Jis įkurtas Rumunijos pietryčiuose esančioje Feteščio oro pajėgų bazėje.
Centro tikslas – didinti NATO sąjungininkių sąveiką ir geriau parengti karinį aljansą sudėtingiems iššūkiams Rytų Europoje ir Juodosios jūros regione, pranešė Rumunijos gynybos ministerija.
Ji teigė, kad galingus JAV pagamintus karinius lėktuvus tieks Nyderlandų karališkosios oro pajėgos, o orlaivių gamintoja „Lockheed Martin“ mokymo centre teiks instruktorių ir techninės priežiūros paslaugas.
Atidaryme dalyvavusi JAV ambasadorė Rumunijoje Kathleen Kavalec (Katlin Kavalec) pavadino šį bendradarbiavimą „pavyzdžiu, kaip viešasis ir privatusis sektoriai gali bendradarbiauti siekiant įgyvendinti mūsų gynybos prioritetus“.
„Esu čia su viena paprasta žinia, – sakė ji. – Jungtinių Valstijų vyriausybė pasirengusi suteikti paramą visais įmanomais būdais.“
Rumunija, kuri nuo 2004 metų yra NATO narė, turi ilgą sieną su Ukraina. Nuo pernai vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Kyjivas ne kartą prašė savo rėmėjų atsiųsti pažangių naikintuvų, ir kai kurios NATO šalys tai padarė.
Reaguodama į karą kaimynystėje, Rumunija padidino išlaidas gynybai, o NATO sustiprino savo buvimą Europos rytiniame flange, pasiųsdama papildomas tarptautines kovines grupes į Aljanso nares Rumuniją, Vengriją, Bulgariją ir Slovakiją.
Rumunija praėjusią savaitę pranešė, kad siekia iš Jungtinių Valstijų įsigyti 54 naujausio modelio tankus „Abrams“ ir su jais susijusią įrangą. Šio sandorio vertė turėtų siekti mažiausiai milijardą dolerių.
Balandį Rumunijos Aukščiausioji nacionalinės gynybos taryba taip pat patvirtino, kad šalis, siekdama modernizuoti savo oro pajėgas, įsigis nenurodytą skaičių naujausios kartos JAV pagamintų naikintuvų F-35.