Ginklo savigynai leidimą nusprendusi gauti Ugnė teigia, kad ją tą padaryti paskatino kelios priežastys. Ji pasakoja, kad gyvena gana atokioje vietovėje, kurioje pasitaiko vagysčių ir nužudymų, todėl ginklas jai suteiktų didesnį saugumo jausmą.
„Iš esmės vagys nekelia grėsmės sveikatai ar gyvybei ir prieš vagį, kuris iš garažo tiesiog išvarys tavo žoliapjovę, ginklo naudoti negali. Tačiau niekada negali žinoti, kas kam šaus į galvą. Geriau turėti ir niekada nepanaudoti, nei būti užpultam, sužalotam ir gailėtis, kad nesiryžai įsigyti ginklą“, – pasakoja moteris.
Visgi, svarbiausia priežastis, kodėl Ugnė nusprendė įsigyti leidimą ginklui buvo prasidėjęs karas Ukrainoje ir vis gaunami perspėjimai apie grėsmę Lietuvai.
Moteris teigia, kad nuolatos seka naujienas iš Ukrainos, o pamatyti vaizdai iš pokalbių grupių „Telegram“ programėlėje, kurioje yra dalinamasi necenzūruojamais vaizdais iš karo zonos, ją sukrėtė.
„Buvau patekusi į „Telegram“ grupes, kur be jokios cenzūros rodomi išniekinti, sudeginti ukrainiečių kūnai. Taigi prisiminiau istorijas apie okupantų žudomus vaikus, prievartaujamas moteris ir nusprendžiau, kad tai yra bene svarbiausia priežastis įsigyti ginklą.
Labai tikiuosi, kad jo nepanaudosiu, tačiau turėdama jausiuosi šiek tiek geriau. Turiu galimybę įsigyti, tai kodėl ne“, – tvirtina moteris, kuri užsimena, kad dėl panašių priežasčių užsirašo ir kiti kursus lankantys žmonės.
Įsigyti ginklą gali tik esantys nepriekaištingos reputacijos
Ginklo savigynai gauti leidimus išduodančios įmonės „Saugos akademija“ atstovas Valentin Miliajev patvirtina, kad pastaruoju metu iš tiesų padaugėjo norinčiųjų gauti leidimus turėti ginklą.
Vyras nurodo, jog priežastys, kodėl žmonės nori įsigyti ginklą yra įvairios, tačiau pabrėžia, kad šiuo metu apie pusė kursus lankančių žmonių sako, kad ginklą nori gauti dėl įtemptos geopolitinės situacijos.
„Dalis tų žmonių ateina su noru įsigyti ginklą savigynai tam, kad jaustųsi šiek tiek saugiau. Jiems atrodo, kad jeigu turės ginklą, tai galės apsiginti nuo nenumatytos situacijos. Bet kalbu ne apie tokias situacijas, kad jei kas nors užpultų gatvėje, bet apie geopolitinę situaciją“, – teigia V. Miliajev.
Jis prideda, kad patys kursai ir egzaminas leidimui gauti susideda iš dviejų dalių – praktinės ir teorinės dalies. Jose žmonės yra supažindinami, kada galima naudotis su ginklu ir kaip jį saugiai panaudoti. V. Miliajev teigimu, kursai trunka apie 2-3 savaites, o vidutiniškai juose dalyvauja apie 100 žmonių.
„Saugos akademijos“ atstovas primena, kad leidimą taip pat gali gauti tik tai tie asmenys, kurie turi nepriekaištingą reputaciją ir neturi rimtesnių sveikatos problemų.
Ruošiantis pavojui, svarbu išmanyti ir kitas disciplinas
Viešosios įstaigos „Locked N‘ Loaded“, kuri šviečia piliečius įvairiais krašto gynybos klausimais, mokymų vadovas Povilas Rubinas tokį piliečių susidomėjimą įsigyti ginklus vertina teigiamai.
„Tvirtos, senos demokratijos nebijo ginklų, ypač, kai piliečiai žino ir moka jais naudotis. Labai džiugina ir tai, kad tame fone, kai daugelis svarsto, ką reikėtų daryti, bėgti ar ne – nemaža dalis piliečių ima reikalą į savo rankas ir ieško būdų, kaip galėtų jaustis saugiau patys ir ginti savo šeimą“, – pasakoja P. Rubinas.
Kylant nuogąstavimų ar leidimas turėti ginklą nepaklius į blogas rankas, P. Rubinas sako, jog kvalifikaciniai reikalavimai Lietuvoje griežti, o leidimus gaunantys asmenys yra gerai paruošiami.
Tiesa, vyras prideda, kad pats ginklo turėjimas sukuria trumpalaikį saugumo jausmą, tačiau neturint įgūdžių, kaip juo naudotis – ginklas tampa beverčiu. Todėl pirmiausia, laiką ir resursus reikėtų skirti įgūdžių tobulinimui. Taip pat nereikėtų pamiršti ir kitų disciplinų, kurios būtų naudingos pavojaus atveju.
„Elementari pirmoji pagalba, taktinė medicina eina koja kojon. Nes čia vienas iš tų įgūdžių, kuris praverčia ne tik karo atveju, bet ir nutikus kokiam nors įvykiui artimoje aplinkoje.
Svarbus ir šeimos plano turėjimas – veiksmų aptarimas, kaip elgtis nutikus kokiai nors kritinei situacijai – ar yra atsargų, kaip apie jas pagalvoti ir ką reikia turėti“, – sako „Locked N‘ Loaded“ įstaigos atstovas.
Vyras džiaugiasi, jog didėja susidomėjimas ne tik tuo, kaip apsiginkluoti, bet ir kitokio pobūdžio mokymais. O kolektyvai, kurie rodo susidomėjimą, laviruoja nuo ambasadų personalo darbuotojų iki religinių bendruomenių atstovų.
„Kalbam daugiau apie bendrus principus – medicininius dalykus, pasiruošimą ekstremaliai situacijai. Ne visi žmonės žino, kur galėtų būti jų vieta krašto gynyboje. Yra begalės neginkluoto pasipriešinimo būdų ir formų, kurios ne mažiau svarbios“, – komentuoja P. Rubinas.
Galimai grėsmei reikia ruoštis
Paklaustas, koks realus šansas, jog Lietuvoje galėtų kilti karas, „Locked N‘ loaded“ mokymų vadovas teigia, kad laikosi tokios pat pozicijos, kaip ir Lietuvos kariuomenė ir NATO, kad dabar Rusija paprasčiausiai neturi pakankamai išteklių, kad galėtų užpulti Lietuvą.
„Kol Rusija yra įsitraukusi į plataus masto karą Ukrainoje, vargu, ar jie turi išteklių ir resursų stoti lygiagrečiai į konfliktą su NATO. Dėl to jie stengiasi išnaudoti įvairius kitus aspektus ir ginklus, kuriais keliama baimė ir panika visuomenėje“, – sako jis.
Tiesa, P. Rubinas akcentuoja, kad žinant, prie kokio kaimyno gyvena Lietuva, tai neturėtų sumažinti Lietuvos piliečių paramos kariaujančiai Ukrainai ar gyventojų pasiruošimo realiam pavojui. Nes tai stiprina tiek šalies, tiek piliečių saugumą.