Penktadienį bus paskelbti Tauro kalno sostinėje urbanistinės plėtros projekto konkurso nugalėtojai.
Vilniaus savivaldybė praneša, kad bus skelbiamas vadinamųjų Tautos namų konkurso nugalėtojas. Tuo metu Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas teigia, jog buvusių Profsąjungų rūmų pastatas ant Tauro kalno negali būti vadinamas Tautos namais, mat iki šiol nėra išpirktas iš privataus savininko.
„Tai ne Tautos namai, o visuomeninis komercinis pastatas. Jei pastatas priklausytų valstybei, tada būtų Tautos namai“, - BNS sakė G.Blažiūnas.
Architekto minimas pastatas yra ant Tauro kalno esantys buvę Profsąjungų rūmai.
Šis pastatas ir Tauro kalnas, ant kurio jis yra pastatytas, ne viename savivaldybės tarybos patvirtintame dokumente yra minimas kaip vieta, kurioje bus įsteigti Tautos namai, šią savaitę savivaldybės išplatintame pranešime apibūdinami kaip „visuomeninės paskirties daugiafunkcinis kompleksas, kur planuojamos erdvės visuomeninių organizacijų veiklos plėtojimui, parodų salių, bibliotekos, mokymo įstaigų patalpos“.
Tačiau savivaldybės planams trukdo tai, jog Tautos namų buveine tapti turintys buvę Profsąjungų rūmai yra privati nuosavybė: juos 2004 metų gruodį, praėjus vos kelioms dienoms po pastatą nuniokojusio gaisro už 6,7 mln. litų įsigijo teisininko Darijaus Vilčinsko vadovaujama bendrovė „VIPC Vilnius“.
2006 metų liepą savivaldybė buvo nusprendusi išpirkti pastatą, tačiau derybos, pasak D.Vilčinsko, net ir nebuvo prasidėjusios.
Valdydama pastatą D.Vilčinsko vadovaujama bendrovė vis dėlto negali su juo elgtis kaip tinkama, mat savivaldybė, 2007 metų vasarį patvirtinusi miesto bendrąjį planą, įtvirtino Tauro kalno teritorijos visuomeninę paskirtį, tad buvę Profsąjungų rūmai privalo būti naudojami visuomenės reikmėms.
Tam, kad nebūtų pažeisti bendrojo plano reikalavimai, pastatas pagal bendrajame plane numatytą paskirtį turi būti naudojamas didžiąja dalimi visuomenės reikmėms.
Todėl, D.Vilčinsko teigimu, jo vadovaujama bendrovė ir savivaldybė yra sutarusios, kad 51 proc. pastato bus skirta visuomeninės paskirties Tautos namams, o likusius 49 proc. „VIPC Vilnius“ naudos savo nuožiūra.
Pasak D.Vilčinsko, Tautos namams ir „VIPC Vilnius“ tenkančios pastato dalys bus nustatytos apskaičiavus bendrą pastato plotą ir kiekvienai iš pusių skyrus atitinkamą jo nuošimtį.
Savo vadovaujamai bendrovei atiteksiančioje pastato dalyje D.Vilčinskas sakė svarstąs įrengti biurus arba viešbutį.
Kokiomis sąlygomis jo valdomai bendrovei priklausančiame pastate įsikurtų Tautos namai D.Vilčinskas pasakyti negalėjo, tačiau neatmetė nei nuomos, nei išpirkimo galimybės.
Verslinikas „Tautos namų“ pavadinimo sureikšminti nebuvo linkęs, tuo tarpu G.Blažiūnui jis atrodė reikšmingas.
„Ar 51 proc. pastato galima vadinti Tautos namais?“, - retoriškai klausė architektas ir čia pat atsakė: „Man liežuvis neapsiverčia“.
Tautos namų idėją daugiau nei prieš 100 metų iškėlė Jonas Basanavičius, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir kiti visuomenės veikėjai. Nuo 1994 metų ją aktyviai propaguoti ėmėsi visuomeninė organizacija „Tautos namų santara“.