Antradienį po svarstymo pritarta "tvarkiečių" siūlymui, kad privalomasis referendumas būtų rengiamas per prezidento rinkimus kitų metų gegužę.
Galutinį sprendimą Seimas dėl referendumo surengimo turi priimti nuo kitų metų vasario 11 iki kovo 11 dienos.
Referendumu būtų siūloma Konstituciją keisti numatant, kad "referendumas skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 200 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę".
"Šitas klausimas (lengvesnis referendumo inicijavimas - BNS) nuolat keliamas, manau, kad 200 tūkst. parašų lieka labai didelis skaičius, kad galėtume inicijuoti ir Konstitucijos pataisas, ir labai svarbius teisės aktų pakeitimus", - už siūlymą ragino balsuoti "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos seniūnas Petras Gražulis.
Tuo metu opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius teigė, kad tokiomis Konstitucijos pataisomis "rizikuojama labai svarbiais dalykais vardan populistinių tikslų organizuojant referendumus".
Pirminiame "tvarkiečių" projekte siūlytas dar mažesnis referendumui surengti reikalingas parašų skaičius - 100 tūkst. rinkėjų, tačiau siūlymą svarstę komitetai nusprendė, kad optimalesnis skaičius būtų 200 tūkstančių. Referendumą dėl pataisų rengti siūlantys "tvarkiečiai" tvirtina, kad per 22 nepriklausomybės metus iš šalies išvyko apie 769 tūkst. asmenų arba apie penktadalis Lietuvos gyventojų, todėl esamas 300 tūkst. parašų reikalavimas - neįgyvendinamas.
"Referendumo paskelbimo iniciatyvos teisė yra viena iš tautos suvereniteto įgyvendinimo garantijų, todėl atsižvelgus į šiuo metu Lietuvoje sparčiai mažėjantį gyventojų skaičių, akivaizdu, jog įgyvendinti Konstitucijoje piliečiams suteiktą referendumo iniciatyvos teisę per tris mėnesius surinkti 300 tūkstančių parašų yra praktiškai neįmanoma", - teigia "tvarkiečiai".
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.