Svarbu kurti šventines tradicijas
Žiemos švenčių metu konfliktai tarp tėvų ir paauglių gali kilti dėl skirtingų priežasčių. Viena iš jų – skirtingi lūkesčiai, keliami Kalėdoms. Tėvai tikisi jaukios šventės su tradicijomis, o paaugliai gali norėti daugiau laisvės ir nepriklausomybės. MDFT programos vadovė Roberta Avramenko dalinasi, jog tokiu atveju tėvai turėtų kalbėtis su savo vaikais, ką gi Kalėdos reiškia kiekvienam šeimos nariui. Šeimoje yra itin svarbu aptarti, kokias šventines tradicijas kiekvienas šeimos narys norėtų tęsti, o kokių – atsisakyti. Bendrai sutarus, kokios kalėdinės tradicijos turėtų pasilikti šeimoje, kiekvienas jausis išgirstas, o jo nuomonė – svarbi visiems šeimos nariams.
Dar vienas būdas stiprinti ryšį ir kurti bendras tradicijas – drauge sudaryti šventės planą ir įtraukti paauglius į šventinį pasiruošimą. „Kiekvienas šeimos narys galėtų pasidalinti, kaip įsivaizduoja „tobulas Kalėdas“, ir rasti bendrus sprendimus.“ – įžvalgomis dalinasi Roberta Avramenko. Kai paauglys pats gali prisidėti prie šventės kūrimo, pavyzdžiui, sugalvoti, kaip papuošti namus ir taip padaryti, jis jaučiasi svarbus šeimos narys, o ne vien stebėtojas. Į šventės kūrimą gali įeiti mažos, bet labai reikšmingos veiklos – nuo šventinio grojaraščio sudarymo iki mėgstamiausio patiekalo ruošimo ar naujų žaidimų šeimai paieškos. „Kuo daugiau paauglys įsitrauks į šventės ruošą, tuo mažesnė tikimybė, kad šventės metu kils konfliktų, nes jaunuoliai vertina galimybę turėti įtakos šeimos sprendimams“, – sako Roberta Avramenko. Tokiu būdu kiekvienas šeimos narys bus aktyviai prisidėjęs prie šventinės nuotaikos kūrimo.
MDFT komandos nariai pastebi, kad šeimos tradicijos neturi apsiriboti tik namų papuošimu ar šventinių patiekalų ruošimu. „Graži tradicija gali būti ir pagalbos kitiems suteikimas. Įtraukus vaikus į tokias veiklas, jie mato, kad šventės – ne tik apie gavimą, bet ir apie davimą“, – pabrėžia komanda. Vienas iš būdų puoselėti šią vertybę – apsilankyti SOS Kalėdinėje Gerumo krautuvėlėje. Čia šeimos gali prisidėti prie paramos vaikams ir sunkumų patiriančioms šeimoms. Toks bendras šeimos sprendimas gali tapti prasminga šventine tradicija, ugdančia vaikų empatiją ir norą daryti gera.
Nepamiršti balanso tarp laiko šeimai ir laiko sau
Šventės – ne vien bendravimas su šeima. Kalėdiniame šurmulyje yra lengva pamiršti, jog laikas sau yra būtinas, ypač, jei dėl ilgo buvimo su grupe žmonių atsiranda nuovargio jausmas. Jei tokio nuovargio nejaučia suaugę, tai nereiškia, kad šventinis nuovargis yra svetimas vaikams ar paaugliams. Ypač šiais laikais paaugliai šventiniu laikotarpiu nori skirti laiko ne vien savo šeimai, bet ir draugams, todėl išlaikyti balansą yra itin svarbu.
Norint užtikrinti tinkamą balansą tarp laiko šeimai ir laiko sau, verta į šventinį planą įtraukti aiškias, bet lanksčias veiklų ribas. SOS vaikų kaimai Lietuva MDFT programos vadovė patikslina, jog yra svarbu iš anksto susitarti, kiek laiko šeima bus kartu ir kada paauglys galės pasitraukti nuo bendros veiklos. Tai sumažins galimus nesusipratimus ir leis paaugliui jaustis laisvesniam. Svarbu, jog paauglys žinotų, jog jo poreikiai taip pat yra suprantami ir gerbiami. „Visą tai padeda stiprinti tarpusavio pasitikėjimą ir mažina priešiškumo jausmą, kuris gali kilti, jei jaunuoliai yra verčiami dalyvauti šeimos veiklose“, - paaiškina R. Avramenko.
Kalbant apie šventinį planą, su paaugliu yra svarbu aptarti ir telefono naudojimo švenčių metu taisykles. Dalis tėvų norėtų, kad per šventinę vakarienę visi būtų „čia ir dabar“, tačiau paaugliui telefonas dažnai yra ne tik pramoga, bet ir priemonė išlaikyti ryšį su draugais. „Nesiūlyčiau visiškai drausti naudotis telefonu, – teigia Roberta Avramenko. – Galima pasiūlyti kompromisą: valandai visi, įskaitant tėvus, padeda telefonus į šalį. Svarbu, kad taisyklė galiotų visiems.“ Kad šis laikas taptų malonus, galite paįvairinti vakarienę žaidimais ar smagiais palinkėjimais, kurie įtraukia visus šeimos narius. Šis metodas padės ne tik sumažinti įtampą, bet ir sustiprinti šeimos ryšius.
Dėkingumas gali paskatinti bendradarbiavimą
Ieškant kalėdinių dovanų savo artimiausiems svarbu prisiminti, kad šventinis periodas yra ne vien dovanos, bet ir galimybė vienas kitam parodyti dėmesį. Dėkingumo išraiška paaugliui gali tapti puikiu būdu jį paskatinti bendradarbiauti.
R. Avramenko atkreipia tėvų dėmesį, jog pasakyti „ačiū“ galima už įvairias paauglio pastangas kurti tvirtesnį ryšį šeimoje. Padėkoti galima už tai, kad paauglys padėjo papuošti eglutę, pagaminti šventinę vakarienę, sugalvoti bendrus šeimos žaidimus. Šiuo atveju dėkingumas yra kaip grįžtamasis ryšys, kuris stiprina norą būti kartu.
Vis dėlto dėkingumas savaime neišsprendžia visų galimų konfliktų. „Rodant dėkingumą, gali kilti lūkestis, jog taip išvengsime kivirčų, – dalijasi Roberta Avramenko. – Tačiau per šventes gali kilti netikėtų situacijų, kurios išprovokuoja nesutarimus ar neigiamas emocijas.“ Tokiais atvejais svarbiausia išlikti ramiems. Paauglystė – laikotarpis, kai emocijos svyruoja, o emociniai protrūkiai yra visiškai normalus reiškinys. „Suaugusiųjų ramybė tokiomis akimirkomis yra nepaprastai svarbi. Keldami balsą ar skatindami įtampą, tik gilinsime nesutarimus“, – pabrėžia R. Avramenko. Tėvų pavyzdys čia yra esminis – paauglys galbūt iš karto to neįvertins, bet vėliau tikrai prisimins ir supras, kokią vertę turi suaugusiųjų gebėjimas išlaikyti ramybę. Pozityvus elgesio modelis tampa vertinga pamoka, formuojančia paauglio gebėjimą valdyti emocijas ir reaguoti į sudėtingas situacijas brandžiau.
Straipsnį parengė: „Labdaros paramos fondas SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!