• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Separatistai neprileidžia tarptautinių stebėtojų prie aukų kūnų

Naktį buvo perkelti į geležinkelio vagonus šaldytuvus traukinių stotyje (papildyta 16 val. 10 min.)

(papildyta 16 val. 10 min.) Dešimtys žuvusiųjų palaikų, rastų Malaizijos lainerio sudužimo vietoje rytų Ukrainoje, naktį buvo perkelti į geležinkelio vagonus šaldytuvus traukinių stotyje, esančioje mieste už 15 kilometrų nuo nelaimės vietos, sekmadienį pranešė geležinkelio darbuotojai.

(papildyta 16 val. 10 min.) Dešimtys žuvusiųjų palaikų, rastų Malaizijos lainerio sudužimo vietoje rytų Ukrainoje, naktį buvo perkelti į geležinkelio vagonus šaldytuvus traukinių stotyje, esančioje mieste už 15 kilometrų nuo nelaimės vietos, sekmadienį pranešė geležinkelio darbuotojai.

REKLAMA

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai, lydimi ginkluotų sukilėlių, patikrino tuos vagonus.

Prie sąstato buvo prijungtas lokomotyvas, o vienas darbuotojas sakė, kad tas traukinys išvažiuos į nežinomą vietą pietryčių kryptimi.

Vakarų šalių pareigūnai išsakė susirūpinimą dėl veiksmų su 298 žmonių, žuvusių per ketvirtadienį įvykusią keleivinio lėktuvo katastrofą, palaikais. Nyderlandų, kurių piliečiai sudaro daugiau nei pusę žuvusiųjų, užsienio ministras sakė, kad jo šalis „įtūžo“, sužinojusi, kad palaikai buvo „tampomi“.

Dvi kaitrias vasaros dienas plyname lauke gulėję palaikai pradėjo irti, o iki sekmadienio jie buvo surinkti iš katastrofos vietos, kur pakelėse liko gulėti tik kariški neštuvai su kraujo dėmėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Prorusiškų separatistų paskelbtos Donecko liaudies respublikos aukšto rango pareigūnas Sergejus Kavtaradzė sakė, kad iki šiol rastų 196 žuvusiųjų palaikai buvo sukrauti į vagonus netoliese esančiame Torezo mieste Donecko srityje.

REKLAMA

„Kol kas jie liks ten, kol šis klausimas (ką su jais daryti) bus išspręstas. Mes laukiame ekspertų“, – pareigūnas sakė naujienų agentūrai „Reuters“, pridūręs, kad nesupranta, kodėl tyrėjai delsia atvykti.

„Mes laukiame ekspertų jau tris dienas. Nuo pat pirmosios dienos po tos katastrofos buvome pasiruošę priimti bet kokius ekspertus. Ukrainos, tarptautinius, Rusijos ekspertus... Mes visada sakėme, kad suteiksime jiems didžiausias saugumo garantijas teritorijoje, kurią kontroliuojame“, – pabrėžė S.Kavtaradzė.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu ESBO specialiosios stebėtojų misijos Ukrainoje vadovo pavaduotojas Alexander'as Hugas (Aleksandras Hagas) sakė, kad jo komanda matė vagonuose sukrautus lavonmaišius, bet negalėjo jų suskaičiuoti. Jis pridūrė nežinantis, kur bus išvežti tie kūnai.

Vienas geležinkelio darbuotojas pasakojo, kad palaikai buvo vežami visą naktį ir kad jie bus išsiųsti Ilovaisko miestelio, esančio į pietvakarius nuo Torezo, kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kažkas buvo atvežta, ir mums liepė laukti“, – pridūrė darbuotojas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakydamas, kad tas krovinys buvo žuvusiųjų palaikai.

„Tai buvo lavonai. Kūnus atvežė praeitą naktį“, – vienas budintis pareigūnas Torezo stotyje sakė „Reuters“.

Palaikų buvimo vieta nežinoma

(papildyta 12 val. 32 min.) Ukrainos prorusiški separatistai išsivežė į nežinomą vietą visų 196 aukų, iki šiol rastų oro bendrovės „Malaysian Airlines“ katastrofos vietoje, palaikus, pranešė Ukrainos gelbėjimo tarnybos.

REKLAMA

Naujienų agentūros „The Associated Press“ (AP) žurnalistai matė, kaip sukilėliai šeštadienį krovė į sunkvežimius palaikus, sudėtus į maišus, ir veža juos nežinoma kryptimi. Sekmadienį žurnalistai katastrofos vietoje nebematė jokių palaikų, o gelbėtojai toje didelėje teritorijoje ieškojo tik lavonų dalių.

Ukrainos atstovė Natalija Bystro sekmadienį sakė, kad gelbėtojai dirbo patirdami sukilėlių spaudimą ir buvo priversti atiduoti kūnus ginkluotiems kovotojams.

REKLAMA

„Kuke jie išvežė kūnus – mes nežinome“, – N.Bystro sakė AP.

Oleksandras Pyliušnas, vienas iš gelbėtojų, kurie sekmadienio rytą ieškojo palaikų dalių, sakė AP, kad sukilėliai šeštadienį lavonus vežė iš katastrofos vietos kelias valandas.

Pasak gelbėtojo, jis ir kiti neturėjo kitos išeities, tik atiduoti kūnus sukilėliams, nes „jie yra ginkluoti, o mes – ne“.

„Sukilėliai atvyko, sukrovė kūnus į sunkvežimius ir kažkur juos išvežė“, – aiškino O.Pyliušnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nei N.Bystro, nei O.Pyliušnas negalėjo paaiškinti, koks likimas ištiko dar 102 žuvusiųjų kūnus, kurie iki šiol nebuvo rasti.

Susitarė išvežti

(papildyta 12val. 03 min.) Ukrainos vyriausybė ir prorusiški separatistai, kontroliuojantys teritoriją, kurioje anksčiau šią savaitę sudužo Malaizijos laineris, sudarė preliminarų susitarimą pašalinti aukų palaikus iš katastrofos vietos, nurodė vienas aukšto rango Ukrainos pareigūnas.

REKLAMA

Žiniasklaidos pranešimai, kad žuvusiųjų palaikai jau kelias dienas guli po atviru dangumi vasaros saulėkaitoje, sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje, ypač Nyderlanduose, kurių piliečiai sudaro daugiau nei pusę tarp 298 aukų.

Ukrainos gelbėjimo tarnybų pareigūnai sekmadienį sakė, kad jau 196 palaikai buvo rasti per operaciją, kurioje dalyvauja beveik 300 savanorių ir sukilėlių.

REKLAMA

Ukraina ir separatistais kaltina vieni kitus paleidus raketą „žemė–oras“, kuri ketvirtadienį numušė oro bendrovės „Malaysian Airlines“ reiso MH17 lėktuvą, skridusį iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą apie 10 kilometrų aukštyje virš teritorijos rytų Ukrainoje, kurioje vyksta įnirtingi susirėmimai. Abi pusės oponentų kaltinimus neigia.

Jungtinės Valstijos kaltę vertė prorusiškiems separatistams, sakydamos, jog tas laineris veikiausiai buvo numuštas raketa, paleista mobilaus zenitinių raketų komplekso „Buk“ iš sukilėlių kontroliuojamos teritorijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas pridūrė negalinti atmesti prielaidos, kad sukilėliams techninę pagalbą teikė Rusijos kariškiai.

Naujausia JAV žvalgybos duomenų analizė rodo, kad sukilėliai maždaug per pastarosios savaitės laikotarpį gavo iš Rusijos daugiau nei vieną raketų kompleksą. Tačiau tiek Rusija, tiek sukilėliai įnirtingai neigia bet kokį savo vaidmenį Malaizijos lainerio katastrofoje.

Ukrainos premjero pavaduotojas Volodymyras Hroismanas sakė, kad „preliminarus“ susitarimas leis ukrainiečiams gelbėtojams ir tarptautiniams stebėtojams išgabenti aukų palaikus iš katastrofos teritorijos į saugią vietą. Jis nenurodė, kur bus išvežti kūnai.

REKLAMA

Olandai pasipiktinę

Olandai labiausiai piktinosi dėl elgesio su žuvusiųjų palaikais.

„Šiandien gauti pranešimai, jog kūnai tampomi, o toje vietoje netinkamai elgiamasi, sukėlė tikrą sukrėtimą Nyderlanduose“, – Olandijos užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas) šeštadienį sakė per susitikimą Kijeve su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

„Žmonės įpykę ir įtūžę dėl to, ką girdi“, – pažymėjo jis.

F.Timmermansas pareikalavo, kad būtų rasti šios tragedijos kaltininkai.

„Kai turėsime įrodymų, nesustosime, kol tie žmonės bus patraukti atsakomybėn“, – pareiškė jis.

REKLAMA

Pasak V.Hroismano, praėjus trims dienoms po lėktuvo sudužimo jo juodųjų dėžių likimas vis dar nebuvo žinomas.

(papildyta 10 val.30 min.)  Vienas aukštas Ukrainos prorusiškų separatistų lyderis sekmadienį pareiškė, kad kovotojai užtikrins tarptautinių stebėtojų saugumą Malaizijos lainerio sudužimo vietoje tuo atveju, jeigu Kijevas sutiks paskelbti paliaubas.

„Skelbiame, kad užtikrinsime tarptautinių ekspertų saugumą incidento vietoje, kai tik Kijevas sudarys paliaubų susitarimą“, – sakoma vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjero pavaduotojo“ Andrejaus Purgino pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Jis paragino Kijevą „nedelsiant sudaryti tokį susitarimą“ su sukilėliais.

Jeigu paliaubos nebūtų paskelbtos, susidarytų įspūdis, kad Kijevo vyriausybę sudaro „pavojingi pamišėliai, kraujo trokštantys maniakai, pavojingi ne vien Donbaso gyventojams, bet pasaulio bendruomenei“, perspėjo A.Purginas.

JAV spaudžia Rusiją dėl galimybių katastrofos tyrimui

 JAV diplomatijos vadovas Johnas Kerry (Džonas Keris) šeštadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministrui, kad Vašingtonas "smarkiai susirūpinęs" dėl Ukrainos prorusiškų separatistų keliamų kliūčių tarptautiniams tyrėjams dirbti Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos vietoje.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kiti pasaulio lyderiai reiškė pasipiktinimą ir reikalavo, kad Rusija visokeriopai bendradarbiautų, atliekant tyrimą, kuriam iškyla vis didesnių kliūčių, nes separatistai neįleidžia tyrėjų į teritoriją, kurioje sudužo iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs oro bendrovės "Malaysia Airlines" laineris ir žuvo visi 298 juo skridę žmonės iš 18 šalių.

J.Kerry, kalbėdamasis su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, sakė, kad "Jungtinės Valstijos giliai susirūpinusios, jog jau antrą dieną iš eilės ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos) stebėtojams bei tarptautiniams tyrėjams nebuvo užtikrinta tinkama prieiga į sudužimo vietą", nurodė Valstybės departamentas.

REKLAMA

"Jungtinės Valstijos taip pat labai susirūpinusios dėl pranešimų, jog kai kurių aukų palaikai ir nuolaužos toje vietoje yra judinamos ir netinkamai gabenamos iš tos vietos", - sakoma departamento pranešime.

J.Kerry atstovė Jen Psaki (Džen Psaki) pažymėjo, jog Jungtinės Valstijos smerkia "nepriimtiną" nesaugumą katastrofos vietoje, vadindama šią padėtį "akibrokštu visiems, kurie prarado mylimus žmones, ir orumui, kurio nusipelnė aukos".

Pasak jos ESBO stebėtojams penktadienį katastrofos vietoje buvo leista dirbti tik 75 minutes, o šeštadienį - trumpiau negu tris valandas.

ESBO atstovas Michaelas Bociurkiwas (Maiklas Bociurkivas) anksčiau sakė, kad šios Vienoje įsikūrusios organizacijos stebėtojų komanda "šiandien, jau antrą dieną iš eilės, negalėjo gauti atsakymų" apie tyrimui itin svarbių lainerio juodųjų dėžių likimą.

Maskvos pranešime apie J.Kerry ir S.Lavrovo pokalbį nurodoma, kad buvo pareikalauta, jog "daiktiniai įrodymai, įskaitant juodąsias dėžes", būtų nedelsiant perduoti tyrėjams.

Sukilėliai, užsitikrinę tvirtą diplomatinį Kremliaus palaikymą, atrodė mažai linkę bendradarbiauti su tyrimu, kurios išvados gali tapti pagrindu apkaltinti juos dėl lėktuvo "Boeing 777" numušimo.

Kijevas nurodė, kad ginkluoti kovotojai po kelių valandų gali pradėti į sunkvežimius itin svarbius įrodymus ir skubiai išgabenti juos į Rusiją, visai ekspertų grupei dar neapžiūrėjus didelės teritorijos, kurioje yra išsibarsčiusios Malaizijos lainerio nuolaužos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų