• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas antradienį pradėjo, tačiau nebaigė svarstyti Tautinių mažumų įstatymo projekto. Vieni Seimo komitetai patobulintam projektui pritarė, kiti komitetai siūlė jį tobulinti. Diskusijose taip pat netrūko gana kategoriškų epitetų: nuo klausimo, ar jo svarstymo data specialiai priderinta prie premjero vizito į Šalčininkus dienos, iki teiginių, kad dvigubi užrašai lentelėse niekam netrukdo.

Konservatoriai: buldozeriu stumiami antikonstituciniai įstatymai

Esminis klausimas, anot V. Stundžio, ar toks įstatymas apskritai reikalingas. Pasak jo, tokį klausimą kelia ir teisininkai, konstatuodami, kad dauguma teisės normų, aktualių tarptautinėms bendrijoms, yra kituose įstatymuose. ,,Ekspertai nėra konstatavę, kad Lietuvoje būtų varžomos tautinių mažumų laisvės ir galimybės“, - sakė V. Stundys, taip pat pabrėžęs, kad įstatymo pataisos prieštarauja valstybinės lietuvių kalbos įstatymui. ,,Kodėl jūs buldozeriu stumiate antikonstitucinius įstatymus“, - klausė Vida Marija Čigrėjienė, turėdama galvoje ne tik Tautinių mažumų, bet ir vardų ior pavardžių rašymo įstatymo projektą. ,,Niekaip negaliu suprasti, kodėl lenkai savinasi tautinių mažumų statusą (. ..) nes Vilnijos kraštas yra tik tankiai apgyvendinta žemė“. Tautinė mažuma – tauta, o ne etninė grupė, kuri neturi savo valstybės, pavyzdžiui, karaimai, aiškino V. M. Čigrėjienė. ,,Man nesuprantama, kodėl į mūsų valstybinius reikalus turi kištis kitos valstybės politikai“, - pridūrė ji, ragindama ,,nekurti kunigaikštystės nepriklausomoje nedalomoje valstybėje“.

Anot Audroniaus Ažubalio, ,,kolorado juostelė ant LLRA lyderio atlapo nėra atsitiktinumas (...) nė vienas iš šios organizacijos atstovų V. Tomaševskio pozicijai nepaprieštaravo“. Jis pridūrė, kad ,,jei būsime valstybinės kalbos nuvalstybinimo pirmeiviai, neabejokime, kad ateis ir Latvijos bei Estijos eilė“, o ten pasekmės būsiančios gerokai dramatiškesnės.

REKLAMA
REKLAMA

Kad siūlomas įstatymo projektas ydingas teigė ir Dalia Kuodytė, pasak kurios, jis tik išgelbėtų kai kuriuos valdininkus, kuriems kilo nemenkų bėdų dėl dvikalbių lentelių. Ji ragino prie šio klausimo grįžti rudens sesijoje. Opozicijos lyderis Andrius Kubilius, pareiškė, kad šio projekto nereikia net svarstyti, nes tai siūlė net keli komitetai, ir gražinti jį tobulinti rengėjams. ,,Kodėl mes čia virpinam orą? Be to Žmogaus teisių komitetas reikalauja šiam projektui gauti Valstybinės kalbos komisijos išvadas“, - sakė A. Kubilius. ,,Kodėl svarstome būtent šiandien? Tik todėl, kad šiandien premjeras A. Butkevičius lankėsi Šalčininkų regione?“, - klausė jis, ragindamas ,,sustabdyti Konstitucijos pažeidimą“.

REKLAMA

Jam atsakydamas premjeras A. Butkevičius pareiškė, kad ,,netgi pasisakymuose niekas nepalietė šio klausimo“.

Lenkai: dvigubi užrašai – įprastas reiškinys

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovas Zbignev Jedinskij pradėjo iš tolo. ,,V.Landsbergis yra labai protingas žmogus“, - sakė jis, primindamas, kad tautinių mažumų įstatymas buvo pasirašytas iš karto po Sausio įvykių. Pasak jo, ,,tiems, kurie iki Sausio įvykių gaudavo algas iš TSKP, tai buvo sovietmetis, bet tiems , kurie stovėjo prie Seimo, tas laikotarpis jau buvo pasibaigęs“. Z. Jedinkij aiškino negirdėjęs nė vieno rimto argumento, kodėl šio įstatymo neturi būti. ,,Kaip bebūtų keista, visame pasaulyje tai yra normalus reiškinys“, - sakė jis, gindamas dvigubų užrašų egzistavimą.

REKLAMA
REKLAMA

,,Patikėkit, ateis laikas, kai Dievas mus ir suvienys ir suvienodins“, - sakė jis, ragindamas pažiūrėti į šį klausimą ,,iš paprasto žmogaus pusės“, kuriam netrukdo šalia kabantys du užrašai. LLRA atstovas Jaroslavas Narkevič klausė, ar nuo to, kad klausimas nesprendžiamas, problemos išnyksta, o ,,Lietuvos piliečiai daugiau pradeda gerbti vieni kitus“.

Pasak jo, kai kas turi aiškią poziciją nepriklausomai nuo to, ar ką nors leidžia teisės aktai, ar neleidžia. ,,Nereikalingos mokyklos, nereikalingas ugdymas gimtąja kalba , nes tai neva prieštaraus saugumui“, - piktinosi jis. nukrypęs nuo temos jis sakė, kad erdvė suformuota taip, kad neigiamas požiūris į tautines mažumas ir jų norus“. Seimas, laikydamasis darbotvarkės, padare pertrauka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų