Jėgos panaudojimas neseniai vykusiose demonstracijose Rusijoje, žurnalistų žudimai, Estijos ekonominė blokada bei bandymas nepriklausomoje šalyje tvarkytis kaip savoje, Rusijos karo laivyno stiprinimas Baltijos jūroje – ar tai ne naujo šaltojo karo pradžia?
Rusija, pajutusi energetikos ginklo politinę ir ekonominę galią, jau seniai ignoruoja tarptautinės bendruomenės nuomonę ir siunčiamus signalus dėl žmogaus teisų pažeidimų šalyje.
Rūsijos dūmos atstovai, kalbėdami Europos Parlamente, teigia, kad išpažįsta tas pačias vertybes kaip ir ES, tačiau , kaip tvarkytis Rusijai namuose, jai niekas nenurodinės.
Realus gyvenimas rodo visai kitą Rusijos veidą. Susidorojimas su taikiomis gyventojų demonstracijomis Maskvoje, Sankt Peterburge ir Nižnij Novgorode, rodo Rusijos valdžios nepakantumą ir baimę prieš kitaminčius, ypač artėjant prezidento rinkimams 2008 metais.
O kas gali paneigti, kad dabartinė situacija Estijoje nėra specialiai pučiamas burbulas dėl būsimo dujotekio statybos? "Nord Stream" statytojai, numatę pradėti dujotiekio statybą 2008 metais, nėra ištyrinėję Baltijos dugno ir nežino, kas yra karo amunicijos savartyne. Tačiau jau dabar numato, kad palankiau vamzdyną tiesti arčiau Estijos pakrančių, Estijos ekonominėje zonoje.
Maža to, Kremlius ruošiasi suteikti įgaliojimus "Gazprom" kurti nuosavą gerai apginkluotą armiją, kuri kartu su Baltijos kariniu laivynu saugos Baltijos dugnu į Vokietiją tiesiamą dujotiekį. Žiniasklaidos šaltinių teigimu tokios karinės formuotės turės teisę apieškoti asmenis ir transporto priemones, o taip pat naudoti ginklą vykdant objektų ir teritorijų apsaugą.
Matome Rusijos ketinimus ne tik stiprinti karo laivyną Baltijos jūroje, bet ir didėjančias Rusijos žvalgybos galimybes dujotieko kaimynystėje.
Ar Rusija derina veiksmus su Vokietija? Ar išaušta nauji 1939 metai? Ar mes, Europos Sąjungos demokratinės valstybės leisime tokią savivalę?
Nors ES savo veikloje ir bendradarbiaudama su kitomis valstybėmis remiasi savo pamatinėmis vertybėmis, kurių svarbiausios yra demokratija, žmogaus teisės ir laisvės, tuo tarpu prieš Rusijos, kaip ES strateginio partnerio veiksmus, ES biurokratai užmerkia akis ir kažkodėl taiko dėl tos pačios energetikos dvigubus standartus nei kitoms pasaulio valstybėms.
Derantis dėl naujos ES-Rusijos bendradarbiavimo sutarties, kviečiu Tarybą atsižvelgti į įvykius Rusijoje ir nedaryti jai nuolaidų.
Dr. Danutė Budreikaitė yra Europos Parlamento, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos narė.
Daugiau informacijos internete www.budreikaite.lt