Peršalimas – tai itin dažna virusinė kvėpavimo takų infekcija. Peršalimo ligos priežastimi gali būti daugiau kaip du šimtai įvairiausių virusų.
Nors abi šios ligos turi bendrą sukėlėją – virusą, jos turi ir skirtumų, kurie gali padėti nustatyti, koks negalavimas jus užklupo ir atsižvelgiant į tai, nuspręsti, koks gydymas Jums reikalingas.
Centro poliklinikos šeimos gydytoja Irena Cadkienė dalijasi, kokie šių ligų skirtumai ir kaip elgtis, užklupus ligai, rašoma Centro poliklinikos pranešime.
Gripo ir peršalimo skirtumai
Taigi, gripui yra būdinga staigi pradžia, karščiavimas, gerklės, galvos ir raumenų skausmai, nuovargis/silpnumas.
Tuo tarpu peršalimas vystosi lėtai, pirmiausia susirgusiajam paperšti gerklę, užgula nosį, prasideda sloga, asmuo pradeda čiaudėti, švelniai kosti.
Įtarus gripą pas gydytoją reikia kreiptis nedelsiant, nes turime antivirusinį gydymą, kurį, diagnozavus gripą, reiktų paskirti kuo anksčiau, geriausiai per 48 val. nuo ligos pradžios.
Susirgus gripu, didžiausia grėsmė – sunkios komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, ausų uždegimas, sinusitas, inkstų uždegimas.
Taip pat susirgus gripu gali paūmėti dauguma lėtinių ligų – pavyzdžiui, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių, kurios taip pat gali lemti žmogaus sveikatos būklės pablogėjimą ar net mirtį.
Veiksmingiausia profilaktikos priemonė, kuri apsaugo nuo gripo sunkios eigos ir komplikacijų išsivystymo, yra skiepai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo skiepų efektyvumas siekia 70 – 90 proc.
Įsidėmėkite - skiepas negali sukelti gripo, nes vakcinoje nėra gyvo viruso.
Kaip elgtis ligos atveju?
Be skiepų, svarbu laikytis kitų saugumo priemonių: dažnai plauti rankas, prisidengti burną čiaudint ar kosint, vėdinti patalpas, lankantis didesnio susibūrimo vietose (ypač gydymo įstaigose) – dėvėti kaukę, stiprinti imunitetą – judėti, išsimiegoti, sveikai maitintis, mažinti streso lygį.
Tuo tarpu jeigu užklupo peršalimas, primename trumpas rekomendacijas, kaip elgtis ligos atveju:
Rekomenduojama gerti kuo daugiau skysčių – žolelių arbatų, vandens, mineralinio, nes negaunant pakankamai skysčių, sveikstama lėčiau, o aukšta temperatūra gali nekristi net ir suvartojus vaistus.
Pagrindiniai vaistai – Paracetamolis 500 mg arba Ibuprofenas 400 mg – jie mažina temperatūrą ir skausmą.
Rekomenduojamas kitas simptominis gydymas: gerklei – įvairios pastilės ir purškalai, užgulusiai nosiai ar sloguojant – jūros vanduo ir gleivinę sutraukiantys preparatai, kosuliui malšinti – šiltų garų inhaliacijos, arbatos, kosuliui intensyvėjant galima išmėginti įvairius preparatus atsikosėjimui gerinti. Žinoma, rekomenduojamas tausojantis režimas ir savo būklės stebėjimas.
Nepulkite vartoti antibiotikų „dėl viso pikto“. Antibiotikais gydoma bakterinė infekcija, kurią įvertina gydytojas ir paskiria tinkamiausią gydymą.
Jeigu būklė negerėja 3 paras ar blogėja arba Jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas – skambinkite į mūsų poliklinikos registratūrą. Padidėjus sergamumui nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduodamas nuotoliu (NVSC duomenimis, padidėjęs sergamumas vertinamas, kai registruojama virš 800 ligos atvejų 100 000 gyventojų).
Į polikliniką atvykite dėvėdami apsauginę veido kaukę, dezinfekavę rankas. Taip pat pasižymėkite, kokius preparatus ir vaistus vartojote, kad galėtumėte pasakyti gydytojui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!