Puldama Estiją Rusija puola visą Europos Sąjungą, antradienį vakare pareiškė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas (Urmas Pejetas).
"Tokiu būdu Europos Sąjungos ir Rusijos santykiai šiuo metu yra itin sunkioje padėtyje", - pažymėjo ministras.
Estijos diplomatijos vadovas pranešė, kad ketvirtadienį pateiks vyriausybei siūlymą dėl priemonių, kurias ES, Estijos nuomone, galėtų taikyti Rusijos atžvilgiu.
Pasak U.Paeto, šios priemonės turi taip paveikti Rusiją, kad Maskva nutrauktų savo išpuolius, nebesikištų į kitų valstybių vidaus reikalus ir vykdytų Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių.
"Priemonės turi paveikti visus ES ir Rusijos santykius. Mūsų nuomone, būtina, kad Europos Sąjunga sureaguotų į Rusijos žingsnius su maksimalia jėga", - pabrėžė ministras.
Kaip aiškino U.Paetas, tai gali reikšti įvairių ES ir Rusijos derybų pristabdymą ar atsisakymą pradėti derėtis.
"Reikia visiškai rimtai apsvarstyti klausimą dėl ES ir Rusijos viršūnių susitikimo perkėlimo", - sakė jis.
U.Paetas sakė, kad prezidentas, premjeras ir jis pats informavo partnerius apie susidariusią padėtį. Paramą Estijai jau pareiškė tiek ES narės ir partnerės NATO, tiek ir šioms organizacijoms nepriklausančios šalys.
U.Paetas savo oficialiame pareiškime pažymėjo, kad "Bronzinis karys ir vandalizmas Taline yra Estijos reikalas, bet koordinuota Rusijos veikla prieš Estiją yra visos ES reikalas".
U.Paetas apkaltino Rusijos ambasadą Taline kurstant neramumus, kurie kilo po to, kai iš sostinės centro į Karių kapines buvo iškeltas Bronzinis karys ir buvo pradėti sovietų karių kapų Tenismegio kalvoje kasinėjimo darbai.
"Prieš neramumus Taline ir kituose Estijos miestuose Rusijos ambasados nariai labai keistose vietose, tokiose kaip Talino botanikos sodas, susitiko su neramumų kurstytojais", - sakė U.Paetas.
Jis pridūrė, kad virtinė kibernetinių išpuolių, dėl kurių vyriausybė buvo priversta laikinai uždaryti savo interneto svetaines, buvo surengta per Rusijos administracijos kompiuterius, įskaitant prezidento Vladimiro Putino kanceliarijos kompiuterius.
Tuo tarpu atvykusi Rusijos faktų nustatymo delegacija metė kaltinimus Estijos valdžiai, kad pareigūnai kankino šimtus žmonių, sulaikytų per riaušes viename sandėlyje priešais Talino uostą.
"Daugelis nevyriausybinių organizacijų ir žurnalistų mums sakė, kad daug žmonių patyrė siaubingus kankinimus po balandžio 27-osios ir 28-osios įvykių", - sakė vienas rusų delegacijos vadovų Leonidas Sluckis.
"Nesunku įsivaizduoti, nes 1,2 tūkst. žmonių buvo sulaikyti ir sugrūsti čia, - sakė jis prie minėto sandėlio komplekso. - Tai nepriimtina šalyje, kuri priklauso Europos Tarybai".