Vyriausias sūnus policijai įdavė nelegaliai laikytą šautuvą, naminės degtinės aparatą, įrangą žuvims elektra žudyti teigdamas, kad šie daiktai – tėvo. Į darbą buvo paleisti ir kumščiai, tad prokurorai jau pradėjo aiškintis, kuris kurį – tėvas sūnų ar sūnus tėvą – sumušė.
Teismo įpareigotas nesiartinti prie šeimos ūkio sūnus yra kategoriškas – tėvas jam keršija. Konfliktai šeimoje prasidėjo, kai šešiasdešimtmetis tėvas, oficialiai neišsituokęs su žmona, susirado moterį ir atsivežė į šeimos ūkį. Kas kaltas?
Iš nukentėjusiojo tapo kaltininku
Lapkričio 17-ąją į Šiaulių apskrities areštinę 38-erių Rimas (vardas pakeistas – aut. past.) pateko avėdamas guminiais batais ir vilkėdamas purvinais rūbais. Policija vyrą išsivežė, nes neva jis užpuolė ir sumušė tėvą Joną (vardas pakeistas – aut. past.). Tačiau policiją iškvietė būtent sūnus. Rimo teigimu, būtent tėvas jį užpuolė.
Areštinėje Rimas išbuvo dvi paras, o po to teismas jį įpareigojo nesiartinti prie šeimos ūkio. Prie ūkio, kuriame šeima laiko gyvulius, prižiūri daržus ir šeimininkauja dvi moterys: teisėta Jono žmona, trijų vaikų motina, ir jo naujoji draugė.
Pasak Rimo, spalio 17-osios vakarą jis atėjo dirbti prie gyvulių, o tėvas jį užpuolė, reikalaudamas grąžinti automobilio raktelius ir mobilųjį telefoną. „Tėvas trenkė man į veidą, sudraskė megztinį. Aš nedariau nieko – žinau, kad negaliu muštis, veltis į konfliktą“, – sako jis.
Vyrai, Rimo teigimu, ėmė bėgti aplink kieme stovintį automobilį. Tada Rimas ir paskambino numeriu 112 – iškvietė policiją.
Atvyko du pareigūnai iš policijos nuovados. Rimas sako, kad konflikto niekas nematė, tačiau atėjo tėvo nauja mylimoji ir paliudijo, kad būtent sūnus užpuolė tėvą. Tada policija jį ir išsivežė į nuovadą, o po to uždarė į areštinę Šiauliuose. Taip iš nukentėjusiojo Rimas tapo įtariamuoju, konflikto kaltininku.
Pašnekovas sako, kad juo niekas nepatikėjo. Išbuvus nuovadoje, teko vykti į teismą ir išgirsti sprendimą, kad kol bus nagrinėjama byla, jis negali prisiartinti prie šeimos ūkio.
Rimas jau apsigyveno nuomotame bute ir teisybės žada ieškoti toliau. Žada įrodyti, kad būtent tėvas yra tikrasis kaltininkas.
„Nereikia mums tos moters“
Kodėl tarp tėvo ir sūnaus kilo karas, kurio pabaigos nematyti? Rimas sako, kad viskas prasidėjo tada, kai tėvas į ūkį atsivedė naują moterį. Trys suaugę sūnūs supyko dėl tokio tėvo akibrokšto, ėmė su „pamote“ konfliktuoti.
Pasak Rimo, tėvo moteris pagrasino išnaikinti ūkyje jo laikomus paukščius, neva jie jos braškes nulesa. „Nereikia mums jos. Kam ta svetima moteris ūkyje, kai mama yra? Suvargo labai dėl tokio tėvo poelgio. Visas kaimas juokiasi“, – sako Rimas.
Štai tada Rimas ir ėmėsi žygių prieš tėvą. Lapkričio 11-ąją jis tėvą „įdavė“ policijai, kad šis laiko nelegalų medžioklinį šautuvą ir šovinių. Pasak pašnekovo, policija šautuvą ir 202 pistoleto ir karabino šovinius konfiskavo.
Kitą dieną sūnus tėvą apskundė policijai, kad šis laiko „samagono“ aparatą. „Jis 1991-1993 metais samagoną virė ir pardavinėjo“, – sako Rimas.
Dar Rimas apskundė tėvą dėl laikomos įrangos žuviai elektra žudyti. „Tėvas turėjo brangiakailių žvėrelių fermą. Dvejus metus, gal 1991-1993 metais, ta nužudyta žuvimi žvėrelius šėrė“, – sako jis.
Rimas pasakoja, kad tėvas savo vaikams buvęs žiaurus. Diržu pėręs, ant žirnių klupdęs. „Mušdavo su trosiuku, kol apsisisiodavom. Su šautuvu mamai ir vaikams grasino, basi į policiją esame bėgę, bet pagalbos ten nesulaukėm“, – sako jis.
Vyras teigia, kad policija, kaip ir seniau, palaiko tėvą – verslininką, įmonės direktorių. Nes su visais sieja draugystė.
„Apskundžiau teismo sprendimą, aplankiau teismo medicinos ekspertus, kurie tėvo man padarytus sužalojimus įvertins. Palikau ekspertams ir savo megztinį, kurį tėvas sudraskė. Dar eisiu į Mokesčių inspekciją papasakoti apie tėvą. Jis turi gauti tai, ko nusipelnė“, – sako sūnus.
Baisiausia, kai kovoja šeimos nariai
Jonas žurnalistams nieko aiškinti nepanoro. Atsakė, kad vyksta ikiteisminis tyrimas ir tik teismas nuspręs, kas kaltas. Teismas ir nubaus kaltininką.
Teismas nubaus, bet ar liausis aistros ir kaltinimai buvusio politiko šeimoje? Juk konfliktas kilo tada, kai tėvo gyvenime atsirado kita moteris. Tiek metų tylėjęs apie tėvo daromus įstatymo pažeidimus, sūnus prabilo tik dabar.
Teismas, jei bus surinkta pakankamai įrodymų, Joną nubaus, gal net pasodins į belangę. Ar sūnus bus laimingas žinodamas, kad tėvas nubaustas dėl jo skundų policijai?
Rimas sako, kad tėvas prisidirbo tiek, kad privalo už tai atsakyti pagal įstatymą. Juk gyvename teisinėje valstybėje ir visi privalo sužinoti blogus tėvo darbus. Nes jis tiek per gyvenimą savo šeimą skaudino, kad pasigailėjimo jam negali būti.
Psichologas, teikiantis konsultacijas individualiai ir šeimoms, Arūnas Norkus sako, kad pats baisiausias, netgi tragiškas dalykas, kai kariauja tos pačios šeimos nariai.
„Net ir tokioje situacijoje būčiau linkęs galvoti ir analizuoti, kodėl tokie dalykai vyksta, kur jų priežastys. Vienas iš savaime kylančių klausimų – kodėl kraujo giminaičiai, tėvas ir jo sūnūs, kariauja vienas prieš kitą, kodėl sūnus skundžia savo tėvą dėl jo esamų ar būtų nuodėmių? Juk netgi žmogžudysčių atveju šeimoje dažniausiai nužudomi ar sužalojami ne kraujo giminaičiai“, – sako psichologas.
Kuris – „gerietis“, o kuris – „blogietis“?
Pasak A. Norkaus, žmonių santykiuose visada siekiama homeostazės, savotiškos lygiavos. Jei įsivaizduotum santykius sveriančias svarstykles, tai abi svarstyklių lėkštelės turi būti tame pačiame lygyje. Tais atvejais, kai viduje vienas jaučiasi nesaugiai, kai pasąmonės lygmenyje jaučiasi sumenkintas, pažemintas, mažiau vertingas, visada daroma kas nors, kad tas santykis būtų išlygintas.
„Save išaukštinus, padidinus, pavyzdžiui, pasigyrus, kuo nors pasididžiavus, o kitą sumenkinus, t . y. išbarus, įskaudinus, įžeidus, apšaukus ir t. t., lygsvara tarsi atkuriama. Tada tas menkintojas, įžeidėjas jaučiasi emociškai gerai, išgyvena vidinį pasitenkinimą“, – sako psichologas.
Kita vertus, pyktis į kitus nukreipiamas ir tais atvejais, kai išgyvenama frustracija – neišpildomi turėti ar įsivaizduoti lūkesčiai. Iš tiesų pykstama ant savęs, ant savo negalėjimo ar negebėjimo suvaldyti situacijos.
„Pykti ant savęs yra sunku, nes tada save reikia ir kaip nors nubausti. Ego to neleidžia, todėl įsijungia perkėlimo psichologinė gynyba ir pyktis nukreipiamas į kitus, dažniausiai į tą asmenį, kuris įsivaizduojamas kaip frustruojančios situacijos kaltininkas“, – komentuoja jis.
Kitas kylantis klausimas – ar įmanoma tokioje nesantaikos situacijoje rasti frustracijos kaltininką? Kuris iš kovotojų yra „blogietis“, o kuris – „gerietis“?
„Aš blogiečiais pavadinčiau abu. Tėvą – už tai, kad nesugebėjo tinkamai išauklėti savo vaikų, kad nuo mažens neįdiegė pagarbos kitam normų, kad neišmokė, jog bet kokia problema gali būti išspręsta kalbantis, kartu ieškant sprendimo, o ne kovojant. Sūnų – už tai, kad teisia žmogų, kurio dėka atsirado šiame pasaulyje. Deja, daugelis šiuolaikinės lietuvių visuomenės žmonių linkę prisiimti ne savo, o Dievo vaidmenį – teisti kitus“, – sako psichologas.
Ką psichologas A. Norkus gali pasiūlyti šiems žmonėms? „Paprašyčiau įsivaizduoti save po keliasdešimt metų sėdinčius kambaryje ir pro pravirą langą girdinčius, kaip vieno sūnus, o kito anūkas kalbasi su savo vaikais. Ir klausimą – tėti, papasakok, kaip senelis bendravo su savo tėčiu? Kaip manote, ką išgirstų klausytojai? Ir kaip pasijustų vertinami?“ – sako psichologas.
Oksana LAURUTYTĖ