Vyriausybės bandymus ypatingos skubos tvarka įteisinti nacionalinį investuotoją „Leo LT“ ir pakeisti praėjusią vasarą priimtą Atominės elektrinės įstatymą gali sužlugdyti Seimo nariai, rašo „Kauno diena”.
Teisininkų abejonės
Seimo Teisės departamentui neaišku, kokiu būdu nacionalinis investuotojas dalyvautų statant elektros energetikos sistemų jungtis su Lenkija ir Švedija.
Departamento teisininkų manymu, pagal Atominės elektrinės įstatymą, projekto įgyvendinimo bendrovė turėtų būti atsakinga tik už atominės elektrinės statybą.Tuo tarpu elektros jungčių statyba vyktų ne per šią bendrovę.
Tokią abejonę Seimo teisininkai išdėstė savo išvadoje dėl Seimui svarstyti pateiktų Atominės elektrinės įstatymo pataisų. Parlamento teisininkai mano, kad ir pakeitus nacionalinio investuotojo formavimo modelį nebūtų išvengta kapitalo koncentracijos, todėl šiuo klausimu siūlo gauti Konkurencijos tarybos išvadą, nes negavus leidimo kapitalo koncentracijai, įstatymo nuostatos dėl nacionalinio investuotojo suformavimo negalėtų būti įgyvendintos.
Opozicija sieks sustabdyti procesą
„Nematau galimybių visų šių dalykų suderinti ypatingos skubos tvarka, ypač kai valdančioji koalicija pati nežino, kaip tuos dalykus reikia spręsti, – vakar spaudos konferencijoje pareiškė opozicinių konservatorių vadovas Andrius Kubilius. – Pasiekti derybų rezultatai ne visiškai tinkami. Todėl mes sakėme, kad Vyriausybė turėtų ruoštis, jog Seimas jai pasiūlys kai kuriuos derybų rezultatus taisyti“.
Jis tvirtino, kad po buvusio socialdemokratų lyderio Algirdo Brazausko pareiškimų sunku svarstyti, kur link pakryps procesas. Socialdemokratų garbės pirmininkas tvirtina, kad reikia laikinai įšaldyti pataisų svarstymą Seime, kol nebus išsiaiškinta, „ką ir su kuo Lietuva nori statyti“.
„Dar praėjusiais metais prašiau premjero daryti pertrauką, ir išsiaiškinti pačiam su savimi ir su savo valdančiąja koalicija dėl procesų esmės. Mano įsitikinimu, tai yra beveik neišvengiama (proceso stabdymas – aut. past.), nes tas liūtukas, kuris gimsta, nežinau, ar jis dar gyvas ir ar jis išgyvens. Jeigu valdančioji koalicija šioje situacijoje bandys forsuoti sprendimus, neatsižvelgdama į tai, ką esame kalbėję su ministru Vytu Navicku, turėsime ieškoti būdų, kaip stabdyti visą procesą“, – aiškino Tėvynės sąjungos lyderis.
G.Kirkilą piktina konservatorių pareiškimai
Parlamentarai rytoj ketina imtis Atominės elektrinės įstatymo pataisų, kuriose numatoma, kad nacionalinis investuotojas yra kuriamas bendrovės „Leo LT“ pagrindu.
A.Kubilius mano, kad Vyriausybės teikiamą dokumento projektą būtų galima svarstyti tik tuomet, jei būtų pritarta pataisai, kuri numato, jog sutartis dėl investuotojo kūrimo turi ratifikuoti Seimas.
Konservatorių vadovas ketina užregistruoti nutarimo projektą, kuriame išdėstys siūlymus, kaip tobulinti sutarčių projektus. Jis sieks įtvirtinti garantiją, kad nacionalinis investuotojas statys naują atominę elektrinę. Politikas tai pat siūlys pasitikrinti, ar projekto kūrimas atitinka Europos Sąjungos teisę.
Premjeras Gediminas Kirkilas vakar pareiškė, kad konservatoriai siekia sąmoningai užvilkinti procesus. Jis nemano, kad projekte dalyvaujanti privati bendrovė „NDX energija“ norės taisyti derybų metu pasiektus susitarimus.
Ateitis lieka neaiški
Pas Seimo pirmininką Viktorą Muntianą vakar atvykęs bendrovės „NDX energija“ generalinis direktorius Darius Nedzinskas tvirtino, kad derybų dėl nacionalinio investuotojo rezultatas turi būti svarstomas Seime.
D.Nedzinskas išsisukinėjo klausiamas, ar reikia skubėti kurti „Leo LT“, tačiau vėliau priminė verslininkų patarlę, kad laikas yra pinigai.
„Šiandien sunku pasakyti, kokios būtų atidėjimo pasekmės. Svarbu, kad būtų išsakyta visų suinteresuotų pusių nuomonė ir būtų priimtas sprendimas: arba darome, arba nedarome“, – kalbėjo bendrovės vadovas.
D.Nedzinskas vakar turėjo aiškintis ir dėl to, ar „NDX energija“ kartu su valdomu VST akcijų paketu būsimai nacionalinio investuotojo bendrovei perleis ir 170 mln. litų skolą. D.Nedzinskas išsisuko nuo atsakymo, pareiškęs, kad tai yra normali VST skola.
Seimo pirmininkas V.Muntianas aiškino, kad tai, ar Atominės elektrinės įstatymo pataisos bus svarstomos skubiai, priklausys nuo to, kiek parlamentarams kils klausimų dėl proceso. Jis tvirtino anksčiau turėjęs abejonių dėl projekto, tačiau susipažinus su medžiaga, jų sumažėjo.
Lauryna Vireliūnaitė