Netoli Marijampolės, Meškučių kaime, gyvenantis Algirdas Jušinskas augina graikinius ir lazdynų riešutus. Pastarieji šiais metais jo sode ne itin gausiai užderėjo, užtat graikinių pas Algirdą šiemet sočiai. Jie jau sunoko ir tuoj pradės kristi: „Graikiniai riešutai turi būti lygiu paviršiumi, lengvai gliaudosi.“
Prie namų Algirdas turi du didelius graikinius riešutmedžius. Juos pasisodino prieš kelis dešimtmečius. Tada Lietuvoje jų dar negausiai augo.
„Jokių kenkėjų. Jų neįmanoma nupurkšti ir jų nereikia purkšti. Tai yra pats vertingiausias sodo augalas. Nepalyginsi nei su obelimis, nei su slyvomis – visi amaruoti, susiraukšlėję, o čia – grožis neišpasakytas“, – sako riešutmedžių augintojas Algirdas Jušinskas.
Algirdas riešutus pardavinėja. Sako, pernai nuo vieno didelio, prie namų augančio medžio – apie šimtą kilogramų riešutų prikrito.
Tačiau šiems medžiams šiemet pakenkė gamtos išdaigos. Algirdas prekiauja ir sodinukais: sako graikiniai riešutai per pastaruosius metus labai išpopuliarėjo
„Paprastai labiausiai nukenčia jie nuo pavasarinių šalnų. Žiemos šalčiai jiems nepavojingi visiškai, bet pavasarinės šalnos padaro daug žalos“, – teigia jis.
O apie graikinių riešutų naudą Algirdas galėtų kalbėti nesustodamas. Algirdas šiemet pasidarė užpilo – ne visai prinokusius riešutus užpylė medumi. Sako, paskaitęs internete, kad tai – vaistas nuo visų ligų.
„Begalinė nauda yra graikinių riešutų. Pirmiausia tai medis duoda ypatingą grožį. Visos medžio dalys turi gydomųjų savybių. Lapai, žievė, patys vaisiai“, – tikina pašnekovas.
Graikinius riešutus liaupsina ir specialistai. Biologė Monika Smilgytė sako, kad šių riešutų gerųjų savybių sąrašas – be galo ilgas.
„Jame vitamino C yra devynis kartus daugiau nei erškėtrožėse. Taip jis suaktyvina kraujotaką, smegenų kraujotaką, svarbus augalas nuo aterosklerozės“, – teigia biologė, žolininkė Monika Smilgytė.
Graikiniai riešutai, anot biologės, turi priešvėžinių savybių, daug jodo, B grupės vitaminų. Ir specialistė pritaria, kad visos šios augalo dalys yra labai vertingos. Padeda ir grožį puoselėti.
„Jeigu norite turėti gražius žvilgančius plaukus, kadangi naikina grybelį naikins ir pleiskanas, galite perplauti graikinių riešutų lapų arbata. Įgaus ir kaštoninį atspalvį“, – tikina ji.
Anot biologės, nereikėtų pamiršti ir kitų šiuo metu jau prinokusių riešutų – lazdynų. Jų pas Algirdą irgi visas sodas. Tiesa, šiemet derlius prastas. Matyt, liepos karščiai įtakos turėjo.
„Lazdynų derlingumas grynai priklauso nuo gamtos“, – sako augintojas.
Anot biologės Monikos Smilgytės, lazdynų riešutus patariama valgyti besilaukiančioms ar žindančioms mamoms. Taip pat labai padeda kraujotakos problemų turintiems žmonėms.
„Aktyvina kraujotaką, bet jau viso organizmo kraujotaką. Ir širdžiai, ir kraujagyslėms, ir kas turi varikozines venas labai gerai lazdyno arbatą gerti“, – aiškina ji.
Specialistė sako, kad riešutų galima valgyti, kiek organizmas priima. Tik reikia žinoti, kad lazdynų riešutai turi nemažai alergenų. O štai graikiniuose riešutuose jų beveik nėra, tad mėgautis gali ir alergiški žmonės.