Į Seimo laikinosios komisijos, tiriančios komercinių bankų priežiūros gerumą ir situaciją likviduojamoje akcinėje bendrovėje „Snoras“ atvyko pats „Snoro“ laikinasis administratorius Simonas Freakley.
Komisija nagrinėja galimų piktnaudžiavimų, bankų kontrolės ir „Snoro“ bankroto klausimus, o laikinajam administratoriui turėtų užduoti klausimus dėl jam ir jo komandai išmokėtų atlyginimų.
Kovo 21 d. komisijoje turėtų apsilankyti „Snoro“ bankroto administratorius Neil Cooper.
Komisijos pirmininkas, Seimo narys Valentinas Mazuronis yra sakęs, kad ateityje planuojama apklausti ir Vyriausybės vadovus bei ministrus.
(Papildyta 17.42) V. Mazuronis atskleidė, kad S. Freakley davė atsakė ne į visus „Snoro“ komisijos klausimus, tačiau ne dėl to, kad to nenorėtų, o todėl, kad norėjo pasitikslinti.
„Iš tiesų gavome pakankamai daug informacijos, tiesa, į kai kuriuos klausimus S. Freakly negalėjo atsakyti, bet mes sutarėme, kad jis juos patikslins ir atsiųs raštu, nes buvo konkretūs klausimai, kaip nustatomas galimai sumažėjęs turtas konkrečiai kiekvienu atveju, kokiais įrodymais remiantis. Jis pažadėjo visa tai sudėlioti detaliai, nes žmogus ne viską gali atsiminti“, - pasakojo V. Mazuronis.
Pats S. Freakley po posėdžio prisipažino, kad susitikimas buvo puikus ir komisija jam suteikė galimybę padėti. Jis patikino, kad posėdžio metu jam buvo užduodami geri klausimai ir jis davė komisijai pilnus atsakymus apie tai, kas įvyko ir apskritai ir kokios problemos buvo banke. Pašnekovo manymu, greitu metu komisija turėtų pateikti puikias rekomendacijas.
Laikinasis administratorius teigė, kad atvyko į Lietuvą prieš kelias dienas iki „Snoro“ perėmimo.
„Banko akcininkai piktnaudžiavo padėtimi ir paliko banką labai blogos būklės. Mums reikėjo veikti labai greitai“, - pabrėžė jis.
Tuo pačiu „greitu veikimu“ jis taip pat argumentavo ir tai, kodėl jam ir jo komandai buvo paskirtas toks didelis honoraras. Pasak jo, žmonės dirbo labai sunkiai ir intensyviai, kad suvoktų situaciją ir turėtų finansinės padėties analizę, o aplinkybės reikalavo greitų veiksmų.
V. Mazuronis žurnalistams papasakojo, kad S. Freakley buvo klausiamos jo atvažiavimo į Lietuvą aplinkybės, su kuo kalbėjosi, su kuo derėjosi, kada, atlyginimo klausimai, su kuo derėjosi, kaip buvo, kodėl jų išvados komisijos, kodėl vienokios ar kitokios, kodėl skaičiai vieni ar kiti. Anot „Snoro“ komisijos pirmininko, posėdis buvo labai produktyvus ir konstruktyvus.
Politikas atskleidė, kad S. Freakley pateikė komisijai savo argumentus, kodėl jo darbas buvo vertas tokio didelio atlyginimo. Tačiau savo poziciją, ar sutinka su laikinojo administratoriaus argumentais, V. Mazuronis vengė atskleisti, kol nebaigtas tyrimas, tačiau prisipažino, kad pats S. Freakley jam pasirodė pakankamai kompetentingas.
Balsas.lt primena, kad S. Freakley yra tarptautinės konsultacijų bendrovės „Zolfo Cooper LLP“ vyresnysis partneris, kuris lapkričio 16 dieną buvo paskirtas vykdyti „Snoro“ stebėtojų tarybos, valdybos ir administracijos vadovų funkcijas. Jo atlyginimas siekė 140 tūkst. eurų, kas Lietuvoje sukėlė didelę pasipiktinimo bangą.
(Papildyta 17.16) Bankroto administratorius teismui pateikė kreditorių reikalavimų sąrašą, kurių bendra suma 9,4 mlrd. litų
Šiandien bankroto administratorius teismui pateikė detalius banko „Snoras“ kreditorinius reikalavimus vertinimo procesui. Bendra pateiktų kreditorinių reikalavimų suma suma siekia 9,4 mlrd. litų, tačiau dalis šių reikalavimų yra ginčijama, todėl galutinė teismo patvirtintų reikalavimų suma gali ženkliai keistis.
Per 30 dienų terminą bankroto administratorius kartu su „Snoro“ specialistais patikrino 27708 gautas kreditorių paraiškas. Kiekvienas kreditorinis reikalavimas buvo analizuojamas lyginant kreditoriaus pateiktus duomenis su banko „Snoras“ duomenimis. Beveik 500 banko darbuotojams teko apdoroti apie 270000 dokumentų lapų, o tai plotu prilygsta kone 40 krepšinio aikščių. Kiekvienas pateiktas reikalavimas ir jo priedai buvo nuskanuoti, sugrupuoti ir išsaugoti elektroninėje banko sistemoje. Tuo pačiu dokumentų originalai saugomi banko „Snoras“ archyve.
Kartu su kreditorių sąrašu Vilniaus apygardos teismui pristatytas 40 GB duomenų apimties kietasis diskas su detaliu lyginamuoju tvarkaraščiu, originalių kreditorinių reikalavimų ir lydinčiųjų dokumentų kopijomis. Tai turėtų pagelbėti teisėjui daug greičiau ir paprasčiau peržiūrėti lydinčius dokumentus vertinimo proceso metu. Ir tuo pačiu, teisėjui paprašius bankroto administratorius pateiks originalius dokumentus.
Taip pat bankroto administratorius teismu pateikė ir 311 kreditorinių paraiškų, kurios buvo gautos pasibaigus kreditorinių reikalavimų pateikimo terminui.