• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saturno palydove Titane JAV mokslininkai pastebėjo keistą geologinį objektą: nagrinėdami kosminio aparato „Cassini“ į Žemę atsiųstus radaro atvaizdus, Ligėjos jūroje (Ligeia Mare) jie pastebėjo ryškų objektą, kuris po kurio laiko išnyko.

REKLAMA
REKLAMA

Ligėjos jūra yra antroji pagal dydį skystų angliavandenilių jūra Titano paviršiuje. Kitose „Cassini“ radaro nuotraukose šio ryškaus objekto, panašaus į salą, jau nebuvo matyti. Mokslininkai jį praminė „Stebuklingąja sala“, sakoma Kornelio universiteto (JAV) pranešime.

REKLAMA

Atradimas buvo pristatytas birželio 22 d. „Nature Geosciences“ numeryje. Pasak NASA atstovų, tai pirmasis dinamiškų geologinių procesų, vykstančių šiauriniame Titano pusrutulyje, stebėjimo atvejis. Pasak tyrėjų, pasirodžiusios ir išnykusios salos Ligėjos jūroje užfiksavimas patvirtina, kad skystas Titano paviršius nėra stabilus ir nekintantis. „Mes dar tiksliai nežinome, dėl kokių priežasčių susidarė ši „Stebuklingoji sala“, bet bandysime tai išsiaiškinti“, - teigia straipsnio autoriai.

REKLAMA
REKLAMA

Titanas yra didžiausias iš 62 žinomų Saturno palydovų. Jis labai primena mūsų Žemę, nors yra mažesnis: po tankia jo atmosfera, sudaryta daugiausia iš azoto ir metano, astronomai yra pastebėję kalnų, kopų, ežerų, upių ir jūrų. Tačiau vietoje vandens Titano upėmis teka skystas metanas ir etanas, o Titano jūros savo dydžiu yra panašios į Šiaurės Amerikos Didžiuosius ežerus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai mano, kad nežinomas šviesus darinys Ligėjos jūroje gali būti dujų burbuliukų sankaupa, ledkalnis arba audros atvaizdas, nors audros ramiuose Titano vandenyse, manoma, yra beveik neįmanomos, nes Titane praktiškai nėra vėjų. Tiesa, teigiama, kad jie galėtų kilti, jei oras šiame Titano regione atšiltų. Tyrėjų teigimu, orai čia šyla jau ketverius metus, o 2017 metais turėtų prasidėti vasara (metų laikai Titane keičiasi kas 7 Žemės metus).

Šis Ligėjos jūros regionas „Cassini“ buvo fotografuotas 2007, 2009 ir 2013 metais, sakoma pranešime. Mokslininkų skaičiavimais, vienoje nuotraukoje užfiksuotas nežinomas ryškus objektas turėjo būti apie 19 km ilgio ir 9 km pločio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų