„Rusų namas“ Rio de Žaneire yra įsikūręs atskiroje aptvertoje teritorijoje, visiškai šalia Kopakabanos forto. Iš terasos atsidengia įlankos, pliažo, okeano ir vieno iš Rio pasididžiavimų – taip vadinamos Cukraus galvos, vaizdas. Lankytojus prie įėjimo pasitinka žmogaus ūgio matrioškos, čia girdima išskirtinai rusų kalba, patiekiamas alus „Baltika“ ir degtinė, rašoma leidinyje.
Didžiuliame ekrane netikėtai pasirodo džiudo imtyninkės Natalijos Kuziutinos, tomis dienomis kaip tik iškovojusios bronzos medalį, mama. „Aš pabudau ir tapau žymios dukters mama,“ – pasakoja ji. Natalija treniravosi po penkias valandas per dieną, kad pasiektų savo svajonę. Dopingas? „Visa tai vien politika, kuri dabar palietė Rusiją“, – įsitikinusi sportininkė.
„Koks dopingas? Visa tai politika!“
„Rusijos namuose“, anot leidinio žurnalisto, kuris pats juose apsilankė, „kyla asociacijos su tais laikais, kai Vakarų ir Rusijos konfrontacija dėl Krymo pasiekė savo piką. Rusai kalti? Tarptautinės teisės pažeidėjai? Ką jūs, niekada! O dabar dar ir tas dopingas! Kokie dar aiškūs WADA įrodymai dėl sistemingų dopingo vartojimo pažeidimų, tyrimų apkeitimo Sočio žaidynėse padedant spec. tarnyboms?“
Čia jau visi priprato naudotis teze apie tai, kad Rusija atsidūrė aukos vaidmenyje, konstatuojama „Die Welt“ straipsnyje. Iš 389 sportininkų į žaidynes buvo prileisti 280, diskvalifikacija palietė daugiausiais lengvaatlečius ir plaukikus.
„Mes turime skirti politiką ir sportą, – kaip poterius kartoja dažnai Kremliaus pateikiamą frazę fechtuotoja Sofija Pozdniakova. – Nė vienas rusų sportininkas nevartoja dopingo. Visa tai melas. Mes švarūs“. Gali būti, kad kažkuris ir suvartojo tabletę, nežinodamas, kad ten yra draudžiamų komponentų. Kaip ir daugelis čia, sportininkė mano, kad už „antirusiško suokalbio“ stovi JAV, nes nori užimti pirmąją vietą bendroje medalių įskaitoje.
Tačiau žinant kaip nugalėtojai yra keliami į padebesius Rusijoje, kokią svarbą V. Putinas suteikia sportininkams, kaip „nuo kelių pakilusios Rusijos“ pasiuntiniams, „sportas – ne politika“ versija subliūkšta.
Kalti visi, tik ne mes
Maža to, dopingo tema Rusijos sporte išlieka itin prieštaringa ir ypatingai nuspalvinta politika. Nepaisant rusų lengvaatlečių visos rinktinės diskvalifikacijos, į Rio keliauja olimpinė šuolių su kartimi čempionė Jelena Isinbajeva. Brazilijoje, su valdančiąja partija Rusijoje susijusi sportininkė bandys užimti garbingą TOK sportininkų komisijos narės vietą. Naujieji nariai bus renkami žaidynių pabaigoje, remiantis atletų, dalyvaujančių Olimpiadoje, balsavimo rezultatais.
Nacionalinės olimpinės Vokietijos sporto sąjungos vadovas Michaelas Vesperas sukritikavo rusų sportininkų elgesį dopingo skandalo metu: „Aš gerokai nustebau, nepamatęs jokių noro taikytis iš rusų pusės“. „Jeigu aš būčiau įsipainiojęs į panašų skandalą, kurio esmę sudarytų valstybinis dopingo kontrolės klausimas, aš elgčiausi kukliau ir demonstruočiau norą taikytis“, – pažymėjo jis.