LRT Radijo laida „Lietuvos diena“, LRT.lt
Vizitu į Vengriją Vladimirui Putinui svarbu parodyti, kad Rusija ne tik nėra izoliuota, bet ir turi draugų Europos Sąjungoje (ES), sako Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas Linas Kojala. Jis priduria, kad sykiu V. Putinas gali pademonstruoti, jog valstybės linkusios susitarti su Rusija ir galbūt net išsiderėti sau palankias sąlygas. „Tai, aišku, yra kabliukas, ant kurio kabinsis ir kitos šalys“, – mano L. Kojala.
Rusijos prezidentas V. Putinas vyksta į Budapeštą, kur susitiks su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu. Šis politikas laikomas vienu iš artimiausių Maskvos sąjungininkų Europoje. Teigiama, kad Rusijos prezidentas į Vengriją vyksta, nes baigiasi dujų tiekimo sutartis tarp šių šalių. Tačiau tiek Vengrijos, tiek Lietuvos politologai mato ir daugiau šio vizito tikslų.
LRT Radijo bendradarbė Budapešte Liucija Lenkauskaitė pasakoja, kad vengrų nuotaikos prieš šį vizitą yra gana aršios – protestai šalyje vyko visą savaitę. „Vakar vakare vyko paskutinis protestas prieš V. Putino atvykimą. Į gatves išėjo keli tūkstančiai žmonių. Jie taikūs, tačiau jų plakatai skelbia: „Putinui – ne, Orbanui – ne, Europai – taip!“ Žmonės nusiteikę gana priešiškai prieš šio politiko atvykimą į Budapeštą“, – tikina L. Lenkauskaitė.
Jos teigimu, Vengrijos politologai pastebi, kad V. Putinui šis vizitas galbūt yra net svarbesnis nei Vengrijos premjerui V. Orbanui. „Anot jų, V. Putinas siekia užtikrinti, kad tarp ES ir NATO šalių būtų nors kažkas, kas jį užtaria ir paprieštarauja ES įvestoms sankcijoms Rusijai. Manoma, kad tokiu būdu Rusijos prezidentas nori pademonstruoti pasauliui, jog Rusija nėra tokia izoliuota, kaip visi sako“, – teigia LRT Radijo bendradarbė Budapešte.
RESC analitikas Linas Kojala sako, šis V. Putino ir V. Orbano susitikimas liudija – Europoje yra valstybių, kurios nacionalinius interesus iškelia virš Europos arba saugumo sistemos intereso. L. Kojalos manymu, faktas, kad V. Putinas pirmą kartą po praėjusių metų vasaros atvyksta dvišalio susitikimo į Vengriją, rodo, kad iš tikrųjų šalis kažko tikisi iš Rusijos. O lūkesčiai esą labai paprasti – palankesnėmis sąlygomis prasitęsti dujų tiekimo sutartį.
„Vengrijai yra labai svarbu naujai susitarti sau palankiomis sąlygomis, nes Rusija apskritai yra viena iš svarbiausių Vengrijos prekybos partnerių. Dabartinėmis aplinkybėmis, aišku, yra galimybė išsiderėti palankesnes sąlygas, ypač rodant, kad V. Putinas yra priimamas kaip šalies vadovas, V. Putinas nėra ignoruojamas, į Rusiją yra žvelgiama visų pirma kaip į partnerę, o ne kaip į agresorę“, – pabrėžia RESC analitikas.
L. Kojala priduria, kad ir pačiai Rusijai šis vizitas simboliškai yra labai svarbus. „Rusijai labai svarbu simboliškai parodyti, kad šalis ne tik nėra izoliuota, bet ir turi draugų, o valstybės yra linkusios rasti susitarimą su Rusiją bei galbūt net išsiderėti sau palankias sąlygas. O tai, aišku, yra kabliukas, ant kurio kabinsis ir kitos šalys“, – mano L. Kojala.