Tarp tokių žmonių – ir ne viena mūsų šalies garsenybė, išreiškusi palaikymą organų donorystei ir jau atsiėmusi šį apsisprendimą patvirtinančią Donoro kortelę, rašoma pranešime spaudai.
Sausį kortelę atsiėmė atlikėjas Andrius Mamontovas, žurnalistė, knygų autorė ir televizijos laidų vedėja Beata Nicholson, lapkritį – televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė ir muzikos prodiuseris bei atlikėjas Stanislavas Stavickis–Stano. Donoro kortelę rankose taip pat laiko Gabrielius Liaudanskas–Svaras, Edmundas Jakilaitis, Marius Jampolskis, Rita Miliūtė, o pati pirmoji donoro kortelė priklauso Arūnui Valinskui.
„Prieš keletą savaičių sukako lygiai treji metai, kai gavau Donoro kortelę. Ji pati prasmingiausia iš visų, kokios tik yra mano piniginėje! Nė vienas nežinome, kiek viešėsim šioje Žemėje. Todėl jei po savęs galėsiu kažkam dovanoti galimybę ilgiau džiaugtis gyvenimu, tai bus svarbiausia mano – kaip Žmogaus – dovana kitam Žmogui. Išdrįskime būti donorais moterims, vyrams, vaikams, nes tarp jų gali atsirasti ir mums brangus žmogus. Arba net mes patys“, – sako R. Šakalytė–Jakovleva.
Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) duomenimis, šiuo metu 307 žmonės laukia organų arba audinių transplantacijos: 70 laukia inksto, 1 – kasos ir inksto komplekso, 35 – širdies, 5 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 40 – kepenų, 151 – ragenų transplantacijos., iš jų – 5 vaikai.
Donoro kortelė – tai žmogaus nesavanaudiškumo ir gerumo simbolinė išraiška. Pagal Lietuvos įstatymus Donoro kortelė yra dokumentas, kurį įsigijęs žmogus išreiškia sutikimą tapti organų donoru bei po savo mirties tinkamus organus ar audinius padovanoti gydymo laukiančiam asmeniui, taip suteikiant jam galimybę atgauti gyvenimo kokybę.
Iš viso iki dabar Donorų kortelių yra išduota kiek daugiau nei 40 tūkstančių.
Šiuo metu Lietuvoje veikia informuoto sutikimo donorystės modelis, t. y. kuomet norintieji po mirties paaukoti savo organus sergantiems žmonėms, užpildo prašymą ir gauna Donoro kortelę, o žmogaus mirties atveju prašoma artimųjų sutikimo. Tokio tipo organų donorystės modelis yra taikomas dar 7-iose Europos valstybėse.
Didžiojoje dalyje Europos valstybių taikomas numanomo sutikimo organų donorystės modelis. Tokiu atveju, žmogus laikomas pritariančiu organų donorystei, jeigu nėra raštu pareiškęs kitaip. Bet kuriuo atveju, jeigu potencialus donoras neišreiškė prieštaravimo dėl donorystės, galutinį sprendimą visuomet priima mirusiojo artimieji.
Donoro kortelę galima gauti užpildžius sutikimą internetu. Norint tai padaryti, reikia prisijungti prie elektroninių valdžios vartų pasinaudojant el. banku arba el. parašu. Tuomet lieka užpildyti sutikimą/nesutikimą ir jį išsaugoti.
Taip pat pasirašyti sutikimą organų donorystei ir gauti Donoro kortelę galima atvykus į Nacionalinį transplantacijos biurą ir vaistinėse: „Camelia“, „Eurovaistinė“, „Gintarinė vaistinė“.
NTB pažymi, kad svarbu yra ne turėti pačią Donoro kortelę, o apie savo apsisprendimą po mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai pasikalbėti su savo artimaisiais, nes visais atvejais medikai atsiklausia artimųjų dėl organų donorystės, tiesiog jiems apsispręsti yra ženkliai lengviau, jeigu jau žino išankstinę velionio valią.