Vilniaus merui Remigijui Šimašiui apkaltinus Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) stabdant žemės grąžinimą ir sklypų formavimo procesus sostinėje bei siūlant premjerui imtis tarnybos pertvarkos, žemės ūkio viceministras atkerta, kad žemės grąžinimas stringa dėl pačios sostinės valdžios neveiklumo.
Artūras Bogdanovas teigia, kad Vilniuje žemės grąžinimas stringa labiausiai visoje Lietuvoje.
„Reikėtų gerbiamo mero paklausti, kodėl Vilniaus mieste, vieninteliame visoje Lietuvoje, nuosavybės teisių atkūrimo procesas stringa labiausiai, šiai dienai yra įvykę 52 proc. viso atkūrimo proceso. Būtent meras ir turėtų atsakyti, kadangi jie yra teritorijų planavimo dokumentų iniciatoriai, kodėl jie neplanuoja teritorijų. NŽT metai iš metų prašo, derasi, kad paspartintų procesą, o tai nevyksta, todėl kritika, manau, yra nepagrįsta“, - BNS teigė A.Bogdanovas.
Anot jo, pernai savivaldybė pateikė tik 50 sklypų, kai laukiančių yra daugiau nei 3 tūkst.: „Metai iš metų žada pateikti šimtus hektarų suplanuotų teritorijų, bet praeitais metais gavome, jei neklystu, tik 50 sklypų suplanuotų, o asmenų, laukiančių, yra apie 3,5 tūkst. Tai tokiais tempais nebaigsime labai ilgai“.
Jo teigimu, Vilniaus savivaldybė teigia, kad mieste nebėra valstybinės žemės, kurią būtų galima grąžinti, bet tai pagrindžiančių duomenų nepateikia.
„Vilniaus meras taip akcentuoja, kad nebėra žemės, bet kai paprašome detalesnės informacijos, kažkaip negauname. Be to, jie giriasi, kad turi ar tai 240 hektarų šiuo metu paruošę ir kad greitai pateiks nemažai sklypų, bet kol kas tik kalbų lygmeny“, - sakė A.Bogdanovas.
Pasak jo, galimybė už žemę kompensuoti didesnes sumas yra svarstytina. Tačiau tai būtų galima daryti, jei tikrai neliktų valstybinės žemės.
„Galbūt svarstytume priverstinį išmokėjimą pinigais žmonėms, dėl to, kad neliktų valstybinės žemės. Bet čia yra dar svarstytinas klausimas, nes mes dar neturime informacijos tikslios yra ar nėra tos žemės. Turime kol kas kaltinimus šiai dienai“, - BNS teigė viceministras.
R.Šimašius pirmadienį teigė, kad dėl Nacionalinės žemės tarnybos reikia rimtų sprendimų.
„Su premjeru sutarėme, kad kitą savaitę detaliau apie tai pašnekėsime, nes turiu rimtų siūlymų, kaip šitoje vietoje elgtis. Vieni iš jų, galbūt, įtraukia ir rimtus institucinius pokyčius, kiti - bent jau restitucijos tvarkos pokyčius“, - žurnalistams Vyriausybėje teigė Vilniaus meras.
Jis aiškino, kad pagrindine problema išlieka žemės gražinimas buvusiems savininkams Vilniaus mieste. Anot jo, šiuo metu į įvairius sklypus pretenduoja apie 2,5 tūkst. asmenų, tačiau grąžinti turėtos žemės natūra nebeįmanoma. Grąžinant 10-12 arų sklypus kitose Vilniaus vietose, jos esą taip pat užtektų tik apie trečdaliui besikreipusiųjų.
Meras spręsti problemą siūlo smarkiai didinant kompensacijas už turėtus sklypus, kad „jos būtų ne simbolinės, o realios“.
Anot mero, tarnyba taip pat jau pusantrų metų neatsako į savivaldybės prašymus formuoti sklypus, kurie būtų skirti darželių statybai - savivaldybė juos išnuomotų privatiems investuotojams. R.Šimašius teigia matantis nenorą formuoti sklypus aplink savivaldybės turimus objektus - šiuos sklypus, mero nuomone, būtų galima parduoti rinkos kaina ir pinigus panaudoti savivaldybės bei valstybės reikmėms.
„Premjero pozicija - kad pasiūlymas yra nagrinėtinas“, - sakė jis.
S.Skvernelis po susitikimo su Vilniaus meru žurnalistams komentarų nepateikė.
Pasak A.Bogdanovo, NŽT pertvarką ketinama pradėti vasario pabaigoje, kai bus pakeista jos struktūra - tuomet mažiau galios turės NŽT vadovas, daugiau jos bus perduota pavaduotojams.
„Vasario mėnesį mes ją pradėsime, iš tikro, jau esame pradėję pertvarką, bet konkretesnis žingsnis - naujos NŽT struktūros tvirtinimas - planuojamas vasario paskutinę savaitę. Tos struktūros tvirtinimas ir būtų NŽT pertvarkos pradžia. (...) Struktūros dar kol kas nenoriu viešinti, tačiau atsiranda naujos pavaldumo ribos, nes prieš tai visas pavaldumas suteiktas direktoriui, dabar atsiras jo pavaduotojams. Mažės departamentų skaičius, optimizuosime šiek tiek skyrių skaičių“, - BNS A.Bogdanovas.
Žemės ūkio ministerija jau anksčiau skelbė NŽT pertvarką pradedanti jau vasarį - planuojama sumažinti centrinio padalinio ir Vilniaus skyriaus darbuotojų skaičių, peržiūrėti jo funkcijas.