Dešimtys tūkstančių gyventojų, įskaitant ir sostinės Maskvos apylinkių, skundžiasi dėl gedimų atjungtu šildymu, netvarkoma infrastruktūra. Tuo metu visą pastarąją savaitę šalies vakarinėje dalyje vyravo itin šalti orai.
Dėl problemų su šildymu skundžiasi ir Sankt Peterburgo, Žemutinio Naugardo, Čeliabinsko srities ir Jekaterinburgo gyventojai, pažymima „The Moscow Times“.
Vienos katilinės istorija
Rusijos prezidentas priėmė sprendimą nacionalizuoti Klimovsko specializuotąją patronų gamyklą, gedimas kurioje tapo didžiulės komunalinės avarijos Pamaskvėje priežastimi, rašoma „The Moscow Times“. Dėl katilo gedimo ir nekokybiškos eksploatacijos, kuomet lauke oro temperatūra siekia minus 20 laipsnių, be šildymo liko dešimtys tūkstančių gyventojų.
Regiono valdžios atstovas aiškino, kad „dėl susiklosčiusios situacijos“ buvo priimtas sprendimas katilinę nacionalizuoti. Anot Klimovsko miesto vadovo A. Vorobjovo, katilinė aprūpina šiluma 22 tūkst. gyventojų, buvo „labai prastai prižiūrėta“.
Pripažįstama, kad „faktiškai nebuvo kvalifikuoto ir atitinkamas kompetencijas turinčio personalo“, o katilinei sugedus gamyklos vadovybė net 7 valandas apie avarinę situaciją nieko neperspėjo. Vėliau paaiškėjo, kad 2 iš 3 gamyklos savininkų šiuo metu gyvena užsienyje.
Žmonės šildytis ėjo į lauką, prie kiemuose spontaniškai suneštų laužų. Daliai klimovskiečių atstačius šildymo tiekimą sprogo vamzdynas ir užliejo laiptines ar butus.
Šąla tūkstančiai rusų
Tačiau Klimovsko gyventojų problemos nėra kažkokia išimtis iš taisyklės, ar pavienis korupcijos ir aplaidaus darbo pavyzdys. Sausio 9-ąją dėl dingusio šildymo, sutrūkinėjusių vamzdžių ir sugedusios kanalizacijos pasiskundė ir kito Pamaskvės miesto Dmitrovo 8 namų gyventojai.
Diena anksčiau „Astra“ parodė Voskresensko (taip pat Pamaskvės gyvenvietė) žmonių paviešintą vaizdo įrašą, kuriame skundžiamasi, kad „neįmanoma būti tokioje būklėje“. „Mes užšąlame. Butuose temperatūra: 11-12 laipsnių. Šiuo metu mano kambaryje temperatūra 6 laipsniai. Jūs man pasakykite, kaip įmanoma išgyventi tokioje temperatūroje? Nėra žodžių! Galiu sakyti, kad mes ne gyvename, o egzistuojame. <...> Vietos valdžia sako, kad viską žino ir kontroliuoja, bet niekas nesikeičia. Viskas tik blogyn ir blogyn“, – skundėsi vietos gyventojai.
Analogiška situacija, tik gal ne tokiu dideliu mastu per paskutinę savaitę buvo stebima Chimkuose, Elektrostalėje, Balašichoje, Liubercuose, Solnečnogorske ir kitose Maskvos apylinkės gyvenvietėse.
Kai kurių Pamaskvės miestų gyventojai be šildymo savo butuose sėdi jau nuo gruodžio pabaigos, pažymima „Baza“. Solnečnogorskas (karinis miestelis) be šildymo dėl sprogusių surūdijusių vamzdžių – nuo rudens pabaigos.
Neapsieita ir be tragedijų: sodų bendrijoje netoli Vyborgo miesto dingus elektrai savo namelyje mirtinai sušalo 60-metis atsargos kapitonas.
Putinas grūmojo Europai šalčiu, jeigu bus atsisakyta dujų
2022-ųjų rudenį, prieš pat šildymo sezono Europoje pradžią, Rusijos valdžios atstovai ne sykį kartojo teoriją apie tai, kaip Europos Sąjungos šalys „žiemą suledys“ be rusiškų dujų. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas asmeniškai „perspėjo“ europiečius „apsigalvoti“ dėl sankcijų Rusijai – priešingu būdu žadėjo pats nutraukti anglies, dujų ir naftos tiekimą Europos šalims ir užbaigė savo grasinimą citata iš pasakos: „ledyk, ledyk, vilko uodega“.
Apie tai, kad Rusijos dujų atsisakymas „gali užšaldyti ištisus miestus, žemes“ Europoje, kalbėjo ir „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris.
Apskritai, „šąlančios Europos“ propagandinė klišė buvo itin populiari Rusijos informavimo priemonėse, ją nuolat trimitavo pagrindiniai šalies propagandininkai.
Tuo metu pačios Rusijos valdžia nutyli, jog ir iki tol prastai vykdyta namų ūkio eksploatacija artimiausiu metu tik dar labiau prastės: komunalinėms paslaugoms (remontui, renovacijai, įrangos ir infrastruktūros atnaujinimui) biudžete skiriamos lėšos iki 2026-ųjų sumažės daugiau nei dvigubai (nuo dabartinių 881 mlrd. iki 381 mlrd. rublių).
Vienas iš dabartinės Kremliaus politikos architektų Vladislavas Surkovas yra paaiškinęs savo, o galimai ir bendrai viso Rusijos valdžios elito, „rusų pasaulio“ suvokimą. Jo manymu, Rusijos ekspansija, nepaisant „pasvirusios tvoros panosėje“, yra užkoduota rusų genuose.