Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas priėmė Ukrainos delegaciją, kuriai vadovauja vicepremjeras Jurijus Boiko ir kuri siekia pigesnių gamtinių dujų bei finansinės pagalbos išorės deficitui sumažinti.
Finansinio kracho 46 mln. gyventojų turinčioje Ukrainoje rizika tapo ypač juntama po praėjusio savaitgalio masinių demonstracijų Kijeve prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių ir jo vyriausybę, dėl sprendimo siekti glaudesnio aljanso su Maskva.
„Išgyvenate gana aktyvų politinį sezoną“, - pasakė D.Medvedevas J.Boiko per susitikimą jo rezidencijoje prie Maskvos, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.
„Žinoma, tai vidaus reikalas, bet labai svarbu, kad šalyje būtų stabilumas ir tvarka“, - pridūrė D.Medvedevas.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagrasino finansinėmis sankcijomis Kijevui, jeigu jis pasirašys prekybos susitarimą su ES. V.Janukovyčius tos sutarties paskutinę minutę atsisakė, nustebindamas Europos lyderius ir papiktindamas savo kritikus Ukrainoje.
Ukrainos premjeras Mykola Azarovas sakė savo kabinetui, kad per J.Boiko vizitą bus tęsiamas dialogas su Rusija dėl prekybos ir ekonomikos ryšių, kurie yra „gyvybiškai svarbūs Ukrainos pramonės ir ekonomikos palaikymui bei plėtrai“.
J.Boiko kelionė neabejotinai yra dalis Kijevo vyriausybės planų nubraižyti ateities ekonominių ryšių su Maskva „žemėlapį“.
Kol kas nebuvo paskelbta apie jokius proveržius derybose, tačiau Ukrainos prezidentas V.Janukovyčius, kuris šiuo metu vieši Kinijoje, sakė, kad tikisi greitais susitikti su Rusijos vadovu V.Putinu.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas nurodė, kad V.Putinas su J.Boiko nesusitiks. Taip pat dar nėra paskirta abiejų prezidentų susitikimo data.
Ukrainos valstybinė energetikos įmonės „Naftogaz“ paskelbė, kad susitarė su Rusijos dujų milžine „Gazprom“, kad mokėjimai už dujas, tiektas paskutinius tris šių metų mėnesius, būtų atidėti iki pavasario. Šis žingsnis neabejotinai turi pagerinti J.Boiko vizito Maskvoje atmosferą.
Ukraina atsidūrusi sunkioje padėtyje dėl skolų: dabartinis valstybės biudžeto deficitas sudaro 7 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Jeigu Rusija sumažintų dujų kainas, Kijevas turėtų daugiau laiko rasti būdų įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus, kurių bendra suma ateinančiais metais sudarys 17 mlrd. JAV dolerių (43,3 mlrd. litų).
„Naftogaz“ už rugpjūtį tiektas dujas sumokės „Gazprom“ 765 mln. dolerių (1,9 mlrd. litų), įmonės vadovas Jevhenijus Bakulinas sakė žurnalistams.
Ukrainos centrinis bankas vėl ėmėsi valiutų rinkos reguliavimo priemonių, kad išlaikytų stabilų grivinos kursą, didėjant nuogąstavimams, ar šalies turimų užsienio valiutos atsargų – 20 mlrd. dolerių (50,9 mlrd. litų) pakaks šiam žingsniui.
Draudimas nuo Ukrainos vyriausybės nemokomo rizikos penkeriems metams pabrango iki 1,097 bazinių punktų ir pasiekė beveik keturių pastarųjų metų aukštumas. Vertės, didesnės nei 1 000 bazinių punktų, rodo, kad šalies finansų padėtis sunki.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.