Ruslana jau 10-imt metų gyvena su persodintu inkstu. Tiek pat metų moteris laikrodžio tikslumu vartoja jai gyvybiškai svarbius imunitetą slopinančius vaistus. Tačiau kompensuojamųjų vaistų sąraše atsiradus pigiam generiniam vaistui, moteris už originalius, jai tinkančius vaistus, turėjo susimokėti 5 kartus didesnę priemoką.
Jei anksčiau trijų mėnesių vaistų dozė Ruslanai kainavo 50 eurų, dabar moters vaistų kaina – 250 eurų.
„Aš kai išgirdau tą kainą, man tiesiog patamsėjo akyse. Aš pagalvojau, iš kur aš, aš neturėjau iš kur, aš atsisakiau vaistų, nes aš neturėjau tiek pinigų su savimi. Ir niekas gi neperspėjo mūsų. Suprantat? Dar svarbiausia. Aš neturėjau iš kur, atsidėti, pasikaupti, pasiprašyti, gi tų vaistų negalima praleisti“, – sako psichologė Ruslana.
Jei Ruslana laiku negaus jai reikalingo vaisto dozės, jai gresia persodinto inksto atmetimas arba praradimas. Neišgalėdama nusipirkti prieš tai vartotų ir jai tinkančių vaistų, Ruslana turi rinktis pigiausią generinį, bet moteris bijo, kad vaistas gali jai netikti ir pakenkti sveikatai.
Nauji vaistai gali sukelti stiprų šalutinį poveikį ir turi būti paskiriami tik su griežta medikų priežiūra, o karantino metu tai padaryti ypač sudėtinga.
„O jeigu imunitetas kažkaip ne taip sureaguos, o jei aš prarasiu tą savo organą, įsivaizduokit. Čia tokia dovana. Neįkainojama. Negalima tos kainos pasakyti, kad kažkaip tai kainuoja tas organas, kuris buvo padovanotas. Ir gydytojų yra pastangos didžiulės, kad mus išlaikytų, kad mes ir gyventumėm, ir dirbtumėm, ir kažką tai darytumėm. Vienu žodžiu, yra baisi situacija“, – pasakoja Ruslana.
Per šių metų III ketvirtį su transplantuotu organu gyvenantys pacientai, įsigiję įprastai vartotus originalius vaistus, patys sumokėjo 50 tūkst. eurų priemokų, nors vaistai kompensuojami 100 procentų.
Žmones po organų transplantacijos vienijančios asociacijos vadovė piktinasi, kad valstybė taupo žmonių sveikatos bei jų gyvybės sąskaita, nors daugeliui reikalingi vaistai yra tiesiog neįperkami.
„Yra konkrečių atvejų, kada žmonės perėjo ant tų konkrečių vaistų, po kurio laiko grįžo prie tų originalių vaistų ir tiesiog graudu skaityti, klausytis tų istorijų, kada žmones savo pajamas pradeda planuotis ir skaičiuotis, ne nuo maisto, ne nuo buto mokesčių, o nuo tiek, kiek jiems reikės vaistams“, – teigia Asociacijos „Gyvastis“ atstovė Aušra Degutytė.
Pacientai, po organų persodinimo negalintys įsigyti jiems tinkamų vaistų, nors ir rizikuodami savo sveikata, gali įsigyti pigiausių generinių, tačiau ir čia susiduria su problema – jų tiekimas šiuo metu yra sutrikęs.
Nors Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai ramina, kad sutrikimas laikinas, asociacijos atstovė sako, kad tai vis vien rimtas signalas sunerimti, nes negalėdami įsigyti brangesnių vaistų, žmonės pirks generinius, o ar visiems užteks likučių – neaišku.
„Kalbant apie vieną iš tų stiprumų, tai nėra labai didelės perteklinės atsargos, bet registruotojas pranešė, kad šį mėnesį planuojama gauti šio vaisto į didmenos sandėlius, tai mūsų vertinimu neturėtų čia kilti problemos vartojant“, – kalbėjo VVKT atstovas Žydrūnas Martinėnas.
Kad persodinti organai būtų kuo ilgiau išsaugoti, priklauso nuo vartojamų vaistų, tačiau pacientams, gyvenantiems su transplantuotais organais, dažnai tenka per visas vaistines ieškoti tinkamo vaisto arba laukti, kol vaistinės jo įsigys. Sveikatos apsaugos atstovai primena, kad sutrikus vaistų tiekimui, pacientai turėtų kreiptis į specialistus ir prašyti kito vaisto recepto.