Klausimas, ką Rusijos valdovai stums į prezidentus 2012 metais, skendi migloje.
Rusijos premjeras Vladimiras Putinas rugsėjo 6-ąją Sočyje susitiko su Valdajaus diskusijų klubo nariais. Šis Kremliaus iniciatyva atsiradęs žurnalistų, politologų ir į atsargą išėjusių politikų sambūris pavadintas pagal 2004-aisiais vykusio pirmojo susitikimo vietą. Akivaizdu, kad Sočyje V. Putinas pasinaudojo proga pagerinti savo įvaizdį.
Tiesaus atsakymo nedavė
Sočyje visiems norėjosi iš pirmų lūpų išgirsti, ar V. Putinas 2012-aisiais ketina dalyvauti Rusijos prezidento rinkimuose. Rusijos premjeras atsakė, kad toks žingsnis neprieštarautų šalies konstitucijai. Jis mįslingai pridūrė, kad JAV prezidentas Franklinas D. Rooseveltas anuomet išbuvo valdžioje net keturias kadencijas. Vis dėlto, anot V. Putino, kol kas anksti spėti, ką jiedu su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu nuspręs. „Reikia dirbti savo darbą. Kiekvienas mūsų užsiima savo reikalais. Mano nuomone, tai darome efektyviai“, – aiškino V. Putinas.
Nepaisant V. Putino pabrėžtinai deklaruojamo sutarimo su D. Medvedevu, daug kam kyla klausimų dėl jų santykių darnos. V. Putino pasirodymas Sočyje ne vieno užsienio apžvalgininko buvo įvertintas kaip triukas prieš rinkimus.
Pastarosiomis savaitėmis Rusijos premjeras herojiškai pozavo tikro vyro vertomis aplinkybėmis: per miškų gaisrus jis parodytas prie lėktuvo šturvalo, paskui V. Putinas iš arbaleto nelabai taikliai šaudė į banginį, kad jį užmigdytų, ir biologai galėtų paimti gyvūno odos mėginį. Galiausiai premjeras ilgam sėdo prie rusiško automobilio „Lada-Kalina“ vairo, tačiau jam taip ir nepavyko įrodyti, kad ši mašina nėra vien „kibiras su veržlėmis“.
Viešųjų ryšių specialistai
Yra manančių, kad V. Putino suaktyvėjimas viešųjų ryšių srityje nėra reikšmingas, kadangi ir šalies prezidentas D. Medvedevas nesnaudžia. Valdajaus klubo susitikimą Sočyje šįkart jis ignoravo, tačiau rugsėjo 10 dieną prezidentas pasakė kalbą tarptautiniame politikos forume Jaroslavlyje, į kurį sugužėjo per 500 įtakingų politikos ir ekonomikos ekspertų iš viso pasaulio.
Galbūt teisūs tie Rusijos ekspertai, kurie įsitikinę, kad didelių konfliktų tarp V. Putino ir D. Medvedevo nėra. Kiekvienas jų tikrai dirba savo darbą viešųjų ryšių srityje – tiktai kalba jie skirtingoms auditorijoms. V. Putino taikinys – Rusijos „runkeliai“, kitaip sakant, paprasti žmonės, o D. Medvedevo – labiau išsilavinę. Todėl V. Putinas vaizduoja kietą viršininką, o D. Medvedevas stengiasi patikti demokratinių iliuzijų turintiems piliečiams. Prezidentas kalba apie šalies modernizavimą, premjeras kursto meilę tvirtai savo rankai.
„The Independent“ reklamavo Sankt Peterburgo gubernatorę Valentiną Matvienko. Esą šiai premjero statytinei gali būti pasiūlyta kelti kandidatūrą į prezidentes, jeigu tandemas nuspręs, kad nei V. Putinui, nei D. Medvedevui dėl kokių nors priežasčių šio posto siekti neverta.
Iki Rusijos prezidento rinkimų 2012-aisiais gali dar labiau susikomplikuoti padėtis Šiaurės Kaukaze, kur gausėja teroristinių išpuolių.