, - tikino V.Dapkus.
Ignas JAČAUSKAS