„Šiuo metu, per visą parą, mes neužfiksavome nė vieno nepilotuojamo priešo lėktuvo. Tai yra, galima konstatuoti, kad per visą perimetrą faktiškai yra visiška ramybė“, – pareiškė jis.
Tyla Ukrainos fronte stebima jau antrą savaitę, tuo pat metu visą šį laikotarpį žiniasklaidoje eskaluojamas Rusijos veiksmų aktyvėjimas Sirijoje.
JAV: Rusijos kariniai lėktuvai nusileido Sirijos pakrantėje
Mažiausiai trys Rusijos kariniai transporto lėktuvai nusileido Sirijoje per paskutines kelias dienas, praneša „AFP“, remiantis JAV valdininkais. Leidinio teigimu, lėktuvai leidosi Latakijos regione Sirijos Viduržemio jūros pakrantėje. Kalbama apie du karinius transporto lėktuvus-gigantus AN-124 „Ruslan“ ir vieną keleivinį lainerį.
Pasak vieno iš valdininkų, rusai įrengė modulinę gyvenvietę, kurios užtenka „šimtams“ žmonių, o taip pat oro transporto judėjimą reguliuojančią įrangą. Visa tai leidžia teigti, kad Rusija planuoja paversti šį oro uostą oro operacijų centru“, – pareiškė Vašingtono atstovai.
Sirija ir Rusija neigia pranešimus apie pastarosios kariuomenės aktyvumą šiame regione.
Ruošiama karinė operacija?
Praėjusią savaitę žiniasklaidos priemonės pranešė apie galimą Rusijos įsitraukimą į aktyvius karo veiksmus Sirijoje, palaikant Basharo al Assado kariuomenę. JAV perspėjo, kad toks elgesys gali dar labiau destabilizuoti situaciją regione, Vengrija ir Graikija uždarė savo oro erdvę į Siriją skrendantiems rusų lėktuvams.
Politologų teigimu, galimi keli tolimesnės įvykių eigos variantai. Rugsėjo 15-22 dienomis JAV vyksiančios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu dalyvausiantis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali paskelbti arba karinės kampanijos pradžią, arba „pagalbos“ Vakarams kovoti su teroristine „Islamo valstybe“ planą.
Rusijos politologė Jelena Galkina tikina, kad artimiausiu metu Rusija iš tiesų Latakijoje įkurs apie 1 tūkst. žmonių karinę bazę, skirtą saugoti jos remiamą Sirijos prezidentą B. al Assadą. „Rusija kol kas neprisijungia prie koalicijos kovos su „Islamo valstybe“, valstybei neužtenka resursų kovai su ja. Neįmanoma kovoti su islamistai be koalicijos pagalbos: reikalingi koordinuoti veiksmai, smūgiai iš oro, bendra strategija, ypač darbo su gyventojais, tikslūs smūgiai islamistų lyderiams. O kol kas JAV ir Rusija iš principo nesutaria dėl B. al Assado: Rusija užsispyrusi jį palaiko, o Sirijos opozicija ir juos palaikantys pasisako prieš. Arba Rusija turi nusileisti dėl Assado, arba koalicija bus priversta užmerkti akis. Jeigu Rusija sutiktų pakeisti B. Assadą į kokią nors kitą jo aplinkos asmenį, tai galėtų nulemti geresnį rezultatą, nes ne visi jie yra laikomi netinkamais Vakaruose, pavyzdžiui, jo dėdė, kuris gyvena emigracijoje. Tačiau Rusijos valdžia to nesvarsto, ir tai sunku racionaliai paaiškinti“, – „novayagazeta.ru“ pasakojo Rytų šalių ekspertė.
Anot politologės, JAV įdėmiai stebi situaciją, ir jeigu Rusija aktyviai palaikys B. al Assadą, tai gresia naujomis sankcijomis, o blogiausiu atveju – kariniu susidūrimu su JAV Sirijoje.
NATO stebi Rusijos veiksmus
Bet koks Sirijos režimo prezidento B. al Assado palaikymas prives prie pilietinio karo eskalacijos, pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
„Taip, aš esu sunerimęs dėl gautų duomenų apie tai, kad Rusijos Federacija galėjo nukreipti savo kariuomenę ir lėktuvus į Siriją. Bet koks B. Assado režimo palaikymas gali privesti prie tolimesnio konflikto eskalavimo, o tai nulemtų taikių gyventojų žūtį“, – pareiškė NATO vadovas atsakydamas į vieno iš savo feisbuko paskyros skaitytojų klausimą.