Rusija ir Europos Sąjunga pradėjo derybas dėl Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo (PBS) pasirašymo, tuo įžengdamos į naują savo santykių, kurie ne visada buvo plėtojami sklandžiai, etapą.
Susitikimo, kuriam pirmininkavo naujasis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, geranoriška atmosfera skyrėsi nuo tokio pat praėjusių metų susitikimo, kur dabartinio valstybės vadovo pirmtakas Vladimiras Putinas davė griežtą atkirtį kaltinimams atsitraukimu nuo demokratijos principų.
"Aš tikiu, kad naujas susitarimas turi atverti naują puslapį mūsų tarpusavio santykiuose", - sakė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso spaudos konferencijoje.
"Aš itin pažymiu neseniai padarytas prezidento Medvedevo pastabas, kad būtina stiprinti įstatymų viršenybę ir dirbti drauge, kaip atsakingiems tarptautinės bendrijos nariams", - pridūrė jis.
Pirmasis derybų ratas dėl naujo strateginio susitarimo tarp ES ir Rusijos, Bendrijos stambiausios prekybos partnerės, prasidės liepos 4 dieną Briuselyje.
Pasak D.Medvedevo, Rusijai kelia nerimą kai kurių ES narių siekis panaudoti organizaciją dvišaliams ginčams spręsti - tai buvo užuomina apie buvusios socialistinės stovyklos šalis, kurios stabdė Rusijos ir ES susitarimo pasirašymą dėl savo nesutarimų su Maskva.
J.M.Barroso apibūdino naująjį Rusijos prezidentą kaip "labai atvirą žmogų, kuris iš tikrųjų nori bendradarbiauti".
Kai kurie analitikai mano, kad V.Putinas sąmoningai pasirinko D.Medvedevą savo įgaliojimų perėmėju, siekdamas susitaikyti su Vakarais, nes Rusijos pramonei ir infrastruktūrai dabar reikia užsienio investicijų.
ES yra pagrindinis tiesioginių užsienio investicijų šaltinis ir svarbiausia Rusijos prekybos partnerė. Europos bendrovės investavo į Rusijos ekonomiką 17 mlrd. eurų 2007 metais. Prekybos apyvarta tarp Rusijos ir ES sudarė 233 mlrd. eurų.
D.Medvedevas dar kartą paragino Vakarus apsvarstyti su Rusija klausimą, kaip sukurti naują "saugumo skėtį" vietoj NATO, kuris aprėptų visą Europą.
Oficialiame susitikime buvo iškelta klausimų, dėl kurių Rusijos ir ES pozicijos skiriasi. Tai - žmogaus teisės, Kosovo nepriklausomybė, demokratija ir Rusijos parama nepripažintai Abchazijos respublikai, kurią Vakarai laiko Gruzijos dalimi.
ES išorės ryšių komisarė Benita Ferrero-Waldner bloko vardu pareiškė susirūpinimą dėl didžiausių užsienio investicijų į Rusiją - naftos bendrovės TNK-BP 50 proc., priklausančių britų bendrovei BP, likimo. Bendrovei pateikti keli ieškiniai teisme, tikrinami jos mokesčiai, iškilo vizų problemų jos užsienio personalui.