Jau beveik metai, kai sveikatos apsaugos sistemos pinigai taupomi kompensuojamų vaistų sąskaita, tačiau nepatenkintųjų ir su tokia tvarka nesusitaikančiųjų vis daugėja, teigia dienraštis "Kauno diena".
Kaip trečiadienį (03.26) rašo "Kauno diena", nepasitenkinimo banga kilo, kai poliklinikos ir šeimos gydytojų kabinetai, pasirašydami sutartis su ligonių kasomis šiems metams, vėl buvo priversti tenkintis ribotomis ir pernelyg mažomis sumomis, skiriamomis kompensuojamiesiems vaistams.
Be to, per pirmuosius šių metų mėnesius limitus viršijusios gydymo įstaigos yra priverstos klastoti finansinius dokumentus ir sutikti, kad lėšos už vaistus būtų paimtos iš pinigų, ligonių kasų mokamų už suteiktas paslaugas.
Tuo tarpu Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktorius Saulius Janonis užtikrino, kad teritorinės ligonių kasos neturi teisės reikalauti pasirašyti sutartis dėl limitų atgaline data. Tačiau jis neneigė, kad teritorinės ligonių kasos (TLK) yra įpareigotos balansuoti kompensuojamųjų vaistų biudžetą.
Kaip rašo dienraštis, sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas stebėjosi, kodėl pernai į kvotas buvo telpama, o šiemet ne. Per pirmuosius šių metų mėnesius jos buvo viršytos 3 mln. litų.
Ministras sakė, kad kompensuojamiesiems vaistams limitai kol kas išliks, nes pinigų yra tik tiek, kiek yra.
Kartu J. Olekas pabrėžė, kad kasmet sumos, skiriamos kompensuoti vaistams, po truputį didėja, kainos mažėja, tačiau vis tiek jų nepakanka, todėl reikia kažką daryti. "Jei viską atiduosime vaistams kompensuoti, nukentės patys gydytojai", - aiškino J. Olekas. Jo nuomone, tuomet nebus lėšų medikų atlyginimams didinti.
Ministras mano, kad įtampa pradės mažėti, kai artimiausiu metu pradės veikti ir kitos kompensuojamųjų vaistų biudžeto balansavimo priemonės - tai jau rengiamas naujas kainynas, kuriame 200 pavadinimų vaistams bus sumažintos kainos, dėl kainų mažinimo toliau deramasi su farmacininkais, turėtų įsigalioti ir 90 proc. kompensavimo lygis, galintis pristabdyti besaikį pačių brangiausių vaistų išrašinėjimą.
Tačiau, pasak dienraščio, gydytojai nebenori gydyti vyresnio amžiaus pacientų, sergančių sunkiomis ligomis, nes ir už tūkstantį prisirašiusių jaunų bei sveikų studentų, ir už tūkstančio pensininkų gydymą jie gauna tiek pat pinigų.
Šeimos gydytojai piktinasi, kad į kompensuojamųjų vaistų sąrašus įtraukiami patys brangiausi vaistai, o šeimos gydytojas lieka kaltas, kad negali jų skirti savo pacientui.
"Kauno dienos" teigimu, gydytojai ne prieš kvotas, tačiau jie nori dirbti savo pasirinktą darbą - gydyti žmones, o ne vietoj ekonomistų skaičiuoti pinigus ir juos skirstyti.
Šeimos gydytojai siūlo kompensuoti vaistus pagal ligas, o ne pagal amžiaus grupes, kvotą arba pinigų kompensuojamiesiems vaistams sumą skirti ne gydymo įstaigai, o ligoniui.
BNS