„Žinoma, sirgdami darbuotojai į darbą eiti neturėtų. Jeigu sergantis žmogus dirba – jis kenkia sau, kartu prastėja jo darbo kokybė, jis gali pridaryti klaidų, taip pat jis sukelia pavojų aplinkiniams – bendraudamas su kolegomis jis gali užkrėsti juos ir tuomet apsirgs jau keli darbuotojai“, – sako „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.
Susirgus – žmogiškasis interesas
Svarbu įsidėmėti tai, jog nepaisant ligos keliamų simptomų kenkiama ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Pasirodžius darbovietėje su varvančia nosimi ir kamuojamu kosuliu galite ne tik sulaukti kolegų piktų žvilgsnių, bet ir išplatinti virusą taip, kad vėliau net nebus kam jus pavaduoti.
„Mūsų kolektyve įprasta, jog pasijutus blogai darbo metu skatiname darbuotojus vykti į namus arba pas gydytoją. Kasdien darbuotojams siunčiame laiškus, ko tądien nebus darbe dėl atostogų ar ligos, kad būtų galima efektyviai planuoti darbus ir kažkam netikėtai susirgus perplanuoti užduotis.
Kai kurias pareigas atliekantys darbuotojai turi galimybę dirbti iš namų suderinus tai su vadovu, tačiau kai kuriems, dirbantiems tik su specialiomis mūsų įmonės sistemomis, tokios galimybės nėra. Be to, dirbti sergant nėra naudinga žmonių sveikatai, liga gali ilgiau užtrukti“, – kalba A. Grabinskė.
„Aviva Lietuva“ generalinė direktorė akcentuoja, kad ligos atvejais visuomet atsižvelgiama į žmogiškąjį interesą – ar tai yra užkrečiama liga (gripas, jaučiami peršalimo simptomai), ar darbuotojas turi ilgalaikę problemą (migrena, skrandžio ligos ir pan.). Jei darbuotojui tereikia kelių valandų poilsio ir kitą dieną jis gali grįžti į darbą – jis išleidžiamas namo ir prašomas informuoti apie savo būklę.
Būtina išankstinė profilaktika
Direktorės teigimu, „Aviva Lietuva“ jau 12 metų kasmet visiems norintiems darbuotojams suteikia galimybę įmonės lėšomis pasiskiepyti nuo gripo. Taip pat tam tikrą darbo stažą įmonėje turintiems darbuotojams suteikiamas sveikatos draudimas, kuris padengia didžiąją dalį profilaktiniams sveikatos patikrinimams bei prevenciniams sveikatos tyrimams atlikti reikalingų lėšų.
„Be to, siaučiant gripo epidemijai papildomai paruošiame prevencinių priemonių sąrašą ir iškabiname jį įmonėje: kaip taisyklingai plauti rankas, kur dėti panaudotas nosinaites, kokie yra pirmieji gripo simptomai ir kaip apsisaugoti nuo ligos. Žinoma, taip pat nuolat skatiname darbuotojus rūpinti ne tik savo, bet ir kolegų sveikata ir eiti namo vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus“, – tvirtina „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė.
Svarbu – nebijoti sirgti
Svarbu įmonėje kurti tokią organizacinę kultūrą, kurioje būtų skatinamas darbuotojo atsakingumas ne tik savo, bet ir kolegų sveikatos atžvilgiu. Būtina kurti draugišką ir šiltą atmosferą, rūpintis vieni kitais, pasiteirauti kaip sekasi, kaip darbuotojas jaučiasi po ligos, kaip pailsėjo per atostogas ar pasveiko artimieji, jei darbuotojas nebuvo darbe dėl jų ligos.
„Turime keletą darbuotojų medikų, jie niekada neatsisako patarti ar padėti kolegoms, jei iškyla skubios pagalbos poreikis. Taip pat mūsų medikai periodiškai veda darbuotojams pamokėles apie pirmosios pagalbos suteikimą, ką turėtų žinoti kiekvienas, kad galėtų padėti sau ir kitiems.
Esame gyvybės draudimo bendrovė, taigi mūsų darbuotojai savo darbe praktiškai susiduria su sveikatos problemų pasekmėmis, ne iš knygų žinome, koks svarbus turtas yra mūsų sveikata, kaip atsakingai turime ja rūpintis.
Šilta įmonės organizacinė kultūra skatina darbuotojus atvirai kalbėti ir, svarbiausia, nesijausti kaltiems, kad susirgo. Jei darbuotojas bijos pranešti apie ligą ar atsinaujinusią sveikatos problemą ir prastai jausdamasis eis į darbą, prasta bus ne tik jo sveikata, bet ir atliekamo darbo kokybė. Esame orientuoti į rezultatą, o jį pasiekti gali tik laimingas, sveikas žmogus. Norime, kad stresas, nerimas, įtampa ir ligos taptų išimtimi, o ne taisykle mūsų įmonėje“, – pasakoja „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.