Vyriausybė patvirtino instrukcijas, kaip verslą kontroliuojančios institucijos turėtų tapti verslo konsultantėmis, o ne baudėjomis. Tai numatančiame Vyriausybės patvirtintame dokumente nurodyti tolesni veiksmai, kuriuos atlikus palaipsniui turėtų mažėti verslo kontrolės našta.
Pasak ūkio ministro Rimanto Žyliaus, verslą kontroliuojančių institucijų reformos procesas yra įsibėgėjęs, jau įvykdyti keli etapai. „Lūkesčiai dėl verslą kontroliuojančių institucijų pertvarkos proceso yra labai dideli. Padaryta daug. Tikiuosi, geruosius pokyčius verslas greitai įvertins. Kad žmonės galėtų pasitikėti savo valstybe, jie turi jausti, kad reikalai joje gerėja. Taip pat ir verslo atstovai turi jausti, kad darosi vis paprasčiau dirbti“, – sakė ūkio ministras.
Teisingumo ministro teigimu, tikrieji pokyčiai bus juntami tuomet, kai verslo kontrolieriai savo veiklą orientuos į rezultatą, o ne į procesą, kaip vis dar dažnai pasitaiko, tikrinimus atliks remdamiesi rizikos vertinimu, taip pat vertins savo veiklos naštą tikrinamiesiems, ją matuos ir diegs priemones jai mažinti. „Nemaža dalis institucijų iš tiesų stengiasi ir pradėjo veikti efektyviau bei draugiškiau verslui. Tačiau daliai jų dar ne taip sėkmingai ir greitai pavyksta persiorientuoti, o atskirais atvejais netrūksta ir abejingumo. Todėl būtina tęsti pradėtus darbus siekiant, kad verslas greičiau pajustų realius pokyčius“, – sako R. Šimašius.
Kaip prioritetines verslą kontroliuojančias institucijas, turinčias iškelti labiausiai jaučiamų pokyčių vėliavas, Vyriausybė išskyrė Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, Valstybinę mokesčių inspekciją, Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą, Maisto ir veterinarijos tarnybą, Ne maisto produktų inspekciją, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą, Darbo inspekciją ir Kelių transporto inspekciją. Vyriausybei pateiktoje ataskaitoje taip pat įvardytos ir prastai darbą atliekančios verslą kontroliuojančios institucijos.
Stebint reformos eigą, bus vertinama, kaip efektyviai institucijos įgyvendina verslo priežiūros reformą. Ūkio ministerija ir Teisingumo ministerija iki š. m. gegužės 15 d. turės sukurti pažangumo vertinimo kriterijus.
Vyriausybė įpareigojo institucijas užtikrinti, kad verslo priežiūrą reguliuojantys teisės aktai įsigaliotų gegužės 1 d. arba lapkričio 1 d. ir būtų paskelbiami ne vėliau kaip likus 3 mėnesiams iki jų įsigaliojimo. Tam, kad būtų galima stebėti, kaip laikomasi šios tvarkos, Ūkio ministerija ir Teisingumo ministerija iki gegužės 31 d. turi sukurti specialią sistemą, kuri bus įdiegta Seimo teisės aktų informacinėje sistemoje.
Be to, verslui turi būti aišku, kokiais teisės aktais vadovaujantis yra atliekama priežiūra. Tokius teisės aktų sąrašus šiandien yra paskelbusios tik 34 iš 79 institucijų. Atsižvelgdama į tai, Susisiekimo ministerija iki birželio 1 d. turės parengti šios informacijos skelbimo standartus, o institucijos privalės užtikrinti jų skelbimą.
Taip pat institucijoms pavesta laikytis administracinės naštos nedidinimo principo, t. y. nustatant nors vieną naują reikalavimą verslui, turi būti atsisakoma nors vieno galiojančio reikalavimo.
Numatyta, kad institucijos turės atlikti savo prižiūrimo verslo srities apklausas ir tyrimus. Jų metu turės būti išsiaiškinti verslo poreikiai, kaip verslas vertina institucijos teikiamas paslaugas ir atliekamas funkcijas, kokios informacijos ar pagalbos verslui reikia, kokie reikalavimai yra nepagrįsti. Gautų duomenų pagrindu verslą prižiūrinčios institucijos turi suformuluoti savo veiklos uždavinius ir veiklos efektyvumo rodiklius.
Su Ūkio subjektų veiklos priežiūros tobulinimo, institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo pažangos ataskaita ir Vyriausybės patvirtintu protokoliniu sprendimu galima susipažinti internete http://www.ukmin.lt/lt/verslo_aplinka/.