Kiekvienas Seimo narys, įgijęs Seimo nario mandatą, gauna teisę įdarbinti savo padėjėjus. Parlamentarų darbą reglamentuojantis Seimo statutas nurodo, jog vienas Seimo narys gali įdarbinti iki trijų pilnu etatu dirbančių padėjėjų. Tiesa, padėjėjų gali būti daugiau, jei jie dirba puse ar ketvirčiu etato.
Valstybės departamento duomenimis, šiuo metu 141 Seime plušančiam parlamentarui gelbsti 514 padėjėjų. Tai reikštų, kad kiekvienam Seimo nariui galėtų pagelbėti po kiek daugiau nei tris žmones, tačiau kai kam užtenka vieno darbuotojo, o esama Seimo narių, įdarbinusių ir po septynis padėjėjus.
Trys padėjėjų etatai – daugoka
Po du padėjėjus turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai Stasys Jakeliūnas, Viktoras Pranckietis, Saulius Skvernelis, Asta Kubilienė, Aušrinė Norkienė ir Lauras Stacevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai Gediminas Kirkilas ir Linas Linkevičius, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Vanda Kravčionok, Tėvynės sąjungos-lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Kubilius ir Mišrios Seimo narių grupės nariai Aušra Maldeikienė ir Kęstutis Pūkas.
Tuo tarpu Mišrios Seimo narių frakcijos narys Gintaras Steponavičius ir LVŽS frakcijos narys Virgilijus Poderys turi viso labo po vieną pagalbininką. Tiesa, laikinai.
V. Poderys ketina įdarbinti antrąjį padėjėją, nors iki šiol vertėsi su vienu. Pasak Seimo nario, dviejų padėjėjų – per akis. V. Poderys taip pat teigė, kad norint dirbti taip, kaip dirba kai kurių Vakarų šalių parlamentai, reikėtų turėti kur kas didesnę ir geriau apmokamą specialistų komandą.
„Jeigu taip, kaip dabar dirbam, tai dviejų gana. Bet jeigu dirbti taip, kaip kai kuriuose Vakarų parlamentuose, kur parlamento nariai tikrai kuria, tobulina įstatymus patys su savo komanda ir daro analizę, tada pati koncepcija turi būti kitokia. Tai turi būti gerai apmokamų patarėjų komanda ir specialistai. Paprastai jie gerai apmokami ir didesnę turi komandą. Galiu priminti, jeigu dabar pilnu etatu dirba patarėjas, tai jo alga, man atrodo, ar tik ne 560 eurų yra. Tai svarbiam projektui ar svarbiam darbui turbūt ne visai taip“, - tv3.lt kalbėjo V. Poderys.
G. Steponavičiui vasarą talkino viena padėjėja, bet Seimo narys ketina įdarbinti ir antrą pagalbininką, padėsiantį teisės klausimais. Vis dėlto G. Steponavičiui atrodo, jog turėti tris padėjėjų etatus kiekvienam Seimo nariui – per daug.
„Kai turi gerą padėjėją – už vieną muštą, kiek nemuštų duoda. Tai čia galima panaudoti tokį terminą. Mano padėjėja dirba pilnu krūviu, tai yra jos pagrindinė darbovietė ir tai leidžia jai susitelkti į tuos darbus, kurie Seimo nariui ir jo komandai yra iškylantys. Kiekvienas renkasi savo būdą. Aš esu už tai, kad Seimo nariai, turėdami jiems skirtas finansines lėšas galėtų nuspręsti, kokiu būdu ir kiek jie nori Seimo nario padėjėjų samdyti. Aš kelčiau kitaip klausimą – turbūt trys etatai yra, mano supratimu, tokios šalies kaip Lietuva dydžiui, ko gero, per didelė prabanga. Aš sutinku, kad galėtų būti mažiau“, - tv3.lt kalbėjo G. Steponavičius.
Didžioji dalis padėjėjų – rajonuose
Po šešis pagalbininkus talkina LSDP frakcijos nariams Mindaugui Basčiui, Juozui Olekui, Ramintai Popovienei, Algirdui Sysui, Irenai Šiaulienei ir Antanui Vinkui, LVŽS frakcijos nariams Guodai Burokienei, Arūnui Gumuliauskui, Valerijui Simulik, Laimutei Matkevičienei, Petrui Valiūnui ir Nagliui Puteikiui, LLS frakcijos nariui Gintarui Vaičekauskui ir TS-LKD frakcijos nariui Emanueliui Zingeriui.
Po septynis padėjėjus turi LSDP frakcijos nariai Juozas Bernatonis, Rimantė Šalaševičiūtė ir Julius Sabatauskas, LVŽS frakcijos narys Dainius Gaižauskas.
Nors Seimo interneto svetainėje nurodoma, kad R. Šalaševičiūtė įdarbino aštuonis padėjėjus, Seimo narė tikina, jog dabar jų liko septyni. Paklausta, kam jai tiek pagalbininkų, R. Šalaševičiūtė teigia, kad padėjėjams tenka darbuotis kituose miestuose.
„Mano žmonės yra Žemaitijoje, ten, kur aš dalyvavau vienmandatėje apygardoje rinkimuose. Ir yra pusė etato Telšiuose. Rietave, Mažeikiuose, Plungėje ir Skuode – tai va taip gaunasi po 0,25 etato. O pagrindinė mano padėjėja turi vieną etatą ir yra Seime dirbanti. O Žemaitijoje yra dalyvavimas šventėse, bendravimas, prašymų pateikimas, atsakymų rengimas. Kadangi pusę metų gyvenau Žemaitijoje faktiškai, tai su tais rajonais aplinkiniais ir bendravau“, - tv3.lt sakė R. Šalaševičiūtė.
Seimo narys J. Sabatauskas savo septynis padėjėjus taip pat paskirstė po rajonus. Jis taip pat akcentuoja, jog septyni padėjėjai nedirba pilnu krūviu, todėl negalima sakyti, jog jis pagalbininkų turi per daug.
„Kadangi aš esu rinktas daugiamandatėje apygardoje, tai yra vienas, kur man pagelbėja Vilniuje, dirbant Seime. Yra kurie pagelbėja Alytuje, Lazdijuose, Varėnoj, kadangi aš esu iš Dzūkijos. Yra ir iš tolimesnio kampelio – Biržų. Tai vykstu į tas vietas, susitikimus organizuoja, priėmimus gyventojų. Surenka man informaciją, kai reikia. Aš jums pasakysiu paprastai, kas nedirba, tam ir per daug. Jūs galite parašyti, kad septyni, bet, jeigu tas žmogus turi krūvį 0,25 etato, tai iš jo negali reikalauti, kad jis dirbtų pilnu etatu. Tas, kuris dirba už pilną etatą, tai yra visai kas kita“, - tv3.lt teigė J. Sabatauskas.
O štai Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kuriam dirba du padėjėjai, mano, jog Seimo nariai net neišnaudoja padėjėjų skaičiaus, nes šiuo metu ne visos darbo vietos užpildytos.
„Dėl jų skaičiaus galvočiau, kad ne visada jų skaičius yra išnaudojamas. Drąsiai nepasakyčiau, bet apie 50 yra neužimtų padėjėjų darbo vietų ir yra tų padėjėjų mažiau, negu yra. Nežinau, reikėtų kiekvienu atveju klausti, kodėl taip yra“, - tv3.lt kalbėjo V. Pranckietis.