Seimas ketvirtadienį (01.23) po pateikimo pritarė nutarimo projektui, kuriame siūloma gegužės 11 dieną paskelbti privalomąjį referendumą dėl šalies stojimo į Europos Sąjungą (ES).
Referendumui siūloma pateikti teiginį "Pritariu Lietuvos Respublikos stojimui į Europos Sąjungą".
Nutarimui pritarta po pateikimo 76 parlamentarams balsavus už, 1 - prieš ir 7 susilaikius.
Dėl nutarimo projekto patvirtinimo bus balsuojama vasario mėnesį.
Seimas atmetė alternatyvų Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos pasiūlymą referendumą skelbti rugsėjo 7 dieną.
Projektą pateikusi frakcijos seniūnė Kazimira Prunskienė teigė, jog nesanti prieš narystę ES, tačiau vėlesnė data leistų labiau įtikinti kaimo žmones paremti stojimą.
Lietuvos narystei ES referendume bus pritarta, jei už tai balsuos ne mažiau kaip vienas trečdalis visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Tai sudaro per 900 tūkst. balsų.
Ketvirtadienį Seime surengtoje diskusijoje dėl integracijos į ES kalbėjęs premjeras Algirdas Brazauskas pakartojo pritariąs gegužės 11-osios datai, kurią pasiūlė Vyriausybė.
"Laikas yra visiškai tinkamas, todėl kad didžioji dalis valstybių, kaip tik pasirinko tokį laiką", - ketvirtadienį Seime sakė Vyriausybės vadovas, kalbėdamas apie kitas į ES stojančias valstybes.
Pasak jo, Slovėnija referendumą ketina rengti vasario 9 dieną, Malta - kovo 3 dieną, Vengrija - balandžio 12 dieną, Lietuva - gegužės 11 dieną, Slovakija - gegužės 16-17 dieną, Lenkija - birželio 8 dieną, Čekija - birželio 15 dieną, Estija - rugsėjo 14, Latvija - rugsėjo 20 dieną.
Premjeras paragino visas politines partijas susitelkti siekiant teigiamo referendumo rezultato. "ES yra Lietuvos ateitis ir ta ateitis labai priklauso nuo mūsų pačių", - pabrėžė A. Brazauskas.
Susitelkti politikus siekiant įtikinti Lietuvos piliečius paremti stojimą į ES ragino ir užsienio reikalų ministras bei vyriausiasis euroderybininkas.
"Mūsų pareiga, kad kiekvienas referendumo dalyvis suprastų balsuojantis ne tik už savo ir savo šeimos gėrį ir saugumą, ne tik už artimiausią dieną ar metus, bet ir už Lietuvos ateitį ilgiems dešimtmečiams", - Seime sakė UR ministras Antanas Valionis.
Europos komiteto vadovo Petro Auštrevičiaus teigimu, svarbu faktais, skaičiais ir konkrečiais ES šalių narių pavyzdžiai įrodyti visuomenei, jog "ES yra tiesiausias kelias į Lietuvos suklestėjimą".
"Mes lygiomis teisėmis galėsime dalyvauti ES vidaus rinkoje, galėsime lengvai kirsti ES vidaus sienas ir sėdėsime prie vieno stalo, prie kurio bus priimami ES sprendimai. Mūsų šalis bus ne Europos provincija, bet nepaliaujamai modernėjanti Europos dalis", - dėstė parlamentarams argumentus už narystę ES vyriausiasis euroderybininkas.
Jis pažymėjo, jog nuomonių apklausos "nuteikia optimistiškai". Jų duomenimis, už Lietuvos narystę ES pasisako 64 proc. šalies gyventojų.
"Tikiu, kad gegužės 11 diena taps istorinė diena Lietuvai" , - sakė P. Auštrevičius.
Lietuva pernai baigė derybas dėl narystės ES ir šių metų balandžio 16 dieną Atėnuose ketina pasirašyti stojimo sutartį.
Stojimo sutartį dar turės ratifikuoti ES parlamentai, taip pat turės būti gautas ir Europos Parlamento (EP) pritarimas.
Lietuva tikisi 2004 metų pavasarį tapti visateise ES nare ir tais pačiais metais surengti šalyje pirmuosius rinkimus į EP.
BNS