Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar savo dekretu paskelbė Seimo rinkimų datą – spalio 14 dieną. Šiandien prasideda oficiali rinkimų politinė kampanija. Bet politikai rinkimų žaidimus žaidžia jau ne vieną mėnesį. Šiauliuose – ir plakatais, ir vizitais į namus, ir kova dėl įtakos mikrorajonų bendruomenėse.
Rodo veidus
Šiauliuose prieš Velykas kai kurie politikai išsikabino plakatus miesto gatvėse, namų laiptinėse, net turgaus paviljone. Kol kas plakatuose nėra užuominų, jog šypsenas dalija būsimi kandidatai į Seimo narius.
Šio sezono naujovė – politikų plakatai po socialinės reklamos skraiste. Parlamentaras Valentinas Mazuronis ir miesto politikė Daiva Matonienė dar vasarį buvo išsikabinę plakatą, kuriame propagavo toleranciją.
Parlamentaras Valerijus Simulik dabar šypsosi iš dviejų „socialinių“ plakatų. Viename rūpinasi miesto saugumu, propaguoja savanorių būrius, kitame – linki sėkmės Moksleivių mėgėjų krepšinio lygai jubiliejiniame sezone.
Miesto politikas Denis Michalenko viename iš savo plakatų sveikina miestiečius su pavasariu. Kitas miesto politikas Tomas Petreikis kviečia „atgimti su pavasariu“.
Į Seimą besiveržiantys politikai plakatais įtikinėja: „dirbkime kartu“, „kartu mes daug galime“.
Žaidžiama „asociacijomis“ net pagal savo vardo raides: jeigu Linas, vadinasi, „laisvė, iniciatyva, naujovės, atsakomybė, solidarumas“.
Sveikinimai nuo Kalėdų
Šiaulių rinkėjus nuo Kalėdų lanko parlamentaras Evaldas Lementauskas. Šį politiką, kuris buvo iškopęs iki sostinės vicemerų, Seimas yra apsaugojęs nuo baudžiamosios bylos dėl įtariamo kyšininkavimo.
Grėsmė netekti neliečiamybės E.Lementauskui iškiltų, jeigu nebelaimėtų Seimo nario mandato.
E. Lementauskas yra pasirinkęs tiesioginio bendravimo taktiką – vizitus į rinkėjų namus. Šiauliečių klausia net gimimo datų – pasveikinsiąs gimtadienio proga, jeigu neprieštarauja.
Jis siunčia rinkėjams ne tik atvirutes su savo šeimos nuotrauka, bet ir laiškus. Praneša, kad lankėsi, apgailestauja, jog nerado namuose, todėl prisega prie laiško savo vizitinę kortelę: kreipkitės – padėsiu.
Šiomis dienomis rinkėjai yra gavę E. Lementausko laiškų su tikinimu, jog jo iniciatyva mieste atsiradęs naujas autobuso maršrutas.
Zoknių mikrorajono gyventojus Naujamečių švenčių proga lankė ir miesto vicemerė D. Matonienė bei jos padėjėjos. Dalijo po du juostele surištus saldainius ir sveikinimo laiškelius.
Neigia sąsajas su rinkimais
Politikų kovos lauku tampa ir mikrorajonų bendruomenės. Politikų aktyvumas nėra atsitiktinis, nes į bendruomenes ateina europiniai pinigai projektams įgyvendinti. Lėšos bus išdalytos, kai tik bendruomenės išsirinks savo tarybas.
Vicemerė D. Matonienė, kuri bendruomenėse inicijuoja įvairias akcijas (nuo talkų, daugiabučių puošybos iki šunų globėjų skatinimo laikytis tvarkos), „Šiaulių kraštui“ yra aiškinusi, jog ši veikla su rinkimais niekaip nesusijusi. Tiesiog dirbanti politikės darbą.
Panašiai tvirtina ir vicemerės būsimas varžovas Seimo rinkimuose miesto Tarybos narys Arvydas Mockus. Jis yra tapęs jungtinės Pabalių-Šimšės-Zoknių bendruomenės pirmininku.
„Tai ne rinkimų projektas, – tikina politikas. – Mane dar spalį išrinko bendruomenės valdyba, pasiūlė buvusi pirmininkė.“
Šiandien Pabalių-Šimšės-Zoknių bendruomenė turėtų rinkti savo tarybą. Bendruomenė sulauks per 40 tūkstančių litų.
A. Mockus „Šiaulių kraštui“ sakė, jog į tarybos pirmininkus nesiverš.
Plakatą su pavasariniais sveikinimais iškabinęs D. Michalenko „Šiaulių kraštui“ taip pat aiškino, jog ne dėl rinkimų stengiasi. Esą plakato tikslas – tik nurodyti miestiečiams savo tinklapio adresą.
Partijoje buvo užuominų, kad D. Michalenko gali būti rinkimų sąraše, bet kol kas jo ten nėra.
Politologo komentaras
Rinkėjas turi galvoti savo galva
Profesorius Gintautas Mažeikis komentuoja politikų elgseną prieš rinkimus:
– Komunikacija yra teigiamas dalykas. Politikas politiku tik tada ir gali vadintis, kai bendrauja, veda derybas. Pokalbis yra svarbiausia priemonė sužinoti žmonių poreikius.
Šiandien yra daugybė bendravimo būdų: nuo vaikščiojimo po butus iki naudojimosi internetiniais tinklais. Tačiau turi būti ir tam tikri apribojimai – dėl privačių erdvių, dėl paslėptos reklamos.
Yra dar vienas dalykas, dėl kurio dabar daug diskutuojama – tai prievartinis įtikinėjimas. Jis priskiriamas propagandos porūšiui. Toks įtikinėjimas gali turėti neigiamų pasekmių, lygiai taip pat, kaip seksualus priekabiavimas.
Jeigu žmogus neturi įsitikinimų arba jo įsitikinimai kiti, toks politinis priekabiavimas sukelia diskomfortą, gali pažeisti žmogaus orumą. Reikia išsiaiškinti, ar pašnekovas sutinka dalyvauti pokalbyje.
Kai Barako Obamos rinkimų metu buvo siuntinėjamos žinutės mobiliaisiais telefonais, kilo didelis skandalas. Tai buvo brovimasis į privačią sferą be žmogaus sutikimo.
Politikai neturėtų peržengti ribų. Kas būtų, jeigu kas nors vaikščiotų visiškai kitokio tikėjimo, ne savo bažnyčios ribose ir prievartiniu būdu agresyviai bandytų kviesti į kitą bažnyčią? Tai sukeltų didelį konfliktą, būtų ir žmogaus orumo įžeidimas. Tie dalykai liečia ir politikus.
Plakatai nėra bendravimas. Tai tik vienpusis įtikinėjimas. Negalite politikui atsakyti, tik sugadinti plakatą – bet tada būsite nubausti.
Ši rinkimų kampanija, manau, bus informacinio chaoso kampanija. Nes nėra platesnio sutarimo apie visuomenės raidos kryptis, nėra aiškumo, kurios partijos kokioms kryptims galėtų atstovauti.
Rinkėjams patarčiau galvoti savo galva. Nėra kito būdo atsirinkti, kaip vystyti kritinį mąstymą. Galima nuo politikų nusisukti, bet jeigu nori dalyvauti šiame procese, turi su jais bendrauti.
Rūta JANKUVIENĖ