Šiemet Lietuvoje maisto ir veterinarijos tarnyba užfiksavo tris šio labai patogeniško paukščių gripo atvejus laukiniams paukščiams.
Maironių kaime netoli Kelmės gyvenanti Kristina rodo savo tvarte uždarytas 15 vištų. Jas uždarė ir nebeleidžia į lauką, kai sužinojo, kad šalia stotelėje nustipusiam gandrui diagnozuotas paukščių gripas.
„Mes jau nerimavom, kai pamatėme tą gandrą, seniai jau jis čia buvo. Prieš kokias tris savaites. Paskui kažkas įmetė jį į šiukšlių dėžę, prie stotelės buvo įmetės, kažkas matomai iškvietė, paskui mes pamatėm, kad atvažiavo ir išsivežė veterinarija į maišą įsidėję“, – pasakoja Maironių gyventoja Kristina.
Aplinkiniai spėlioja, kad gandras galėjo žūti ir kovoje su konkurentu dėl lizdo ir patelės.
„Aš manau, kad jie susipešė su kitais gandrais ir jį priplojo. Dėl to lizdo matyt pešėsi“, – sako Maironių gyventojas Albinas.
Savo vištų Albinas dar į tvartą nevaro, tačiau akylai stebi, kol kas paukščiai sveiki..
„Sveikos, nieko nesijaučia. Viena senikė tiktai, kojikės aprūpėjusios. O šiaip tai visos dviejų metų vištikės“, – kalba Albinas.
„Tai labai patogeniškas paukščių gripas, kurio atmaina H5N1, kuris, tai yra labiausiai šiuo metu Europoje siaučiantis paukščių gripo atmainos virusas. Nustatomas ne tik gandrams ar gulbėms, kaip pas mus Lietuvoje. tačiau ir kitoms paukščių rūšims, kurios gali būti ne vandens rūšimis“, – komentuoja maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Vilija Grigaliūnienė.
Nugaišęs gandras rastas prie autobusų stotelės Maironių kaime. Vieta pažymėta įspėjamuoju ženklu, o aplinkiniai gyventojai ir paukščių ūkiai įspėti atidžiau stebėti savo auginamus naminius paukščius.
„Jeigu pastebėtų požymius, kad paukščiai negeria vandens, kad dar kažkas tai. Tai būtų atliekami tyrimai, kol kas tokių nėra pastebėta ir atkreipiamas dėmesys, kad būtų labiau saugomasi, kad prie šitų paukščių nepatektų laukiniai paukščiai, kurie gali užnešti tą gripą“, – sako Kelmės raj. savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas.
Kaime įsikūrusio vištų dedeklių paukštyno, kuriame laikomos 3000 vištų, prižiūrėtojai neramios dienos. Jei būtų užfiksuotas bent vienas paukščių gripo atvejis – tektų sunaikinti visas vištas.
„Ateini rytą ir eini apsižiūrėti ar kas neatsitiko. Jau tikrai viską, nei pietų neinam, per visą dieną čia fermoj prabūnam dabar“, – pasakoja paukščių prižiūrėtoja Adelė Piečienė.
Praėjusiais metais paukščių gripo atvejai buvo fiksuoti gretimame Raseinių rajone, o štai šiemet visai šalia. Todėl tenka ir vištoms taikyti izoliaciją.
„Taip, mes lauke leisdavom vištas, dabar jau nebegalim leisti. Turim viską užsidarinėti. Žodžiu, negalim lauko išleisti jų. Ir šiaip per dieną, vaikštom po fermą ir žiūrim. Ar kritimų bus, ar kas dar prasidės, bet kol kas nieko dar“, – sako ūkininkas Ričardas Petrikas.
Kitų paukštynų savininkai taip pat sunerimę seka situaciją ir imasi visų priemonių, kad paukščių gripas neįsisuktų ir jų paukštynuose.
„Blogai, labai blogai šitie dalykai yra. Bet pripratę, jau kiekvieną pavasarį atsiranda, tai kokias gulbes randa, tai antį kokią perskrendančią. Pas mus dar negirdėjau paukštidėse, ar man asmeniškai būtų“, – kalba R. Petrikas.
Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai sako, kad imamasi visų priemonių, kad paukščių gripas neišplistų.
„Skatinama žmones nesilankyti šitose vietose, nelesinti laukinių paukščių. vengti iš viso ateiti, kad būtų kuo mažesnis kontaktas su buitinėmis priemonėmis, su batais, kad tas virusas nebūtų pernešamas į naminių paukščių laikymo vietas“, – kalba tarnybos atstovė Vilija Grigaliūnienė.
Veterinarijos ir maisto tarnyba prašo kuo skubiau informuoti apie naminių ir laukinių paukščių susirgimus ir gaišimus, kad specialistai galėtų paimti mėginius ir ištirti dėl paukščių gripo viruso. Ir jokiu būdu neliesti paukščių.