Seimo narių pažymėjimų įteikimo ceremonija skiriasi nuo ankstesnių kadencijų ceremonijų, mat anksčiau viskas vykdavo vienoje iš parlamento salių, o šiemet dėl koronaviruso grėsmės viskas persikėlė į lauke esantį Seimo rūmų kiemą.
Pažymėjimus naujai išrinkti ir esami bei perrinkti seimūnai ėjo atsiimti grupelėmis. Dėl žvarbaus oro prie parlamento politikai neužsibūna – gavę kortelę skuba vidun. Kiek ilgiau pasidžiaugia tik pirmą kartą į parlamentą išrinkti politikai.
„Geras, naujo darbo pradžia, nauji iššūkiai, tai lauksim. — Nėra baimės? — Nu nėra baimės, yra sveikas toksai pokyčių laukimas“, – sako Išrinktas Seimo narys Kasparas Adomaitis.
„Tai tiesiog plastiko gabalėlis, aš manau, kad jis veikiausiai net ne iš perdirbto plastiko, turiu tokią nuojautą, tai manau, kad svarbiau, turbūt, tai kas yra čia, širdyje ir galvoje“, – pasakoja Išrinktas Seimo narys Kristijonas Bartoševičius.
„Tai, matyt, kaip ir visiems, didžiulis atsakomybės jausmas“, – kalbėjo Išrinktas Seimo narys Gintautas Paluckas.
„Pirmą kartą, kiek aš įsivaizduoju, mes tarpuvartėje įteikiam pažymėjimus“, – sako Seimo narys Kęstutis Glaveckas.
Dėl koronaviruso grėsmės Seimo kanceliarija atšaukė ir šiandien turėjusius vykti mokymus Seimo naujokams. Didžioji dalis informacijos, bus įrašyta vaizdo įrašu ir išsiuntinėta naujos kadencijos parlamentarams. Pačių mokymų esmė yra paprasta, aiškinama kaip reikia elgtis ir nepasiklysti klaidžiuose Seimo koridoriuose, tad gali būti, jog bent jau kurį laiką dalis naujai iškeptų parlamentarų ir nežinos, kaip taisyklingai elgtis plenarinių posėdžių salėje ir kokius mygtukus spaudyti.
„Nu, žadėjo dar pavedžioti po juos, bet koridoriais man atrodo lengviausia bus išmokti laviruoti, o jau darbu bus sudėtingiau“, – pasakoja Išrinkta Seimo narė Morgana Danielė.
„Aš esu čia jau dirbęs Seimo kanceliarijoje kažkurį laiką, tai koridorius gerai pažįstu“, – teigia Išrinktas Seimo narys Vytautas Mitalas.
„Aišku, iš vidaus susipažinti tikrai reikės įgyti tuos įgūdžius ir tam juos panaudoti, sprendimams priimti“, – kalbėjo Išrinktas Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Seimo senbuviai pirmą kartą išrinktiems kolegoms negaili patarimų.
„Patarimas toks, na nedrąskyti akių nuo pirmos dienos, įsivaizduojant, kad viską išmanai, tačiau ir nebūti tokiais tyleniais iki paskutinės kadencijos dienos“, – sako Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
„Vengti kur kalbi, ką kalbi ir gal kartais įkvėpti gryno oro gurkšnį ir bent jau valandą patylėti, po to nueis gazas ir po to pasakyt. Čia jau iš geros patirties“, – pasakoja Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
Prieš ketverius metus, kaip didžiausios frakcijos seniūnas pažymėjimo atsiimti ėjęs Ramūnas Karbauskis tapęs Seimo nariu užėmė ir didesnį Seimo kanclerės kabinetą. Dabar didžiausiai frakcijai vadovauja Gabrielius Landsbergis, bet dėl darbo vietos parlamente oponentai žada nekovoti.
„Ką reiškia kovosiu, mes nesam tokie žmonės ir tokie Seimo nariai, kurie už ką nors kovojam, ką duos, tą paimsim“, – teigia valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
„Aš labai džiaugčiausi, jeigu likčiau ten, kur esu“, – kalbėjo konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Tradiciškai, dalis parlamentarų apsigyvens Seimo viešbutyje. Visiškai nemokamai, beje. O Seimo kanceliarija taip pat kai kuriems ruošia ir malonią staigmeną — remontuojama 16 butų, tam iš viso gali būti išleista virš 400 tūkstančių.
„Sienų perdažymas, kai kur plytelių keitimas, labiausiai, aišku, nusidėvėjusios vietos yra virtuvė, vonios, dušo kambariai, tai santechnikos darbai. Iš tiesų yra buvę įvairių ir nelaimių ir su santechnika ir su vandeniu, tai tiesiog norim sutvarkyti tuos trūkumus. Žinokit, tiksliai sunku pasakyti, žinau, kad yra užpylę tiesiog kaimynai, nu ta tradicinė situacija“, – sako Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.
Parlamentarai čia gyvena nemokamai – nekainuoja ir elektra, vanduo, šildymas. Daliai išrinktų Seimo narių tai gera žinia, mat į Seimą pateko ir 12 parlamentarų, kurie savo deklaracijoje nurodė neturintys nė euro. Tarp tokių politikų yra ir naujokai, ir jau ne pirmą kadenciją Seime būsiantys parlamentarai. Tarp tokių yra ir konservatoriai, socdemai, keli valstiečiai bei Laisvės partijos nariai, viena darbietė.
„Tai nereiškia, kad nėra pinigų, tiesiog yra nemažai išlaidų, gimus vaikui, kiekviena šeima žino kiek tai kainuoja. Ir aš nesu kažkokia išimtis“, – pasakoja Seimo narys Arvydas Anušauskas.
„Mano šiuo metu vyras yra trečius metus vaiko priežiūros atostogose, tai esu tas vienintelis šeimos narys, kuris neša pajamas, tai ir atsidėti šiai dienai, deja, nėra galimybių“, – teigia Išrinkta Seimo narė Evelina Dobrovolska.
Tačiau yra ir tokių, kurie pernai uždirbo tiek, kiek daugelis gali tik pasvajoti. Štai „Agrokoncerną“ valdantis Ramūnas Karbauskis pernai gavo per 16 milijonų. Ūkininkaujantis Kazys Starkevičius uždirbo beveik 700 tūkstančių eurų, į Seimą naujai patekęs Antanas Guoga kišenes papildė 600 tūkstančių, Kęstutis Glaveckas ir Valius Ąžuolas gavo po daugiau nei 400 tūkstančių.
„Valstiečių turtingumas susideda nuo metų, jeigu gamta davė, nebuvo sausra, nebuvo liūtys, galima uždirbt, galima uždirbt daugiau“, – kalbėjo išrinktas Seimo narys Valius Ąžuolas.
Dalis jų pateko ir į daugiausiai mokesčių pernai sumokėjusių parlamentarų penketuką. Čia, kaip ir gautose pajamose nepralenkiamas Ramūnas Karbauskis. Kukliau, tačiau dešimtimis tūkstančių eurų pernai gyventojų pajamų mokesčio sumokėjo jau minėtas Antanas Guoga, Dainius Kreivys, Kęstutis Glaveckas ir buvęs Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas.
O kai kuriems pavyko gyventojų pajamų mokesčio išvengti. Trys išrinkti Seimo nariai jo visai nemokėjo. Konservatorius Audrius Petrošius valstybei sumokėjo 45 eurus, o darbietė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė mokėjo 130 eurų.
„Jeigu jūs pasinaudotumėte valstybės suteikiamomis lengvatomis, kaupiant trečios pakopos pensijų pakopoje, taip pat draudžiantis investiciniais gyvybės draudimais, ir vaikus, ir save, ir už viską mokėtumėt, tai ir jūs gautumėt tokią pačią lengvatą“, – sako išrinkta Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
„Aš dirbau užsienyje ir deklaravau užsienyje gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius“, – pasakoja Išrinkta Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.
„Jeigu jūs paimsite kitus parlamentus šalių, tradicinių parlamentinių demokratinių, tą pačią Ameriką, arba Britaniją, tai jūs nerasite tokio, kuris 100 dolerių mokesčių į metus, čia neįmanomas dalykas“, – teigia Seimo narys Kęstutis Glaveckas.
Pirmasis naujos kadencijos Seimo posėdis įvyks kitą penktadienį, lapkričio 13-ąją.