• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Energetinius gėrimus dievina Paris Hilton, Nicole Richie ir Madonna. Kokios medžiagos įeina į šio „stebuklingo eliksyro“ sudėtį ir koks tikrasis jų poveikis organizmui?

REKLAMA
REKLAMA

Beveik prieš tris dešimtmečius austras Dietrichas Mateschitzas keliaudamas po Honkongą vietiniame bare paragavo nacionalinio tonizuojančio gėrimo. Ir iš karto tapo kitu žmogumi - stipriu, energingu, linksmu. Dietrichui taip patiko šis gėrimas, jog grįžęs į gimtinę jis ėmėsi jo gamybos.  Dietricho įkurta „Red Bull“ greitai tapo didžiule kompanija, kiekvienais metais parduodančia apie 70 milijardų energetinio gėrimo skardinių, rašo portalas „MyJane“.

REKLAMA

Šis gėrimas greitai išpopuliarėjo JAV. Ten „Red Bull“ buvo šiek tiek patobulintas pagal stebuklingą  „smart drinks“ formulę. Šio energetiko skonis – kaip įprasto gazuoto gėrimo, tačiau gamintojai teigia, jog jis atveria didžiulius organizme slypinčios energijos klodus.

Ko gi įmaišyta į šį stebuklingą gėrimą?

Visų pirma čia yra taurino. Ši naudinga amino rūgštis dar XIX a. aptikta jaučių kepenyse. Iš lotyniško Taurus (jautis) ir kilo taurino pavadinimas. Ši medžiaga gerina nervų sistemos darbą, padeda įveikti stresą, pakelia nuotaiką ir stiprina atmintį.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas svarbus ingredientas - kofeinas. Jis pagreitina medžiagų apykaitą, išvaiko mieguistumą, padidina dėmesingumą, suteikia ištvermės. Tačiau kofeinas taip pat dirgina virškinimo sistemą, didina agresyvumą ir sukelia priklausomybę. Todėl dabar energetinių gėrimų gamintojai stengiasi pakeisti šią medžiagą guaranu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Guaranas gaunamas iš Amazonijos baseine augančio krūmo. Šiame augale itin daug kofeino, tačiau neigiami šalutiniai efektai minimalūs, o jo sužadinamas dvasios ir kūno budrumas tęsiasi keletą valandų.

Į energetinių gėrimų sudėtį taip pat įeina ir gliukuronolaktonas. Ši medžiaga randama grūdinėse kultūrose, raudoname vyne, ji padeda gydyti diabetą, artritą, kovoti su nuovargiu, bloga nuotaika, senėjimu.

REKLAMA

Visos išvardintos medžiagos yra pagrindinės energetinių gėrimų sudedamosios dalys. Juose taip pat gali būti mateino, ženšenio, vitaminų, folio rūgšties, melatonino. Jų poveikis panašus - suteikti energijos, sumažinti nuovargį, padidinti budrumą.

Įvertinus energetiniame gėrime esančias medžiagas atrodo, jog tai puikus produktas. Tačiau, kaip visuomet, yra ir kita medalio pusė.

REKLAMA

Tereikia išgerti daugiau nei dvi skardines energetinio gėrimo - ir užtikrintas staigus arterinio spaudimo padidėjimas. Už tai reikėtų „dėkoti“ kofeinui. Ši medžiaga taip pat sukelia per didelį budrumą ir agresiją, sekina nervų sistemą. Be to, kofeinas skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo. Todėl reikia atsargiai vartoti šiuos gėrimus sportuojant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavojingos ir kitos medžiagos - taurinas ir gliukuronolaktonas. Vos dviejose skardinėse esantis šių medžiagų kiekis 500 kartų viršija dienos normą. Kaip tai veikia žmogaus organizmą, nežinoma netgi mokslininkams. Kaip ir tai - kokį poveikį sveikatai daro šių medžiagų ir kofeino sąveika.

REKLAMA

Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje draudžiama  „džiaugsmo eliksyrus“ pardavinėti prekybos centruose. Jų galima nusipirkti tik vaistinėse. O neseniai Švedijoje pradėtas tyrimas dėl trijų žmonių mirties, kaip spėjama, ištikusios po to, kai jie išgėrė energetinių gėrimų.

Nuomonė, jog juose slypi galingas energijos užtaisas, yra nepagrįsta. Žmogus tiesiog greičiau naudoja savo organizmo resursus. Tačiau anksčiau ar vėliau skolą tenka atiduoti - tuomet ir užklumpa nuovargis, nemiga, dirglumas ir depresija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų